CD ile elektrik üretmek.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
CD'yi güneş paneli sistemine çeviriyorlar. 220 voltaj ürettiklerini gösteriyorlar. Bakır tel ile önce CD'leri sarıyorlar. Ardından anladığım kadarıyla paralel bağlantı ile elektrik üretiyorlar. Video'yu bırakmak isterim.

Aslında teknik olarak mümkün. Ekonomik açıdan da mümkün. Bodrumlarda, evlerde boş bir sürü CD var bunları değerlendirmek keyifli olur. Kafama takılan bazı noktalar var.

Burada yapılan işlem ısı enerjisi'ni elektrik enerjisi'ne çevirmek. Burada hemfikiriz lakin bu elektrik depolama işlemi nasıl yapılıyor. Buna kafam ermedi
Onun dışında gayet basit bir video olmuş, YouTube'a sonradan bakınca bir çok böyle proje gördüm. Tabi ne kadar verimli olur bilmiyorum.
[
]

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Hocam bu tarz videoları büyük bölümü fake videolardan oluşuyor. Ki sizin attığınız videonun sonunda da insanların nasıl kandırıldığını anlatıyorlar. Saklanan piller resimde görülebilir. Dikkatinizden kaçtı sanırım. Onun dışında bazı diyot tipleri ile bunu yapanlar var orda da verim çok düşük sadece ilk okul seviyesinde enerjinin bir birine dönüşümünü gösterebilir. Örneğin LED diyotlara elektrik verildiğinde bize ışık verir. lede tam tersine ışığı biz dışardan verirsek o zaman da elektrikli enerjisi verir. 15- 20 tane led diyot ve kapasitör yardımıyla 1-2 ledi kısa süreli yakabilir ilk okul seviyesinde bir kişiye de enerjinin dönüşümünü ve elektrik enerjisini üretimini anlatabilirsiniz. Videonun son kısmından aldığım resimde aşağıda panelin ayagindan çıkan aldatma pilleri...

Screenshot_2023-02-05-16-22-52-036_com.android.chrome.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Amaçlarına ulaşmış olmasınlar diye videoyu dahi tıklamadım.

Rüzgar tribünü yapmak dahil bir ara bunlarla uğraşmış birisi olarak belirteyim, elektrik üretmek kadar stabil, istikrarlı ve en önemlisi de GÜCÜ OLAN elektrik üretmek ciddi kafa + uğraş + yatırım gerektiriyor.

Yoksa hurdaya çıkmış şarjlı matkap motorunu tribün yapıp yine elektrik üretirsin ve ürettim de ama 6 volt aküyü doldurması 3 milyon gün falan sürdü :kiskis

Işığın elektronik devrelerde ilk kullanımını LDR ile 12 yaşımda gerçekleştirmiştim. Gün ışığına duyarlı reklam tabelası söndürme işi için ilk olarak 12 yaşımda Eskişehir Gökmeydan mahallesindeki Aspava Elektronik adlı dükkanımızın tabelası, hava aydınlandıktan sonra 2-3 saat boşa yanmasın diye tasarlanmış bir devreydi. Tabi ki Hobby kitaplarından elektronik devre ile yapmıştım yani o yaşta öyle bir elektronik bilgim yoktu ama düşünün bakın benim yaşım 12 ise sene 1985 demektir, güneşi o yıllarda bile kullanıyorduk kaldı ki LDR nin de çalışma mantığına dayanır bugünün güneç panelleri temel olarak :ok

CD ye bakı rtel sarıp elektrik üretmek velev ki mümkün olsun, bunun redresör devresi kurulması, regüle edilmesi, depolanması ve sonra da inverte edilmesi gerekir. Bunların tamamı yatırım maliyeti maalesef.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri