CENTOS CWP Domain Yönlendirme ve Bind DNS hatası

S Çevrimdışı

sniperdragons

Yeni Üye
27 Haz 2022
3
25
Merhaba arkadaşlar, sistemime virtualbox ile centos web panel kurulumu gerçekleştirdim. Bir vps almadan kendi bilgisayarımda deneyerek daha sonrasında vps ye geçerek bir demo yapmak istedim. Cwp kurulumu sorunsuz gerçekleşti ancak name serverleri değiştirdiğimde ve domain alanında name serverleri eklememe rağmen oluşturduğum kullanıcı paneline girilmiyor. Hiç bir şekilde ping vs. alamıyorum. Bunlar dışında yaptığım işlemler ;

1 - Name serverler büyük harfle yazıldığında Bind DNS servisi duruyor ve çalışmıyor. Büyük harfli olan name serverleri küçük harfli olarak değiştirdim.

2 - Name server kısımında ns1.sunucuadresim.tk şeklinde ve ip adresi ise 88.125.x.x olarak devam eden ip adresi girişi yaptım. Bu sayede ns1.sunucuadresim.tk resolves to ip adresi olması gerekirken resolves to olarak kalmakta.
3 - Name serverler yapıldıktan sonra List DNS Zones seçeneği ile bir A kaydı oluşturarak ip adresime yönlendirdim ve bu sayede Bind DNS Servisi yine çöktü.
4 - Name server ayarlama kısmında ip adresimi sunucu ip adresi olan 192.168.x.x olarak ayarladım ve yine sonuç aynı hiç bir şekilde kullanıcı paneli gelmiyor.
5 - List DNS ZONES kısmında edit records seçeneği ile bir A kaydı ekleyemiyorum hata veriyor.

Burada sormak istediklerim;
1 - Bu sunucu kurulumunu internette gördüğüm videolar üzerinde kendi bilgisayarlarına kuran arkadaşlar mevcut. Son dönemde bu CWP tarafından engellendi mi ?
2 - VPS olmadan kendi bilgisayarımızın ip si ile yapılamaz mı ?
3 - Hostname kısmında izlediğim videolarda ;
Your Hostname is: serv.sunucuadresim.tk and it resolves to IP: (ERROR: You don't have a valid hostname set!)
rDNS/PTR = FAILED, check with your hosting provider! FAILED
IP yazan kısımda çeşitli IP'ler yer alıyor ve bu bende mevcut değil. Buradan kaynaklı bir sorun olabilir mi ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Centos paneli vps test için denemiştim karışık geldiği için Pleskle yolumuza devam ediyoruz.
Ücretsiz olması nedeniyle mi Centos tercih ettiniz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
virtualbox ile çalışması biraz sıkıntılı,en azından bende öyle.Epey uğraşmıştım çünkü.Mesela bende ağ bağlantısı NAT olunca çalışmıyor,ama köprü bağlantısı olunca çalışıyor ama randımansız oluyor (debian virtualbox ve pclinuxos virtualbox,ikisinde de durum aynı)
Ayrıca tk uzantılı adresi önce :
Burada kayıt ettirmelisin yoksa iş yapmıyor :ok
Ben halen kırık bir dell 1525 laptopta server olarak kullanıyorum ,çok da mennunum en azından benim işimi çokça görüyor.Basit denemeleri orada yapıyorum ama aldığım free domainleri mutlaka yukarıda adreste kaydediyorum önce.
Daha önce konuyu anlatmıştım :ok

S Çevrimdışı

sniperdragons

Yeni Üye
27 Haz 2022
3
25
Centos paneli vps test için denemiştim karışık geldiği için Pleskle yolumuza devam ediyoruz.
Ücretsiz olması nedeniyle mi Centos tercih ettiniz.
Evet gerçekten de CWP kendi başına belalı bir hosting paneli. Özelliklede free domain veya ip konusunda sıkıntı çıkarıyor. VPS/VDS sunucularda kurulumu yaptırınca bu bir sorun olmuyor ama kendiniz bunları yapmaya kalktığınızda cpanel, plesk, sabit ip, dns, litespeed v.b. herbirine ayrı ayrı ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu nedenle bazı yerlerden kısarak aslında aynı işlemi yaptırmaya çalışıyoruz. Ben de burada ücretsiz bir panel ve kendi ücretsiz hosting denemelerimi yapmayı tercih etmiştim.

virtualbox ile çalışması biraz sıkıntılı,en azından bende öyle.Epey uğraşmıştım çünkü.Mesela bende ağ bağlantısı NAT olunca çalışmıyor,ama köprü bağlantısı olunca çalışıyor ama randımansız oluyor (debian virtualbox ve pclinuxos virtualbox,ikisinde de durum aynı)
Ayrıca tk uzantılı adresi önce :
Burada kayıt ettirmelisin yoksa iş yapmıyor :ok
Ben halen kırık bir dell 1525 laptopta server olarak kullanıyorum ,çok da mennunum en azından benim işimi çokça görüyor.Basit denemeleri orada yapıyorum ama aldığım free domainleri mutlaka yukarıda adreste kaydediyorum önce.
Daha önce konuyu anlatmıştım :ok
Hocam gerçektende çok sorunlu bir panel. Allaha şükür ki Cyberpaneli keşfettim. Cyberpanelde herhangi dns manager kurulumu yapmadan siteyi kurabiliyorsunuz ayrıca Virtualbox uygulaması çok sıkıntılı. Wmware yapmaya çalıştım ve sorunsuz şekilde kurulumlarını gerçekleştirdim. Cwp ile yapamadığımı cyberpanel ile yapmış bulunmaktayım. Eski bir laptop üzerinede kurulum gerçekleştirmeyi düşünüyorum böylece sanallaştırma uygulamaları olmadığından dolayı hatasız şekilde kurulum yapılabilir. Bu arada bu yaptığınız sistem tam anlamıyla çalışıyor mu ? Elektrik, internet ücretleri ve pc soğutması gibi sorunlar meydana getirmiyor mu ?

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Evet gerçekten de CWP kendi başına belalı bir hosting paneli. Özelliklede free domain veya ip konusunda sıkıntı çıkarıyor. VPS/VDS sunucularda kurulumu yaptırınca bu bir sorun olmuyor ama kendiniz bunları yapmaya kalktığınızda cpanel, plesk, sabit ip, dns, litespeed v.b. herbirine ayrı ayrı ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu nedenle bazı yerlerden kısarak aslında aynı işlemi yaptırmaya çalışıyoruz. Ben de burada ücretsiz bir panel ve kendi ücretsiz hosting denemelerimi yapmayı tercih etmiştim.

Hocam gerçektende çok sorunlu bir panel. Allaha şükür ki Cyberpaneli keşfettim. Cyberpanelde herhangi dns manager kurulumu yapmadan siteyi kurabiliyorsunuz ayrıca Virtualbox uygulaması çok sıkıntılı. Wmware yapmaya çalıştım ve sorunsuz şekilde kurulumlarını gerçekleştirdim. Cwp ile yapamadığımı cyberpanel ile yapmış bulunmaktayım. Eski bir laptop üzerinede kurulum gerçekleştirmeyi düşünüyorum böylece sanallaştırma uygulamaları olmadığından dolayı hatasız şekilde kurulum yapılabilir. Bu arada bu yaptığınız sistem tam anlamıyla çalışıyor mu ? Elektrik, internet ücretleri ve pc soğutması gibi sorunlar meydana getirmiyor mu ?
Ben CWP de sıkıntı yaşamadım hiç,ama Cyberpanelde yaşadım :)
Yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum ,eskiden her zaman açıktı,artık bir iş yapacağım zaman açıyorum,bazen 3-4 gün açık kalıyor,bazen unutuyorum hanım kapatıyor :)
Elektrik kesilirse pat diye kapanıyor ,linux zaten sıkıntı olmuyor ,HDD desen eski HDD,internet "kablotv"den 100 lük,sabit ip yok,ama değişse de otomatik değiştiriyor açtığımda(1 kere başıma geldi),dell adaptörü 3.5 amper,hem laptop,hem korax uydu alıcısı (12v) hem de yanda görünen hub besleniyor(12v),evin yazın 245tl kışın 830-900tl geliyor elektrik parası,çok far etmedi denemelerimizde.Isınma normal,sıkıntı çıkartmadı henüz,wordpress yüklü,bekozapın denemelerini yapıyorum ,ayrıca farklı isimle o da yüklü,dosya upload yüklü.Bu arada laptopu kırıp çöpe atmıştım,sonra hemen dönüp geri aldım çöpten,ekran yok,klavye yok,cdrom çalışmıyor ,centosu da zaten lenovada kurup taktım HDD yi dele içine :)
İşin aslı bana eğlence,ama kullanıyorum cwp yi,sıkıntısız :ok

20220701_0108251.jpg

Bu da Cyberpanel install(.)sh si ,duruyor hala :)

alodan-435.png

S Çevrimdışı

sniperdragons

Yeni Üye
27 Haz 2022
3
25
Hocam gerçekten mükemmel bir iş çıkarmıssınız. Ellerinize sağlık. Bu konularda bilgi sahibi olmak deneye deneye bu işte tecrübeli kişilerden bilgi almak insanın kendisini geliştirmesi konusunda büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Hele ki benim gibi gelişmeye açık olan öğrenmek isteyen bireylerin sözüm ona "maliyeti yaptığın işe değmez.", "en iyisi vds al gitsin" gibi prangalar da cabası. Sonuçta bu programı ve işletim sistemini öğrenmek evde sunucu veya vds kurulumu yapmak kişinin kendi tercihine kalmış ama öğrenmenin bir maliyetinin olmadığının bilinmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Verdiğiniz bu değerli bilgiler için çok teşekkürler sağolun.

caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
140
Selamlar konuyu geç gördüm.
Yardımcı olmaya çalışırız.

Bende rasperyypi 3 var. Evden müzik yayını dahil hemen herşeyi yapıyorum.

Cyberpanel bildiğim kadarı ile sadece tek domaine izin veriyor.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri