Çok Fazla Işık Alan Odada IPS mi Yoksa VA Panel mi Kullanmak Gerekir?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Burada temel olan panelin yapı tipine bağlı üretim teknolojisi değil üretimde kullanılan materyaldir.
Paneller GLARE dediğimiz yapı ile üretildiği için yansıma her şekilde hem TN, hem IPS, hem de VA panelde rahatsız edici şekilde etkili olacaktır.

Hemen hemen ilk nesil paneller oldukça mat bir dış tabaka ile üretilirdi ve oldukça da kalındı, Şu an ise glare üretiliyor ve cam kesitleri 1.1mm den neredeyse 0.2mm seviyelerine kadar da düştü. Yani bu üretim mühendisliğine dayanıyor yapı tipine değil.

Buna paralel yüksek ışığa karşı sadece yüksek ışık ile karşı koyabilirsiniz ki o da yine LED tv nin NİTS değerine bağlı durumdur.

Ne kadar yüksek nits, o kadar yüksek lümen ve enerji demek, Bu da kısa ömür demek o ayrı konu :)

B Çevrimdışı

Bayezid

Yeni Üye
11 Nis 2020
5
33
Burada temel olan panelin yapı tipine bağlı üretim teknolojisi değil üretimde kullanılan materyaldir.
Paneller GLARE dediğimiz yapı ile üretildiği için yansıma her şekilde hem TN, hem IPS, hem de VA panelde rahatsız edici şekilde etkili olacaktır.

Hemen hemen ilk nesil paneller oldukça mat bir dış tabaka ile üretilirdi ve oldukça da kalındı, Şu an ise glare üretiliyor ve cam kesitleri 1.1mm den neredeyse 0.2mm seviyelerine kadar da düştü. Yani bu üretim mühendisliğine dayanıyor yapı tipine değil.

Buna paralel yüksek ışığa karşı sadece yüksek ışık ile karşı koyabilirsiniz ki o da yine LED tv nin NİTS değerine bağlı durumdur.

Ne kadar yüksek nits, o kadar yüksek lümen ve enerji demek, Bu da kısa ömür demek o ayrı konu :)

Anladım, hemen hepsinde yansıma olacaksa çok fazla düşünmeye gerek yok o halde. Teşekkür ederim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yansıma önleyici kaplaması olan TV almak gerekir. Bir de Adem abinin dediği gibi NIT değeri yüksek bir panel olması daha avantajlı olur.
Yansıma önleyici kaplaması olan (Anti-Glare 3H&2H) ve direct-LED aydıntlatmalı bir TV bence işinizi görür.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Hem va panel hemde ips panelde ışık vurunca görüntü zevki bitiyor maalesef.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt