Bulaşık makinelerindeki yarım yük nedir

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Yarım yüke basıp eko 50 programında çalıştırdığımızda makine sadece ön yıkama yapmadan mı çalışıyor? Yani bizimkinde bu şekilde yaptığımda su alıp direk deterjan kapağını açıyor yıkamaya başlıyor.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Adı üstünde tam dolu olmayıp , az su alıp, az enerji tüketen ilave fonksiyondur. Marka bazlı yazılımsal olarak ön yıkama yada son durulama gibi adımlarda değişiklik gösterir.
Makine normal dolu iken eco 50 yi yarım yükte çalıştırıyorum. Normal yıkama ile aynı yıkıyor gibi. Marka Altus 403M.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Makine normal dolu iken eco 50 yi yarım yükte çalıştırıyorum. Normal yıkama ile aynı yıkıyor gibi. Marka Altus 403M.
Bulaşıklar istenildiği gibi çıkıyorsa bunun bir sakıncası olmaz. Sanırım aynı makineyi kullanıyoruz ve hep doldurup çalıştırıyoruz. Çok kirli ise 70'te normal kirliyse Eko50'de yıkatıyoruz, ön yıkama veya yarım yük seçeneğini hiç kullanmadık.

Plastik ürünler varsa 70 derecede yıkatmayın, bir iki parça ürün sıcaktan deforme olmuş.

Y Çevrimdışı

yazilimcionline

Yeni Üye
2 Eki 2018
39
36
Yarım yükte altı üstü yine eşit doldurun demişti bana Arçelik servisi. Yarımı sadece alt üst olarak anlıyor tüketiciler ama öyle değil demişti.

Eko50 3:50'dk sürüyor. Ama makine fabrika verisi enerji verimliliğine sadece eko'da ulaşıyor sanırım. Ben geçen ay ilk heves makineyi habire denedim, otomatik programda, hızlı yıkama, buhar fonksiyonu falan. Bir elektrik geldi 170 lira. A+++ makine :) 50 lira fark etti. Ayda 50 lira iyi mi kötü mü bilemedim. Bu ay sadece eko kullanarak deniyoruz bakalım ne gelecek elektrik.

Ekoda yıkama nasıl oluyor acaba farkı nedir, sıcaklık mı sadece bilmiyorum. Otomatik program var bir de, 40-65deece arası. Kire göre kendisi karar veriyor derece ve süreye.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Yarım yükte altı üstü yine eşit doldurun demişti bana Arçelik servisi. Yarımı sadece alt üst olarak anlıyor tüketiciler ama öyle değil demişti.

Eko50 3:50'dk sürüyor. Ama makine fabrika verisi enerji verimliliğine sadece eko'da ulaşıyor sanırım. Ben geçen ay ilk heves makineyi habire denedim, otomatik programda, hızlı yıkama, buhar fonksiyonu falan. Bir elektrik geldi 170 lira. A+++ makine :) 50 lira fark etti. Ayda 50 lira iyi mi kötü mü bilemedim. Bu ay sadece eko kullanarak deniyoruz bakalım ne gelecek elektrik.

Ekoda yıkama nasıl oluyor acaba farkı nedir, sıcaklık mı sadece bilmiyorum. Otomatik program var bir de, 40-65deece arası. Kire göre kendisi karar veriyor derece ve süreye.
Eko program 1 ay boyunca bizde 35-40₺ faturada düşüş sağladı.

F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
34
Konuyu hortlatıyorum. Benim de kafama Pitbull Pitbull ile benzer bir soru takıldı acaba günlük kullandığım programı değiştirerek enerji sarfiyatımı azlatabilir miyim?. Çamaşır/bulaşık makinelerimi yoğun kirli bir şey yıkamıyorsam (ki genelde iki günde bir çalışırlar) düz mantık olarak en kısa programlarda çalıştırıyorum. Her ikisi de Profilo marka ve bulaşık makinemde yarım yük seçeneği, çamaşır makinemde ise jetplus modu var fakar bunları eco programlarında kullanamıyorum.

Bulaşık makinemin eco programı tam 3.5 saat ve kullanım kılavuzuna baktığımda yazan değerler şu şekilde
-Ön yıkama
-Yıkama (50C)
-Ara Yıkama
-Durulama (66C)
-Kurutma

Benim kullandığım express program ise 60 dakika sürüyor
-Yıkama (60C)
-Ara Yıkama
-Durulama (70C)
-Kurutma

Baktığım zaman express ön yıkama yapmadığı için su sarfiyatı daha düşük gibi ama yıkama ve durulamada suyu daha çok ısıttığı için elektrik sarfiyatı artacak.

Benzer bir durum ise çamaşır makinemde var
Karışık Program 40C 1200 devir/dak (4.0 kg), toplam süre 1 saat iken
Eco program 40C 1200 devir/dak (9.0 kg), toplam süre 195 dakika

Sizce üreticinin belirttiği "eco" programları gerçekten en ekonomik yıkamayı mı sağlıyor. Psikolojik olarak zor olsa da uzun süreli olanları mı tercih etmeliyim. Ben işin içinden çıkamadım 😅 A Adem Helvacı siz ne dersiniz bu konuda

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Konuyu hortlatıyorum. Benim de kafama Pitbull Pitbull ile benzer bir soru takıldı acaba günlük kullandığım programı değiştirerek enerji sarfiyatımı azlatabilir miyim?. Çamaşır/bulaşık makinelerimi yoğun kirli bir şey yıkamıyorsam (ki genelde iki günde bir çalışırlar) düz mantık olarak en kısa programlarda çalıştırıyorum. Her ikisi de Profilo marka ve bulaşık makinemde yarım yük seçeneği, çamaşır makinemde ise jetplus modu var fakar bunları eco programlarında kullanamıyorum.

Bulaşık makinemin eco programı tam 3.5 saat ve kullanım kılavuzuna baktığımda yazan değerler şu şekilde
-Ön yıkama
-Yıkama (50C)
-Ara Yıkama
-Durulama (66C)
-Kurutma

Benim kullandığım express program ise 60 dakika sürüyor
-Yıkama (60C)
-Ara Yıkama
-Durulama (70C)
-Kurutma

Baktığım zaman express ön yıkama yapmadığı için su sarfiyatı daha düşük gibi ama yıkama ve durulamada suyu daha çok ısıttığı için elektrik sarfiyatı artacak.

Benzer bir durum ise çamaşır makinemde var
Karışık Program 40C 1200 devir/dak (4.0 kg), toplam süre 1 saat iken
Eco program 40C 1200 devir/dak (9.0 kg), toplam süre 195 dakika

Sizce üreticinin belirttiği "eco" programları gerçekten en ekonomik yıkamayı mı sağlıyor. Psikolojik olarak zor olsa da uzun süreli olanları mı tercih etmeliyim. Ben işin içinden çıkamadım 😅 A Adem Helvacı siz ne dersiniz bu konuda
Çamaşır makinesinde tüketim değişimi daha etkili yapılabilirken, bulaşık makinesinde bu pek olmuyor.
O rezistans çalışacak hocam. Onun kaçarı yok.
Kaç dk çalıştı o etki eder tabi faturaya.

Çamaşır makinesinde elektrik tüketimi sadece rezistansın çalışma süresi veya sıcaklığı ile değişmez.
Tambura atılan çamaşır miktarı, program süresi, sıkma devri ile de değişir.
Siz şimdi gidip tamburu iyice dolduruyorsanız, o makine çamaşırları çevirirken bile daha fazla elektrik tüketecektir.
E çamaşırlar fazla olunca, suyu da daha fazla tüketecektir.
Genelde hanımlar tek seferde hepsini yıkamayı ister, halbuki tüketimi coşturan olayın ta kendisi yani.

Biz ağır kirli çamaşırlar haricinde uzun programları kullanmıyoruz.
30 dk veya 60 dk lık kısa programları tercih ediyoruz, yetiyor.

Çamaşırları tek seferde atmak yerine, daha az atıp birden fazla sefer çalıştırabilirsiniz bence.
Sıcaklığı da 60 üzerine çıkarmazsınız. Ki bence 50 ideal.
Ya da 40. Su aşırı soğuk değilse tabi.

Bazı makinelerde sensör var mesela, 3 saatlik programa tek çamaşır atsanız bile süreyi otomatik düşürüyor.
O da güzel bir özellik mesela. Bizdeki makinede de yok maalesef.

F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
34
Çamaşır makinesinde tüketim değişimi daha etkili yapılabilirken, bulaşık makinesinde bu pek olmuyor.
O rezistans çalışacak hocam. Onun kaçarı yok.
Kaç dk çalıştı o etki eder tabi faturaya.

Çamaşır makinesinde elektrik tüketimi sadece rezistansın çalışma süresi veya sıcaklığı ile değişmez.
Tambura atılan çamaşır miktarı, program süresi, sıkma devri ile de değişir.
Siz şimdi gidip tamburu iyice dolduruyorsanız, o makine çamaşırları çevirirken bile daha fazla elektrik tüketecektir.
E çamaşırlar fazla olunca, suyu da daha fazla tüketecektir.
Genelde hanımlar tek seferde hepsini yıkamayı ister, halbuki tüketimi coşturan olayın ta kendisi yani.

Biz ağır kirli çamaşırlar haricinde uzun programları kullanmıyoruz.
30 dk veya 60 dk lık kısa programları tercih ediyoruz, yetiyor.

Çamaşırları tek seferde atmak yerine, daha az atıp birden fazla sefer çalıştırabilirsiniz bence.
Sıcaklığı da 60 üzerine çıkarmazsınız. Ki bence 50 ideal.
Ya da 40. Su aşırı soğuk değilse tabi.

Bazı makinelerde sensör var mesela, 3 saatlik programa tek çamaşır atsanız bile süreyi otomatik düşürüyor.
O da güzel bir özellik mesela. Bizdeki makinede de yok maalesef.
Sensörlü olanlardan kullanıyoruz işyerinde bende de yok maalesef :/ dediğiniz gibi artık teknoloji ilerledi 40C günümüzdeki deterjanlarla gayet güzel yıkıyor. Ben de 40C ve hızlı olan programları tercih ediyorum o nedenle 2-3 saat döndürmeye gerek duymuyorum bir leke vs durumu yoksa

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Ben hep en hızlı olan programı kullanıyorum. Eşim en uzun tercih ediyor. O yüzden sarfiyatını bilemiyorum. Ama bildiğim yarım yükte iki adet seçenek var. Mesela annemlerin vestel makinesinde yarım yuk secitiginizde yukarısı mı yoksa aşağısı mı diye seçiyorsunuz. Sıcaklık vs seçiyorsunuz. Bizdeki Vestel de sadece yarım yük var yukarısı aşağısı diye secilmiyor

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Ben hep en hızlı olan programı kullanıyorum. Eşim en uzun tercih ediyor. O yüzden sarfiyatını bilemiyorum. Ama bildiğim yarım yükte iki adet seçenek var. Mesela annemlerin vestel makinesinde yarım yuk secitiginizde yukarısı mı yoksa aşağısı mı diye seçiyorsunuz. Sıcaklık vs seçiyorsunuz. Bizdeki Vestel de sadece yarım yük var yukarısı aşağısı diye secilmiyor
Yukarı aşağı ne anlama geliyor bilmiyorum, muhtemelen az mı çok mu onu belirtiyorsunuzdur.
Ayara göre de su ve elektrik tüketimi değişiyordur.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Yukarı aşağı ne anlama geliyor bilmiyorum, muhtemelen az mı çok mu onu belirtiyorsunuzdur.
Ayara göre de su ve elektrik tüketimi değişiyordur.
Yok sadece ust isigi, sadece alt ışığı ve her iki isikta yanar vaziyette olan seçenek var. Servis o zaman ya alt pervane dönsün ya ust pervane donsun diye demişti telefonda. 15 programlı bir makineydi zaten. 500 tl ye almıştım 🤣🤣🤣 arizaliymis. Su bosaltmiyormuydu cekmiyormuydu öyle birşeyler vardı. Sonra baktım makinenin altında sensör var. Islak vaziyette kalmış köpüğün arasında. Makineyi ters çevirince su aktı ordan. Sonra kuruladım. Öyle kullanıyorlar hala. 4 sene önce almıştım.🤣🤣🤣 Yine benzer şekilde aynı zamanda Bosch buzdolabı almıştım alttan donduruculu. Buz eritme yapmıyormus birde üretim hatası var sanırım. Hava üflediği delikleri strafor ile kapalıydı. Hava üflemiyordu. Orasını bıçakla kestim. Eritme seyinide yenisini takdırdim 350 tl ye. Şimdi o da köyde kullanıyorlar hala tık demedi.😂😂

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri