cat6 kablo test hızı iki bilgisayar arasında nasıl yapılabilir?

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
165
27
Merhabalar, yaklaşık 90-95 metre cat6 kablo var elimde, bu kabloyu gigabit bağlantı için kullanmak istiyorum ancak şunu farkettim bu kablonun tellerini kolonya ile sildiğimde bakır rengi çıkıyor ve gümüş renge dönüyor sanırım kablo tamamen bakır değil.
Bu kablonun ilerde bağlanacağı portlar gigabit olucak ancak şuanda elimdeki modem portları fast port yani 100 mbit.
sorum şu ki elimdeki iki tane gigabit porta sahip bilgisayar ile, bu cat6 kabloyu direk iki bilgisayara bağlayarak gigabit veri hızını test edebileceğim bir yazılım veya yöntem varmıdır?
not: cat6 kablo uçları, genellikle kullanılan T568B standardına göre çakılmış vaziyette. (turuncubeyaz - turuncu - yeşilbeyaz - mavi - mavibeyaz - yeşil - kahvebeyaz - kahve)
Umut Barış Umut Barış sizi etiketliyorum müsadenizle, umarım problem değildir...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Cross bağlantı yapmanız gerekli.

test uygulama hakkında bilgim yok fakat ftp'den dosya çekebilirsiniz.
Ömer Çolak Ömer Çolak

images-116dc6bd26760b31b.jpg

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Cross bağlantı yapmanız gerekli.

test uygulama hakkında bilgim yok fakat ftp'den dosya çekebilirsiniz.
Ömer Çolak Ömer Çolak

images-116dc6bd26760b31b.jpg
Çok uzun zaman olduğu için bu cross bağlantı tecrübemi pek hatırlamıyorum.

Ama hız testi için filezilla ile ftp transferi organik ve güzel bir test olur tek bağlantıdan test etmiş olacağınız için.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,822
O cross bağlantı beni kanser etmişti.
Kabloları bağlayıp direkt takınca gerçekleşen bir olay değildi sanırım, öyle hatırlıyorum.

Cat 6 ile gigabit olması için kablonun kaliteli olması gerek.
Yoksa minimum Cat 7 bakmanız lazım.

Bakır görünümü verilmiş alüminyum kablodur.
Ayrıca 100 metreye yakın fantastik ölçülere çıkılacaksa kesinlikle kaliteli bir kablo almalısınız.

Ben de bu meseleyi kafaya taktığım için kaliteli kablo markalarını araştırıyordum.
Ugreen kullanıyorum şu an, iş görür kalitede diyeyim.

Nexans'ı önermişler. Alıp denemedim açıkçası.
Reçber'in koaksiyel kabloları iyiydi, uydu veya uydunet için, network'ü nasıldır bilemem.
Ben rakam olarak fazla uçamayacağım için Temu'da çok satan bir CAT 8 (?) kabloyu sipariş ettim.
Gelince göreceğiz kalitesini. :kiskis

Ama ben şunu diyeyim olay tamamen kablonun tel kesiti, bakır saflığı, blendajı ve ekranlamasında bitiyor.
Yani o 5-6-7-8 kategorilendirmesi işin biraz teknik ve ticari yönü.
Kablo kaç awg, yalıtımı nasıl, bakır telleri nasıl ona bakmalı.
En sağlıklı iletimi o yapacaktır.

Atıyorum Ugreen'in CAT 8'de verdiği değerleri CAT 6'da verebilecek kaliteli bir kablo, 6. kategori olmuş vs ne önemi var :)

Bire bir hız testi için bir şey diyemem.
2 makine arası cross bağlantı ile de yapılabilir, özel bir kit vs varsa onunla da.
Ama ben olsam 100 metreye cat kablo yerine fiber kablo giderdim.
Daha pahalı ama en sağlam çözüm.
Sadece cam elyaf kabloyu kırmamaya dikkat edeceksiniz o.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
165
27
Herkese cevapları için teşekkürler, sanırım bir gigabit switch almam gerekiyor anladığım o yorumlardan...

Umut Barış Umut Barış I.T. konularıMa sizi etiketliyorum direk, bir mahsuru yoktur umarım... :)

Geri
Üst Alt