Buz Dolabı Pas Sorunu ve Boya Atması

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Merhaba. Dolabın durumu bu. Boyamak istiyorum. Hangi boyayı almak lazım, kaç litre kullanmak lazım bilgisi olan varmı?

IMG_20210725_161209.jpg
IMG_20210725_161221.jpg
IMG_20210725_161228.jpg

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Hiçbir boya o güzel görüntüsünü vermeyecektir. Sert tel fırçalarla kazıdıktan sonra tiner bazlı yarı mat boyalarla boyayabilirsiniz. Daha güzel görünsün derseniz paslı bölgeleri yine telle temizledikten sonra ütüne macun, onunda üstüne dediğim boyadan atarsınız ama ufak darbelerde atma problemi olabilir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
matkabın ucuna tel fırça takıp bir güzel
eski boyayı temizleyin.

500 numara civarındaki zımparayla yüzeydeki çapakları tesviye edin

yüzdeleri tozları hava yardımıyla uzaklaştıran

boyama işlemini de akrilik boya kullanarak istediğiniz renge boyayınız.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hurdacılardan aynı marka dolap kapağı da bakılabilir bence,gezmek lazım hurdacıları.Olmaz ise ,kapı sabunlu bezle silinip,yapışkan kağıt ile de kaplanabilir,arkadaşımın hanımından gördük biz de,annesinin dolabını öyle güzel kaplamış ki,süperdi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hurdacılardan aynı marka dolap kapağı da bakılabilir bence,gezmek lazım hurdacıları.Olmaz ise ,kapı sabunlu bezle silinip,yapışkan kağıt ile de kaplanabilir,arkadaşımın hanımından gördük biz de,annesinin dolabını öyle güzel kaplamış ki,süperdi.
Hava ile temas kesilmedikçe pas devam eder diye düşünüyorum emmi.
Gerçi kaç yıllık dolap kim bilir, ileride illa ki yenisi alınır. :alala

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Sprey boya ile sakın boyamayı denemeyin, komple zımpara yapmanız gerekiyor, parlak yüzey kalmayana dek, tavsiyem tel fırça ile maktabın ucuna takarak iyice çizdirmeniz. Çizik çizik olunca yeni boya yapınca deseni hoş görünüyor ve boya güzel tutuyor. Ç. makinesi için yağlı boyayı rulo ile uygulayınca çok güzel ve sağlam oldu. Ama burada sizin probleminiz pas değil, pasın sebebi. Kimyasallar ile dolabın dış yüzeyi çok fazla silinmiş olabilir mi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sprey boya ile sakın boyamayı denemeyin, komple zımpara yapmanız gerekiyor, parlak yüzey kalmayana dek, tavsiyem tel fırça ile maktabın ucuna takarak iyice çizdirmeniz. Çizik çizik olunca yeni boya yapınca deseni hoş görünüyor ve boya güzel tutuyor. Ç. makinesi için yağlı boyayı rulo ile uygulayınca çok güzel ve sağlam oldu. Ama burada sizin probleminiz pas değil, pasın sebebi. Kimyasallar ile dolabın dış yüzeyi çok fazla silinmiş olabilir mi?
Mutfak, nem yağ eksik olmaz.
Ondan olmuştur zamanla.
Üreticinin attığı boyanın zayıf noktası neresi ise oradan nem kapmaya başlar bence.
Kapağın ortasındaki atmalar vuruk kaynaklı da olabilir.

Yağlı boya değil de metal boyası (Polimetal vs.) daha iyi olabilir.
Tabi öncesinde astar ister.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Fikrini belirten arkadaşlara teşekkür ederim.
Dolap babam gilin. en az 7 yıllıktır. Hem@Umut Barış ustamın dediği gibi hemde evde rutubet mevcut. Sanırım bu yüzden dolap bu hale geldi.
Anlaşılan dolabın boyaması baya zahmetli bir iş. Ben en başta bir sprey boya alır ve iki kat boyarım diye düşünüyordum.Ama iş bu kadar kolay değilmiş.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Dolap babam gilin. en az 7 yıllıktır. Hem@Umut Barış ustamın dediği gibi hemde evde rutubet mevcut. Sanırım bu yüzden dolap bu hale geldi.
Anlaşılan dolabın boyaması baya zahmetli bir iş. Ben en başta bir sprey boya alır ve iki kat boyarım diye düşünüyordum.Ama iş bu kadar kolay değilmiş.
Kesinlikle değil. Yapılır ama yapmanız gerekenler var.
Dolabı yenilemeye niyetiniz varsa yenileyin.
Ya da teraspy emminin dediği gibi hurdacı veya beyaz eşya tamircilerinden o kapıdan arayın.

Pas olmayıp sadece boya kalkması olsa o bir şekilde halledilirdi.
Pas olan yerlere WD-40 sıkmayı deneyin hiç yoktan. Belki biraz yavaşlatır paslanmayı.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Kolay değil, sprey işine de hiç girişmeyin. Daha beter olur.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hocam ben senin yerinde olsaydım, zımparalar pasını alır, macunu çeker ve kaplardım.

Zira orjinali gibi boyaman çok zor olacaktır. Kaplamak en güzeli.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam ben senin yerinde olsaydım, zımparalar pasını alır, macunu çeker ve kaplardım.

Zira orjinali gibi boyaman çok zor olacaktır. Kaplamak en güzeli.
Evet, dolgu macunu benim de aklıma geldi.
Dolgu macunu üstüne boya olabilir belki.
En kolay yöntem aslında aynı dolaptan aramak.
İlla ki bulunur diye düşünüyorum.
Belki boya parasına 2 tane kapak alınabilir belli mi olur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt