Bulaşık makinesi susuz yıkama sorunu, bitkisel hayatta

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bosch SGS45n02EU model makinamız duşlama programında sorunsuz yıkama yaparken diğer yıkama programlarında aldığı suyu boşaltıp yıkamayı susuz yapıyor idi. O zamanlar hanımdan korkuya makinayı kurcalamak yerine hiç bir şey yapamazsak 30TL veririz, derdini öğreniriz dedim servis çağırdım. (30 TL idi o vakitler servis ücreti)

Ve sadece 30 TL verdik. 2018 yılı 28 aralık fiyatı ile 780TL çektiler çünkü onarımına. Su cebi değişirse iyi olurmuş, ve tuz kutusu da değişecekmiş. KAldı garibim öyle, dolap niyetine kullanırız dedim, salladım üst kata (oturduğumuz ev 2kat) Bu günlerde inatla bu cesedi ayaklandırmaya taktım. Yukarıda bulaşık falan olursa taşıma derdi olmasın hayali ile. Ammaaaa; görüyorum ki tuz kutusu 380TL, hadi basınç kabı da değişsin dersem (şişirip duruyor çünkü) 300 civarı o, su cebini bu fiyatları gördükten sonra aramadım bile.

Servisciler aldıkları 30TL'yi o gün fazlası ile hakettiler. 1 saate yakın uğraştılar ve işi anladığını sezdiğim yaşlı olanı bi ara çırağına dişlerinin arasından tuz kutusu dedi. Benim de mantığıma göre basınç kabını şişiren ve bu yüzden suyun tahliyeye yönlenmesine neden olan tuz kutusundaki bir tıkanıklık. Eeee, bu zıkkım onarılamıyor, bu cenaze için de garantisi olmayan bir ameliyata 380TL harcamak işime gelmiyor. Şu durumda kutuyu by pass etme imkanımız var mı ya da söküp tıkanma, reçinede taşlaşma varsa boşaltıp reçinesiz çalıştırma şansımız olur mu. Olmadı silifoz filtre takarım ana su girişine. Muhtemelen reçineyi çıkarmak için kesme biçme gerekecek ama sonuçta kutu polikarbon olduğu için eter ile kaynatabilirim. Var mı fikri olan, neden şişip durur bu basınç kabı denen zımbırtı, tuz kutusundaki bir sıkıntının dışında ne olabilir??? Tam bir parmak katili bu arada.

Ayaklanırsa bu arkadaş, cidden işimize yarayacak.

Çok ama çok haklı olarak "delimisin olm, 1000TL ye bulaşık makinası var, ne gerek bu kadar atraksiyona, al geç" diyebilirsiniz, haklısınız. Eh az biraz da deli sayılırım, ve fakat millet zevkine model tayyare uçurmak için bir kumandaya 1500TL basıyorsa, ben de hobim için bu zamanı ve emeği harcarım. Hemen şincik gider, bi makina alırım ama eski makinanın ayaklanmasının verdiği mutluluğu asla veremez bana. Eee, dedim ya, bu da benim hobim.

Ek:
ve aynı zamanda itiraf:
Son zamanlarında "ne gerek var hüleayn bu kadar para vermeye" deyip turşu tuzu basıyordum, bi sene falan idare etti garibim.
Şimdi o geldi aklıma. Acaba katili ben miyim?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Bu makinelerin çalışma prensibini bilmem ama öncelikle şunu sorayım bu makine mikrodenetleyici ile mi kontrol ediliyor yoksa mekanik program saati mi mevcut?
Bizdeki 90'ların üretimi Arçelik gibi mekanik ise, boşaltmaya geçmesinin nedeni program saatindeki bir arıza olabilir.
Mikrodenetleyici kontrol ediyorsa o zaman bir şey diyemem.

Tuz kabından şüpheleniyorsanız değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
Ya da makineyi elektrikten çekin, tuz kabının içine biraz tazyikli su vermeyi deneyin.
Ya kabı söküp dışarıda müdahale etmeyi deneyin.

F fikoloji A Adem Helvacı

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bosch hakkında pek bilgim yok, umutun dediği gibi elektronik mi yoksa mekanik mi o önemli, vestelde çoğu makinede hem su sayacı hemde basınç anahtarı vardır. Biri giren suyu diğeri makinede ki mevcut su doğrumu onu ölçer, rabitelli vakit varsa oyna ama parça temini pahalı olan bir ürün, ayrıca şunu dene bunu dene demeden önce artık o makine kullanılamaz halde olabilir. Sebebi bulaşık makinelerinde en geç 6 ay süre ile bir program verilmesi gerekir, makinede kalan su ne yazikki motoru kitliyor. Önce motor sağlam mı onu öğrenmek gerekir. Ben kenarda durup ta 2 sene sonra çalışanı görmedim ?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
sn . R rabitelli
Bulaşık makinası susuz yıkama sorunu, ölüyü diriltme çabası..
başlık olmamış .( ölüyü diriltme çabası..) değiştirmeniz .

Bulaşık makinası susuz yıkama sorunu, bitkisel hayatta . ( başlık )

konu yazısı : başka hayatlar kurtarmak için sağlıklı parçaları hayrına veriyorum olmalı idi .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Konuyu okurken aklıma "ne gerek var bu uğraşa" diye başlayan cümle kurmak için yazarım dedim ama ortada bir yerlerde bunun önüne geçmişsin... Bu yüzden yapma demiyorum, hobi olarak yine yap... :kas

Not, konu hakkında bilgim yok maalesef. Benimkisi, laf kalabalığı, aylaklık...

* * *

istanbul istanbul forumlarda çoğu şeyi ciddiye almayın bence... Ama haklısın. ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
2009 senesi, DW serisi bulaşık makinemde buna benzer bir sorun yaşadım (Aynı olmasa da etkileri benzer) makinenin kendime ait olması nedeniyle dilediğm denemeyi yaparım düşüncesinden hareketle tuz kutusunu söktüm, Bir dönem koyduğum iri parçacıklı tuzlar konuyu yanlış anlamış ve kenetlenerek tuz halkı hareketi başlatmış, öyle bir kenetlenmişler ki sonunda kaya olmaya karar vermişler.

Bendeki makinede su cebi şişmiyordu, geçiş vardı ama işlev yoktu. Zaten servis olmamız nedeniyle elimde malzemesi de var dı. Halen de var sıfır kullanılmamış :)

Fakat sizdeki gibi bende de durum, değiştir kurtul dan öte bir şeyleri kurtarabilme sevgisi. Bu nedenle cidden o dönem beyaz eşya ile bu derece yakından ilgilenmeyi de sevmeyen birisi olarak oturdum düşündüm, çalışma prensibine baktım. Dedim ki ''bu iş olur''

Aldım elime şiş tornavidayı, başladım hafif hafif o kayalaşmış katmanı kırmaya, sonrasında tuz kırdığım, temizledim arındırdım, sertleşmiş reçineyi de şişledim. Profesyonel iş hayatımda tercih edeceğim ve uyguladığım yöntem değildir zira yetkili servislerde en önemli kıstas zamandır. o nedenle hemen arızayı tespit et, hemen parçayı değiştir, hemen bir sonraki eve geç mantığı yüzünden tamir edilebilir olup olmadığına bakmadan arıza blok komple değişir mantık olarak. Kaldı ki yetkili servislerde yapılan işlemlerin pahalı olmasının en temel nedeni de bu dur zaten.

Ancak makine kendimin olduğu için denemekte sakınca görmedim, tüm işlemlerden sonra makineyi topladım, olması gerektiği gibi bulaşık makinesi tuzu koydum, üst üste 3 kere boşta çalıştırdım. sonra bulaşık yerleştirip çalıştırdım, devamında 4 yıl boyunca daha o makine o şekilde kullanıldı hiç sorun çıkarmadan.

Sizde durum ne olur bilmem, işe yarar mı o konuda bir şey diyemem ancak denemeye değer.

Bunun dışında madem ki bypass etmeyi dahi düşünüyorsunuz, o halde size bir tane VESTEL bulaşık makinesi tuz kutusu göndereyim bir şekilde onu uyarlayın o makineye, olmaz mı acep ? :alala

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
2009 senesi, DW serisi bulaşık makinemde buna benzer bir sorun yaşadım (Aynı olmasa da etkileri benzer) makinenin kendime ait olması nedeniyle dilediğm denemeyi yaparım düşüncesinden hareketle tuz kutusunu söktüm, Bir dönem koyduğum iri parçacıklı tuzlar konuyu yanlış anlamış ve kenetlenerek tuz halkı hareketi başlatmış, öyle bir kenetlenmişler ki sonunda kaya olmaya karar vermişler.

Bendeki makinede su cebi şişmiyordu, geçiş vardı ama işlev yoktu. Zaten servis olmamız nedeniyle elimde malzemesi de var dı. Halen de var sıfır kullanılmamış :)

Fakat sizdeki gibi bende de durum, değiştir kurtul dan öte bir şeyleri kurtarabilme sevgisi. Bu nedenle cidden o dönem beyaz eşya ile bu derece yakından ilgilenmeyi de sevmeyen birisi olarak oturdum düşündüm, çalışma prensibine baktım. Dedim ki ''bu iş olur''

Aldım elime şiş tornavidayı, başladım hafif hafif o kayalaşmış katmanı kırmaya, sonrasında tuz kırdığım, temizledim arındırdım, sertleşmiş reçineyi de şişledim. Profesyonel iş hayatımda tercih edeceğim ve uyguladığım yöntem değildir zira yetkili servislerde en önemli kıstas zamandır. o nedenle hemen arızayı tespit et, hemen parçayı değiştir, hemen bir sonraki eve geç mantığı yüzünden tamir edilebilir olup olmadığına bakmadan arıza blok komple değişir mantık olarak. Kaldı ki yetkili servislerde yapılan işlemlerin pahalı olmasının en temel nedeni de bu dur zaten.

Ancak makine kendimin olduğu için denemekte sakınca görmedim, tüm işlemlerden sonra makineyi topladım, olması gerektiği gibi bulaşık makinesi tuzu koydum, üst üste 3 kere boşta çalıştırdım. sonra bulaşık yerleştirip çalıştırdım, devamında 4 yıl boyunca daha o makine o şekilde kullanıldı hiç sorun çıkarmadan.

Sizde durum ne olur bilmem, işe yarar mı o konuda bir şey diyemem ancak denemeye değer.

Bunun dışında madem ki bypass etmeyi dahi düşünüyorsunuz, o halde size bir tane VESTEL bulaşık makinesi tuz kutusu göndereyim bir şekilde onu uyarlayın o makineye, olmaz mı acep ? :alala
uzun süre makinenin çalışmadığını da hatırlatayım abi gerçi vestel değil ama motor içinde su kalması nedeni ile kitleme olasılığı var önce onu mu kontrol etse abi

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
uzun süre makinenin çalışmadığını da hatırlatayım abi gerçi vestel değil ama motor içinde su kalması nedeni ile kitleme olasılığı var önce onu mu kontrol etse abi
Makina çalışıyor, duşlama programı sorunsuz, yıkama programları sıkıntılı. Bir yere kadar su ile yıkıyor, sonraki su değişiminde dinliyorum, pıh pıh sesler geliyor. Kapağı açıp bakıyorum, garibim su olmadan, olmayan suyu devridaim etmeğe çalışıyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İlginiz için çok teşekkürler.
Dediğiniz gibi bir sökeyim bakayım, duruma göre akıl isterim.

sn . R rabitelli
Bulaşık makinası susuz yıkama sorunu, ölüyü diriltme çabası..
başlık olmamış .( ölüyü diriltme çabası..) değiştirmeniz .

Bulaşık makinası susuz yıkama sorunu, bitkisel hayatta . ( başlık )

konu yazısı : başka hayatlar kurtarmak için sağlıklı parçaları hayrına veriyorum olmalı idi .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .
:kiskis :haha1 :hihi :gul
46 bitti 47 oldum, başlıktaki takıldığınız söz öbeğinin "o" anlamını, siz yazınca "ne oluyo ki" diye düşünüp az nette dolanınca gördüm, öğrendim.

Halbuki bizde perte çıkmış, kullanılamayacağı düşünülen eşyanın tekrar tamir edilip kullanılabilir hale getirilmesi durumunda kullanılır.
Halen gülüyorum.
Ben ki argoyu çok kullanan biri olduğumu sanır idim.

Şu an düzenleme süresi dolmuş, müdahale edemiyorum. Moderasyon beğenmez ise değiştirebilir, sıkıntı yok:ok

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Makina çalışıyor, duşlama programı sorunsuz, yıkama programları sıkıntılı. Bir yere kadar su ile yıkıyor, sonraki su değişiminde dinliyorum, pıh pıh sesler geliyor. Kapağı açıp bakıyorum, garibim su olmadan, olmayan suyu devridaim etmeğe çalışıyor.

46 bitti 47 oldum, başlıktaki takıldığınız söz öbeğinin "o" anlamını, siz yazınca "ne oluyo ki" diye düşünüp az nette dolanınca gördüm, öğrendim.

Halbuki bizde perte çıkmış, kullanılamayacağı düşünülen eşyanın tekrar tamir edilip kullanılabilir hale getirilmesi durumunda kullanılır.
Halen gülüyorum.

Şu an düzenleme süresi dolmuş, müdahale edemiyorum. Moderasyon beğenmez ise değiştirebilir, sıkıntı yok:ok
Ben hallederim :kop

B Çevrimdışı

BURAKCAN

Yeni Üye
6 Mar 2023
1
36
Merhaba aynı sorun benim makinemdede var sorunu nasıl cozdunuz

Halen gülüyorum.

Merhaba sorunu nasıl cozdunuz aynı sorun benim makinemde var

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,256
selam, hayırlı kandiller Arçelik 6230HT'nin deterjan,parlatıcı gözü değiştirmeye değer mi? sepetleri paslanan cins makina... bosch,siemens,vestel almaz bizimkiler...
makinanın yıkamasında memnunsanız ve sepet ve gözlerin yedek parça fiyatını araştırın. fiyat makul olursa bence yeni makina mecerasına girmeyin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri