çamaşır makinesinde enerji verimliliği

T Çevrimdışı

Trsmurf

Yeni Üye
24 Ağu 2022
37
38
yeni bir çamaşır makinesi alacağım ama enerji verimliliği ne kadar etkili eşit kullanımda enerji verimlilik etiketi C ile A arasında 1500tl fark olan makinelerin verimliliği A olan aradaki farkı ne kadar sürede amorti eder bilgisi olan varmıdır

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Rezistans aynı rezistans. Fark olsa olsa motor kaynaklı olur.
Inverter makinelerde tüketim azalır.

T Çevrimdışı

Trsmurf

Yeni Üye
24 Ağu 2022
37
38
İkiside inverter motor hatta çıktığı fabrikada aynı daewoo ve vestel birisinin verimliliği a diğeri c yada d aralarındaki fiyat farkı 1500 tl civarı

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Eve 5 gün önce gelen faturayı bedel/kwh yapınca çıkan değer bu. Tüketimin bir kısmını zamlı bir kısmını zamsız hesapladılar muhtemelen dediğiniz gibi son zamla beraber 1,73 olarak hesaplanmalı.
Hepimizin kafalar karışık, ne-nezaman-kaç para kavramları hep birbirine girdi tabi o nedenle birbirimizden teyit alma gereği duyuyoruz :)

- O 1,73tl değilmiydi yahu? :alala
- Yok o senin dediğin dün dü :kiskis

T Çevrimdışı

Trsmurf

Yeni Üye
24 Ağu 2022
37
38
T Trsmurf tam modelleri yazın ki nokta atışı bilgi verelim yoksa farazi yazılar yazılır hep.
Enerji verimliliği A diye almayı düşündüğüm
Uygun fiyatlı olan enerji verimliliği c
Küçük çocuğum olduğu için haftada 3 4 kere çamaşır yıkanıyor
Vestel 36lt su kullanıyor daewoo 50 lt su

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Enerji verimliliği A diye almayı düşündüğüm
Uygun fiyatlı olan enerji verimliliği c
Küçük çocuğum olduğu için haftada 3 4 kere çamaşır yıkanıyor
Vestel 36lt su kullanıyor daewoo 50 lt su
Bu ürünlerin her ikisi de 2000 watt rezistans kullanıyor, Vestel olanda üretici Python, Daewoo olanda IRCA. Kaldı ki IRCA birçok Vestel üründe de kullanılıyor
Bu ürünlerin her ikisi de 400watt max BLDC motor kullanıyor Vestel olanda üretici LGE ve G&J - Daewoo olanda sadece G&J
Bu ürünlerin her ikisi de 50hz standart pompa kullanıyor, her iksinde de üretici HANYU
Bu ürünlerin her ikisi de inci grubu 60 tambur kullanıyor

Uzun yıllar boyunca bu enerji verimliliği konusunun insanların beynini yıkamaktan başka bir şey olmadığını yazdım durdum çünkü Devletin bunu ADAM GİBİ denetleyen hiç bir kurumu yok. Şimdi eğer dünyada en önemli olan konu enerji kaynaklarını verimli kullanıp suyu heba etmemek ise. O zaman bu etiket sahtekârlarına kim yaptırım uygulayacak?

Aynı rezistansı aynı motoru aynı tamburu yani %99 oranında aynı malzemeyi kullanıp sadece yazılım algoritması ile oynayarak birisinde X diğerinde Y litre su ve elektrik ile ykama yaptırıp buna da enerji verimliliği diyenlerin Allah Belasını Versin.

Sistem gayet basit.

A makinesine ilk yıkamada 3 yerine 2 litre su aldır. Ana yıkamada 6 yerine 4 litre su aldır.
B makinesine ilk yıkamada 2 yerine 3 litre su aldır. Ana yıkamada 4 yerine 6 litre su aldır.

A makinesi ilk yıkamada 3 yerine 2 litre su aldığı için AZ su, ana yıkamada 6 yerine 4 litre su ısıtmaya enerji kullandığı için AZ elektrik tüketsin.
B makinesi ilk yıkamada 2 yerine 3 litre su aldığı için ÇOK su, ana yıkamada 4 yerine 6 litre suyu ısıtmaya enerji kullandığı için ÇOK elektrik tüketsin.

Sonra bunların birine A diğerine Ğ etiketi basılıp AYNI MAL değişik etiketler ile halka satılsın. Devlet de bunu seyretsin.

Haaa yalan mı? hayır yalan değil adam enerji verimliliği yapmış işte.. Ama aynı kalitede donanımın üstünde iki tık tık bi fık fık yazılı değiştirip malın birisini vatandaşa daha PAHALI satmış bu da çok masum bir şey canım ne olacak ki.

T Çevrimdışı

Trsmurf

Yeni Üye
24 Ağu 2022
37
38
Bu ürünlerin her ikisi de 2000 watt rezistans kullanıyor, Vestel olanda üretici Python, Daewoo olanda IRCA. Kaldı ki IRCA birçok Vestel üründe de kullanılıyor
Bu ürünlerin her ikisi de 400watt max BLDC motor kullanıyor Vestel olanda üretici LGE ve G&J - Daewoo olanda sadece G&J
Bu ürünlerin her ikisi de 50hz standart pompa kullanıyor, her iksinde de üretici HANYU
Bu ürünlerin her ikisi de inci grubu 60 tambur kullanıyor

Uzun yıllar boyunca bu enerji verimliliği konusunun insanların beynini yıkamaktan başka bir şey olmadığını yazdım durdum çünkü Devletin bunu ADAM GİBİ denetleyen hiç bir kurumu yok. Şimdi eğer dünyada en önemli olan konu enerji kaynaklarını verimli kullanıp suyu heba etmemek ise. O zaman bu etiket sahtekârlarına kim yaptırım uygulayacak?

Aynı rezistansı aynı motoru aynı tamburu yani %99 oranında aynı malzemeyi kullanıp sadece yazılım algoritması ile oynayarak birisinde X diğerinde Y litre su ve elektrik ile ykama yaptırıp buna da enerji verimliliği diyenlerin Allah Belasını Versin.

Sistem gayet basit.

A makinesine ilk yıkamada 3 yerine 2 litre su aldır. Ana yıkamada 6 yerine 4 litre su aldır.
B makinesine ilk yıkamada 2 yerine 3 litre su aldır. Ana yıkamada 4 yerine 6 litre su aldır.

A makinesi ilk yıkamada 3 yerine 2 litre su aldığı için AZ su, ana yıkamada 6 yerine 4 litre su ısıtmaya enerji kullandığı için AZ elektrik tüketsin.
B makinesi ilk yıkamada 2 yerine 3 litre su aldığı için ÇOK su, ana yıkamada 4 yerine 6 litre suyu ısıtmaya enerji kullandığı için ÇOK elektrik tüketsin.

Sonra bunların birine A diğerine Ğ etiketi basılıp AYNI MAL değişik etiketler ile halka satılsın. Devlet de bunu seyretsin.

Haaa yalan mı? hayır yalan değil adam enerji verimliliği yapmış işte.. Ama aynı kalitede donanımın üstünde iki tık tık bi fık fık yazılı değiştirip malın birisini vatandaşa daha PAHALI satmış bu da çok masum bir şey canım ne olacak ki.
Cevabınız için teşekkür ederim devletin denetleme mekanizmasi iyi çalışsaydı bu durumda olmazdık diye düşünüyorum eğer temizlik konusunda ikiside aynı ise verimli olanı tercih ederim dünyada enerji krizi var su krizi oluşacak ne kadar tasarruf edebilirsek o kadar iyi tek başıma ne kadar etkili olabilirim emin değilim ama benim gibi düşünenler illaki olacaktır dolayısıyla damlaya damlaya göl olur umuduyla hareket etmeye çalışacam

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cevabınız için teşekkür ederim devletin denetleme mekanizmasi iyi çalışsaydı bu durumda olmazdık diye düşünüyorum eğer temizlik konusunda ikiside aynı ise verimli olanı tercih ederim dünyada enerji krizi var su krizi oluşacak ne kadar tasarruf edebilirsek o kadar iyi tek başıma ne kadar etkili olabilirim emin değilim ama benim gibi düşünenler illaki olacaktır dolayısıyla damlaya damlaya göl olur umuduyla hareket etmeye çalışacam
Biz artık çamaşır makinesinin 15dk prıgramı dışında birşey kullanmıyoruz istisna durumlar hariç.
Bizde elbiselerde kir leke vs olmuyor, Kıyafetlerimiz günlük değişir. Ter değil de ten kokusu olmasın diye hergün kıyafet değiştiriyoruz o nedenle bu kadar sık makine çalışmasına çözüm olsun diye 15 dakika bizim için ideal oluyor. Az su, az deterjan, az elektrik.

Açık konuşayım ki ben firmaların yazdıklarına güvenmediğim için kendi yöntemimi oluştırmayı uygun gördüm. Hatırlarsanız bir zamanlar su tasarrufu yapmak için 5 litre yerine 3,5 litre rezervuar yapmışlardı ve her basışta 1,5 litre su tasarrufu amaçlanmıştı ancak zamanla görüldü ki bu durum daha çok israfa neden oluyor.

Neden? 5 litre suyun 1 kerede temizlediğini 3,5 litre 2 kerede temizleyebildiği anlaşıldı da ondan. adamlar 1,5 litre kâr edeyim derken 2 litre zarar ettirdiler. Biz onun yerine rezervuar içerisine 500ml pet şişe koyduk mesela.

Tasarrufa sonuna kadar varım ama bu çakal markaların popülist yaklaşımlarına her zaman karşıyım. Elbette ki verimli olanı almanız yine en mantıklı yol olacaktır çünkü yazılıma siz bir şey yapamazsınız. Adam onu 3 litre su ile yıkayacak şekilde dizayn etti ise, ''Dur ben 2 litredeyken durdurayım'' diyemiyorsunuz.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Verimlilik matematiksel olarak ölçülebilir olduğundan ürünlerin üzerine etiket olarak yazılmak zorundadır. CE iliştirilmiş bir üründe aykırılıkların tüm hukuki sorumluluğu üretici yada ithal edildiyse ithal edendedir. Yanlış beyanlı olan ürünler piyasadan toplatılır, piyasaya arz edene cezai işlem uygulanır.

Etiketlerde ürünün harcadığı elektrik sarfiyatı zaten yazıyor. Benzer özellikli diğer markalarla karşılaştırarak farkı gözünüzle görerek kıyaslayabilirsiniz. Elbette verimin ne demek olduğunu önce bilmek gerekir.

Aynı işi kaliteden ve güvenlikten ödün vermeden daha az maliyetle üretmedir.

Etikette fark varsa bunun bir arge ve/veya yeni üretim bandı maliyetlerinden kaynaklı farkları olacaktır. Bunun pazardaki karşılığı kullanıcılara göre fark edecektir. İki kişilik aile ile çok çocuklu bir ailenin kullanım sıklığı farklı olacağından makinelerin aynı zaman dilminde getirdiği ek işetme maliyetleri farklı olacaktır. Ancak makine ömrü olarak düşünülürse iki farklı kullanıcının o makineden sağlayacağı verim farkı maliyet kazancı aynı olmuş olacaktır. Kazanç sadece elektrik sarfiyatı dışında kullandığı diğer ürünlerden de fark edecektir.

Şu sözü çok beğenirim, atasözüdür, yaşanmış tecrübelerin istisnalar dışındaki bileşkesidir. Pahalıdır vardır bir hikmeti, ucuzdur vardır bir illeti.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt