Buzdolabı Su Birikme Sorunu.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
Merhaba arkadaşlar. Arçelik marka, buzluğu alt tarafta olan bir buzdolabımız var. Üst tarafın tabanında su birikiyor. Biriken yerin altında buzluk bölümü olduğundan dolayı su tutan yer buz tutuyor. Buz tuttuğundan dolayı'da resimde gözüktüğü gibi meyveli kısmı çekerken kırıldı.

Şuan dolabın derecesini 1' e indirdik. Yine su birikiyor ama buz tutmuyor. Bu su birikmesinin önüne nasıl geçebiliriz?

IMG_20210704_193457.jpg
IMG_20210704_193510.jpg

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
kapı fitilleri sağlam mı? el ile kontrol edermisin yırtık delik vs olabilir. arka dip kısımın altında açıklık var orada olabilirmi

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
sebzeliklerin arka kısmında drenaj deliği olması lazım o tıkanmış olabilir sebzelikleri çıkartıp dip tarafın net fotosunu atarmısın
benim aklima da ilk o geldi dolaba asiri yükleme yapip herseyi tikistirdiklarinda birseyler dökülüp o delikleri tikiyor
dolap isinden pek anlamam ama mantik yürütürsek alternatif olarak sogutma nin yetersiz olmasi yüzünden oluyor olabilirmi ? dolap sogutmayi yeterince yapamadigindan havadaki nemi sivi hale getirecek kadar yogunlastiriyor ama donduracak kadar da sogutamiyor kapidaki bir aciklik vs dolabin bir yerlerden hava almasi gibi bir sebepten dolayi? :alala

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
TEKNOwest TEKNOwest B Bratan Ustalarım dolap Annem gilin dolabı. Bugün arar söylediğiniz kısımları kontrol etmelerini söylerim.
Umut Barış Umut Barış Hocam nemlenme fazlaysa nasıl normal seviyeye indirebiliriz, fitille alakalı bir durummu ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
TEKNOwest TEKNOwest B Bratan Ustalarım dolap Annem gilin dolabı. Bugün arar söylediğiniz kısımları kontrol etmelerini söylerim.
Umut Barış Umut Barış Hocam nemlenme fazlaysa nasıl normal seviyeye indirebiliriz, fitille alakalı bir durummu ?
Olabilir, fitil kesinlikle gözden geçirilmeli. Dolap kapağını kapattığınızda soğuk hava gelen bir yer var mı kapı etrafında iyice bakın.
Ayrıca kapı fitili civarında dışarıda bir nemlenme var mı gözden geçirin.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Fitillerde sorun olduğunda fitile yakın olan kapı bölümlerinde ısınma olabiliyor.O şekilde kontrol etmekte mümkün.Fakat buradaki sorun daha çok drenaj kanalı tıkanması gibi.Drenaj kanalını bulup kontrol edin.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Fitillerde sorun olduğunda fitile yakın olan kapı bölümlerinde ısınma olabiliyor.O şekilde kontrol etmekte mümkün.Fakat buradaki sorun daha çok drenaj kanalı tıkanması gibi.Drenaj kanalını bulup kontrol edin.
Dolabın içinde ortadaki kapak muhtemelen sökülebiliyordur, orada mevcut olabilir o kanal.

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Benim de aynısı başıma geldi drenaj deligi buz tutmuş fişini cektim komple boşalttım drenaj dan sıcak su döktüm ve gider açıldı sonra birde kablo soktum komple temizlendi

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Bizim dolapta buzluk yukarıda fakat drenaj tıkandığı için alt tarafın tavanında boncuk boncuk su birikimi oluyordu, buzluğun drenajını açtım sorun çözüldü. Drenaj borusu arka kısmın içindeydi orayı sökmem gerekti...

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
Teşekkürler arkadaşlar.

Arkadaki kapağı çıkardım, alt tarafta delik vardı ve tıkalıydı. Güzelce temizledik, büyük ihtimal sorun çözüldü gibi gözüküyor.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
... sogutma nin yetersiz olmasi yüzünden oluyor olabilirmi ? dolap sogutmayi yeterince yapamadigindan havadaki nemi sivi hale getirecek kadar yogunlastiriyor ama donduracak kadar da sogutamiyor....
Soğutma yetersiz diye su - buz olmaz. Su - buz olma sebebi, kapakta kapanma sorunu veya kapağın çok sık açılıp kapanmasıdır. Bunların ikisi de dolabın elektrik sarfiyatını feci halde arttırır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri