Buzdolabı Arızası - Tamir - Yeni Arıza

J Çevrimdışı

jason

Yeni Üye
7 Ocak 2019
18
Keşke orada olsa, çok daha basit olurdu herşey :) Ama maalesef, üste fotoğraf eklemiştim, orta bölgede-buzluğun içinde yok, dolabın arka alt tarafında da yok. Muhtemelen elektronik timer tarzı karta bağlı bir devre var ama bilen birinden onay almadan sipariş etmek istemiyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Keşke orada olsa, çok daha basit olurdu herşey :) Ama maalesef, üste fotoğraf eklemiştim, orta bölgede-buzluğun içinde yok, dolabın arka alt tarafında da yok. Muhtemelen elektronik timer tarzı karta bağlı bir devre var ama bilen birinden onay almadan sipariş etmek istemiyorum.

Bu tip dolaplar elektronik kontrollü değil mi, kartı kontrol ettirseydiniz? :hmm

J Çevrimdışı

jason

Yeni Üye
7 Ocak 2019
18
Öyle mi ? Takıldığım konu bu.
Bu tarz kartların onarımını yapan bir yer biliyorum, oraya götüreyim öyle diyorsanız.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

adem hocamın mail i bulmaya çalışıyorum.kendisi sanırsam yoğun .Arkadaşlar bir el atarsalar ulaşalım A Ado

hocama.

Umut Barış Umut Barış Sota Sota newrophat newrophat

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar kusura bakmayın araya çok iş giriyor ama konuyu okudum, çözümü de canınızı sıkacak bir şey değil. Buradan o evinize gelip HAKSIZ yere, işlerini yapmadan paranızı alıp giden sözde servis elemanlarını da Allah'a havale ediyorum.

Arkadaşlar bu modellerde timer olmaz. Bunlar elektronik kontrol kartlı sistemler.

No frost olan bu sistemde eşanjör üzerinde bir sensör bulunur. Bu sensör Buzlanma bilgisini anakarta yolladığında, Anakart da bu bilgi doğrultusunda Asıl işi soğutma yapmak olan eşanjör üzerinde bulunan rezistansa enerji göndererek ısıtma yapar ve tabii ki bu esnada soğutma durdurulur.

Eşanjör ve dolayısıyla evap sistemde oluşan buzlanma, enerji verilip ısıtılan rezistans sayesinde eritilip suya döndürülür. Su ise gider hattı aracılığı ile kompresör üzerindeki buharlaştırma kabına gider, Kompresörün ısısı ile bu su zamanla buharlaşır ve tekrar havaya karışır nem olur, Havadaki bu nem ise siz dolap kapağını her açtığınızda dolabın içine girer ve karlanmaya, sonra buzlanmaya neden olarak bu sonsuz döngü devam eder durur.

Sizin yaşadığınız sorun, dolabınızın soğutma sisteminin çalışması ancak defrsot yani buz çözme sisteminin çalışmaması sorunudur.

Bunun temel nedenleri

1- Bimetal (çift ısı değerine farklı tepki verebilen komponent)
2- Termal fuse (Isıya duyarlı sigorta)
3- Rezistans (elektrikli ısıtıcı)
4- Elektronik kart (Bunu açıklamaya gerek yok sanırım :kiskis )

Şeklinde sıralanabilir.

Şimdi sizin yapmanız gereken ilk işlem şu.

Öncelikle ilk resimde görülen o soket grubunda, en sağda bulunan siyah kabloyu takip edin bakın o saç plaka altındaki eşanjöre gittiğini ve orada plastik kelepçe veya türevi bir şey ile bağlı olduğunu göreceksiniz.

Siz bunu bir açıp resmini çekip ekleyin buraya, ben de o doğrultuda devam edeyim :ok

J Çevrimdışı

jason

Yeni Üye
7 Ocak 2019
18
A Ado hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

O bahsettiğiniz en sağdaki kablo, evaporatörün en sol-arka kenarında, bir kanala dikey olarak tutturulmuş termal sigorta, bir ucu alttaki rezistanslara yakın şekilde duruyor. Şu an dolap çalışır halde olduğundan-alternatif dolap olmadığından mecburen buzu erit kullan yapıyorum- fotoğraf çekemiyorum. Ama o kablonun ucunda termal sigorta var ve her ihtimale karşı buzdolabı yedek parçası satan dükkandan yenisi ile değiştirdim, şu an yeni sigorta takılı oraya. Aynı şekilde en soldaki kabloda da, evaporatörün orta-ön tarafında kadar gelen, kablo bağları ile evaporatöre sabitlenmiş nofrost sensörü var. Aynı şekilde onu da yeni sensör ile değiştirip aynı yere taktım.
Ayrıca rezistansın ölçümünü de yaptım multimetre ile, sağlam rezistansa yakın değerlerde bir direnç değeri aldım, o sebeple o da sağlam diye düşünüyorum.

Belki çok acemice bir yorum olacak ama benim anladığım kadarıyla, rezistansların çalışmasında sıkıntı yok, kendisi sağlam, sigorta da sorunsuz, sensörü de zaten yeniledim. Asıl sıkıntı, rezistans çalışıp o buzlanmayı eritirken, fanın çalışmaya devam etmesi diye düşünüyorum. Çünkü fotoğraftaki kısım geriye doğru eğimli, normalde rezistans eritmeyi yaptığı zaman o suyun arkadaki havuza gidip, gider ile buharlaşma kabına gitmesi gerekiyor (tıkanmayı açtım, gider sorunsuz, rezistansa bakır tel sarıp gidere doğru da hafif uzattım buzlanma yapmasın diye). Ancak öndeki alt bölüme giden hava kanalı önce damlayıp sonra da buzlanıp tıkandığına göre, sanki bu rezistansın erittiği sular öne doğru geliyor gibi. Bunun da tek yolu fanın üflemesi, yoksa aşağı-geri doğru gitmesi gerekirdi. Bu da kartla alakalı bir sıkıntı gibi, bilmem yanılıyor muyum. Şu an dolaptaki kontrol düğmelerinin arkasındaki kartı sökü aynısından almak gerekir gibi düşünüyorum. Ama sizin gibi anlayan bir kişiden yorum almadan para harcamak istemem. Keşke servis hakkıyla yapsa da, hiç bu kadar uğraşmasak. Ama şansıma denk gelen serviste işin çakallığındaydı.

Dolabı onarmaya çalışırken çektiğim fotoğrafı ekliyorum alta, burada bahsettiğiniz termal sigortayı çıkarmıştım değişim için ama sensör görünüyor.
Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

20190105_165909f37f0b223e6192f1.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

20181219_142638.jpg

J Çevrimdışı

jason

Yeni Üye
7 Ocak 2019
18
Arkadaşlar kusura bakmayın araya çok iş giriyor ama konuyu okudum, çözümü de canınızı sıkacak bir şey değil. Buradan o evinize gelip HAKSIZ yere, işlerini yapmadan paranızı alıp giden sözde servis elemanlarını da Allah'a havale ediyorum.

Arkadaşlar bu modellerde timer olmaz. Bunlar elektronik kontrol kartlı sistemler.

No frost olan bu sistemde eşanjör üzerinde bir sensör bulunur. Bu sensör Buzlanma bilgisini anakarta yolladığında, Anakart da bu bilgi doğrultusunda Asıl işi soğutma yapmak olan eşanjör üzerinde bulunan rezistansa enerji göndererek ısıtma yapar ve tabii ki bu esnada soğutma durdurulur.

Eşanjör ve dolayısıyla evap sistemde oluşan buzlanma, enerji verilip ısıtılan rezistans sayesinde eritilip suya döndürülür. Su ise gider hattı aracılığı ile kompresör üzerindeki buharlaştırma kabına gider, Kompresörün ısısı ile bu su zamanla buharlaşır ve tekrar havaya karışır nem olur, Havadaki bu nem ise siz dolap kapağını her açtığınızda dolabın içine girer ve karlanmaya, sonra buzlanmaya neden olarak bu sonsuz döngü devam eder durur.

Sizin yaşadığınız sorun, dolabınızın soğutma sisteminin çalışması ancak defrsot yani buz çözme sisteminin çalışmaması sorunudur.

Bunun temel nedenleri

1- Bimetal (çift ısı değerine farklı tepki verebilen komponent)
2- Termal fuse (Isıya duyarlı sigorta)
3- Rezistans (elektrikli ısıtıcı)
4- Elektronik kart (Bunu açıklamaya gerek yok sanırım :kiskis )

Şeklinde sıralanabilir.

Şimdi sizin yapmanız gereken ilk işlem şu.

Öncelikle ilk resimde görülen o soket grubunda, en sağda bulunan siyah kabloyu takip edin bakın o saç plaka altındaki eşanjöre gittiğini ve orada plastik kelepçe veya türevi bir şey ile bağlı olduğunu göreceksiniz.

Siz bunu bir açıp resmini çekip ekleyin buraya, ben de o doğrultuda devam edeyim :ok

Güncelleme

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt