Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Merhaba Tavsiye Forumu ailesi!
Bugün sizlere kuzenime almış olduğum Crucial firmasının BX500 serisinin 240 GB'lık sürümü olan CT240BX500SSD1 modelinin incelemesi ile karşınızdayım.

IMG_20190624_215239.jpg

Ürünümüzün kutu içeriği şu şekildedir;

IMG_20190624_220041.jpg

Ürün 2.5" boyutunda olup, SATA ara birimi ile bilgisayara bağlanmaktadır.
Ve üzerinde oldukça şık görünen, BX serisini belirten bir kabartması mevcut;

IMG_20190624_220243.jpg

Crucial firmasının kimdir? Nedir? İlk defa duyuyorum diyenler için açıklamada bulunayım, Crucial aslında yeni bir firma değil. Amerikan yonga (CHIP) üreticisi Micron Technology'e ait bir firmadır. Yani içinde Micron firması tarafından üretilen yonga ve denetleyiciler bulunmaktadır. Ürünlerine kefil değilim elbette ama merdiven altı üretimlerle karıştırmamanızı tavsiye ederim.

Ürünün ithalatçısı Multimedya Bilgisayar'dır. Ürünün garanti süresi 3 yıldır.
IMG_20190624_215347.jpg

Geçelim ürünün performans testlerine;

Ürünün performans testleri AMD Ryzen 5 2600 işlemci ve AMD B450 yonga kümesi üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Crystal Disk Mark 6.0.2 64 BİT sonuçları;

50 MB
50-MB.png

100 MB
100-MB.png

500 MB
500-MB.png

1 GB
1-GBbda08154e11f3ee6.png

2 GB
2-GB5e4b748152d987d6.png

4 GB
4-GB3f19c9c33f7ebdba.png

8 GB
8-GB049bb5d4db51272c.png

16 GB
16-GBd96b8587680c78e8.png

32 GB
32-GBaaf39d061128d571.png

AS SSD Benchmark sonuçları;

1 GB
1-GBa84d495697c3e048.png

3 GB
3-GB613e0e30c0716f1e.png

5 GB
5-GB65d0b26ee3e70e6c.png

10 GB
10-GB3a11cb779596cd99.png

Anvil Storage Utilities sonuçları;

1 GB
1-GB40d2275b5226ec5c.png

2 GB
2-GBf341752d36bc551b.png

3 GB
3-GB9e7eb315e7578d4a.png

4 GB
4-GBc4e7ed32dea66282.png

8 GB
8-GBab97b7e10e80ca24.png

12 GB
12-GBc4d2e5f815489ed1.png

16 GB
16-GB60f30f6ab6d33120.png

32 GB
32-GB21e81b232757feaf.png

Ürünü henüz kullanım koşulları ile deneyimlemedim fakat ürüne dair şu an için görebildiğim olumsuz bir yanı, üreticinin SSD'leri için yazmış olduğu Crucial Storage Executive yazılımı diyebilirim. Yazılım muhtemelen JAVA altyapısı ile yazılmış, işlev yönünden eksiği yok fakat kararlılık yönünden ne kadar iyi iş çıkartabilir emin değilim açıkçası. İsim yapmış diğer üreticilerin de geçmişine baktığımızda onların da yazılım yönünden yol kat ettiği gözlemlenebilir gerçek iken, umuyoruz ki Crucial de bu yönden geride kalmaz.

SMART-TABLE.png

Ürün güncel üretici yazılımı (firmware) ile gelmiştir;

Firmware-Update.png

Ürünü testlerde incelediğim kadarı ile şunu söyleyebilirim; yazma işlemi için ulaştığı IOPS sayısı okuma işlemi için ulaştığı IOPS sayısından daha yüksek.
Son kullanıcının dili ile söyleyecek olursak ürünün yazma hızı okuma hızından yüksek denilebilir.
Uygun fiyata bulunduğu takdirde şans verilmesi gereken bir ürün gibi görünüyor, gündelik deneyimde gözlemlediklerimi ilerleyen günler içerisinde size aktaracağım.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
merhaba,

bu ürünü dizüstünde dvd rom kısmına takıp sistemi üzerine kurabilir miyim? dvd rom kısmına takılan ssd lerde performansta bir farklılık oluyor mu?

teşekkürler?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
merhaba,

bu ürünü dizüstünde dvd rom kısmına takıp sistemi üzerine kurabilir miyim? dvd rom kısmına takılan ssd lerde performansta bir farklılık oluyor mu?

teşekkürler?
Merhabalar. Ürünü dediginiz sekilde, uyumlu dönüştürücülerden kulanarak dvd rom yuvasına da takıp kullanabilirsiniz. Dvd romlar da sata birimini kullandıkları icin performans olarak herhangi bir farklılık olmaz. Ama dvd rom kısmına ssd icin aparat takacaksanız eger, ssdyi dizüstü bilgisayarınızın orjinal harddiskinin yerine, orjinal hddyi de dvd rom yuvasına takmanız bence daha iyi olur. Ssdnin yeri daha saglam olsun.

Unutmadan, Umut hocam inceleme icin teşekkürler. Donanım incelemesi görmeyeli baya olmuştu. Türkiye'de cok fazla bilinmese de, daha dogrusu bellkeleriyle bilinse de, Crucial, yani Micron firması dünyanın sayılı bellek üreticilerindendir ve ssdleri, yurtiçinde değişkenlik gösterse de yurtdışında fiyat/performans olarak oldukça iyidir. Ben de 5 yildir m550 modelini kullanıyorum. Markayı ve ürünlerini tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
merhaba,

teşekkürler?

Merhaba, linkteki gibi bir aparat ile bağlantı yapabilirsiniz.
DVD yuvanızdaki bağlantının M-SATA olduğundan emin olmalısınız;

Performans farkı sadece bilgisayarınızın SATA sürümü eski ise olacaktır.
Örneğin, şu an en güncel SATA aktarım hızı SATA 3 ( 6 Gbps), sizin bilgisayarınız SATA 2 (3 Gbps) ise, en fazla SATA 2 hızlarına ulaşabilirsiniz.

Burada hızdan kastım da aktarım hızlarıdır. (MB/saniye olarak.)
SSD'lerin HDD'lerden hızlı olmasının nedeni okumak için mekanik ve manyetik bir sistem yerine doğrudan iletim sağlayan chipler barındırması.
Bu da HDD'lere göre oldukça yüksek hızlarda veriye, depolama birimine erişim sağlıyor.

Alacağınız üründe hızdan çok IOPS değerlerine ve (TBW, MTBF gibi) garanti edilen yazım ömrüne bakın derim.

Dipçe: Unuttuğum bir kısım daha var ki, o da sürücü kalınlığına dikkat etmeniz.
İnce cihazlarda genellikle 9.5 mm sürücü kullanılır, kalın cihazlarda ise genellikle 12.7 mm sürücü kullanılır.
Alacağınız aparatta buna dikkat etmelisiniz.
Ayrıca aldığınız aparat üzerinde Jumper anahtarlar olabilir, onları da cihazınıza göre ayarlamanız gerekebilir.
Bazı üreticilerin BIOS yazılımları nedeniyle böyle bir anahtar bu dönüştürücüler üzerinde mevcuttur.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
günaydın,
teşekkürler arkadaşlar,

Umut Barış Umut Barış
DVD yuvasının M-Sata olup olmadığını nasıl anlarım?
Sata ise sürümünün nasıl öğrenirim?

yukarıdaki SSD'yi alabilirim, fiyatı gayet güzel. birde yuvası/sürümü uygunsa DVD aparatını alabilirim. 1 yıldır kullanıyorum bilgisayarı 1 kere açmadım dvd kısmını?

F Frenzy
aslında ben de HDD'nin yerine SSD'yi takmak istiyordum fakat benim bilgisayarın HDD kısmına ulaşmak için klavyeyi falan sökmem gerekiyor, biraz teferruatlı, markası DELL.. o yüzden dvd yerine takmak istedim. aslında ben HDD'nin yerinin daha sağlam olması gerektiğini düşünmüştüm darbe ve sarsıntıya HDD'ler daha duyarlı değil mi?

roadronners Çevrimdışı

roadronners

Aktif Üye
9 Ara 2018
95
37
günaydın,
teşekkürler arkadaşlar,

Umut Barış Umut Barış
DVD yuvasının M-Sata olup olmadığını nasıl anlarım?
Sata ise sürümünün nasıl öğrenirim?

yukarıdaki SSD'yi alabilirim, fiyatı gayet güzel. birde yuvası/sürümü uygunsa DVD aparatını alabilirim. 1 yıldır kullanıyorum bilgisayarı 1 kere açmadım dvd kısmını?

F Frenzy
aslında ben de HDD'nin yerine SSD'yi takmak istiyordum fakat benim bilgisayarın HDD kısmına ulaşmak için klavyeyi falan sökmem gerekiyor, biraz teferruatlı, markası DELL.. o yüzden dvd yerine takmak istedim. aslında ben HDD'nin yerinin daha sağlam olması gerektiğini düşünmüştüm darbe ve sarsıntıya HDD'ler daha duyarlı değil mi?
Evet mekanik diskler sarsıntıya ve darbe duyarlı ssd böyle bir sıkıntı yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri