Bu Router Nasıldır?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,450
Size full propagasyonda bile maximum 300mbps linkrateinizle mutluluklar diliyorum sayın 'iş bilen' ahali.
Bina ortamlarında HP cihazlar çalıştırıyorsanız bu yaptığınız RF haydutluğudur. İşi çok bildiğinizden en optimal olmayan şekilde kendi bağlantınızı sağlayıp başkalarının bağlantılarına engel oluyorsunuz.
Genellıkle bos kanalları tercıh edıp 20mhz sınırlı tutuyoruz. (Baska kanaları baskılayıp parazıt yapmaması ıcın)
5Ghz kullandıgım PTP cıhazlarımın 80mhz 640mbit baglantı yapabılıyorken 30mhz 170mbit kadar sınırladım.

Bız haydut degıl baglantı kalıtesını hakkanıyetıyle alamaya calısan kullanıcılarız.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Wifi sistemlerde şu daha iyidir ya da bu daha iyidir diye birşey olamaz senaryolar vardır bu seneryolara göre ihtiyaçlar belirlenir yerine göre 30dbm ihtiyaçtır yerine göre de 5ghz ihtiyaçtır 100 m2 bir evde doğru konumlama yapıldığında 20 dbm bile yeterli gelebilir fakat aynı evde 5 ghz şart olabilir ( ağda veri aktarımı )

Ayrıca 5ghz nin en büyük avantajı çoğu apler mimo desteği ile gelir bu da client sayısı fazla olan ortamlarda kendini hissettirir. Velhasıl önemli olan ihtiyaçtır.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Herşey teoride gerçek olmuyor malesef. Burada önemli olan şey evde bağlantı hızı değil ağı stabil olarak kullanabilmektir. Kaldı ki 2.5 ghz ulaşabileceği maksimum hız tüm ev kullanıcılarını memnun eder. 5 ghz bağlantıdan evde faydalanabilmek için modemin karşısında olmanız gerekir diğer odalarda sıkıntı çıkar. Etrafta kanal kirliliği olmadığını varsayarsak kanal tercihini 1 yapmak en iyi stabiliteyi sağlar aynı telsizde olduğu gibi mantık aynıdır. Kanal ne kadar düşük olursa bağlantı o kadar stabil olur ve kopma yüksek kanal sayısana göre daha az olur fakat yüksek kanallarda daha yüksek download elde etme şansınız vardır. Bunları gözle göremiyebilirsiniz .

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Herşey teoride gerçek olmuyor malesef. Burada önemli olan şey evde bağlantı hızı değil ağı stabil olarak kullanabilmektir. Kaldı ki 2.5 ghz ulaşabileceği maksimum hız tüm ev kullanıcılarını memnun eder. 5 ghz bağlantıdan evde faydalanabilmek için modemin karşısında olmanız gerekir diğer odalarda sıkıntı çıkar. Etrafta kanal kirliliği olmadığını varsayarsak kanal tercihini 1 yapmak en iyi stabiliteyi sağlar aynı telsizde olduğu gibi mantık aynıdır. Kanal ne kadar düşük olursa bağlantı o kadar stabil olur ve kopma yüksek kanal sayısana göre daha az olur fakat yüksek kanallarda daha yüksek download elde etme şansınız vardır. Bunları gözle göremiyebilirsiniz .
Tek soru çevrede 1.kanalda bir çok ağ varsa?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,450
Aslında cevabı siz de biliyorsunuz mantıken çevrede bulunan az kanal seçilmeli. Benim kişisel görüşüm 1 çok fazla kalabaklıksa hız için 13 seçilmeli . Modemde 13 yoksa 11 seçilmeli
Bazi modemlerde dediginiz hibi
13 kanal gozukmeye biliyor.
Modem arayuzunde ulke secimi varsa.
ulkeleri değişimi yapildiginda 13 kanal acilmakta.
not olarak ekleyelim.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Peki son soru 5 ghz olarak hangi cihazları kullandınız da diğer odada ne gibi sorunlar çıkardı ben kurulum yaptığım her yerde şuan evimde dahil en uç nokta da en az 200 mbps bağlantı sağlıyor yıllardır da kullanırım daha sorun çıkaran olmadı :haha1 :haha1

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Şimdi ben bu konularda pek derinlemesine bilgi sahibi değilim ama benim modemde hem 2.4ghz açık hemde 5ghz aynı anda açıklar yani , şimdi bu 2.4ghz , 5ghz için köprü görevi görüp sinyali daha uzaktan almamıza yaramıyor mu ? Mesela ben evde çokca deneme yaptım 2.4ghz ve 5ghz çekimi aynı yani , biri birinden daha iyi değil , sinyal metreler ile denemede yaptım değişen birşey yok. Bizim Vestel televizyonun 5ghz özelliği var , ayrıca benim kullandığım telefonunda 5ghz özelliği var , 2.4ghz ile bağlıyken 47 - 48 mbps geçmiyor hız testi , 5ghz ile bağlıyken hız testi yapınca 97 - 98 mbps hızı görüyorum. Sanırım 2.4ghz ile bağlıyken hızınız ne olursa olsun 50 mbps üzerine çıkılmıyor.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Şimdi ben bu konularda pek derinlemesine bilgi sahibi değilim ama benim modemde hem 2.4ghz açık hemde 5ghz aynı anda açıklar yani , şimdi bu 2.4ghz , 5ghz için köprü görevi görüp sinyali daha uzaktan almamıza yaramıyor mu ? Mesela ben evde çokca deneme yaptım 2.4ghz ve 5ghz çekimi aynı yani , biri birinden daha iyi değil , sinyal metreler ile denemede yaptım değişen birşey yok. Bizim Vestel televizyonun 5ghz özelliği var , ayrıca benim kullandığım telefonunda 5ghz özelliği var , 2.4ghz ile bağlıyken 47 - 48 mbps geçmiyor hız testi , 5ghz ile bağlıyken hız testi yapınca 97 - 98 mbps hızı görüyorum. Sanırım 2.4ghz ile bağlıyken hızınız ne olursa olsun 50 mbps üzerine çıkılmıyor.
Çıkar aslında 2.4ghz 100 mbps ye. 5 ghz daha az mesafe de yayın yapar ama ağ aktarımı olarak daha hızlıdır yeni nesil wifi daha uzun mesafeye daha hızlı ağ aktarımı yapabilmesi için 20 mhz bandında olacak yani aslında köprü görevi değil 2 farklı ağınız oluyor siz ismini aynı yaptı iseniz ihtiyacınıza göre bağlantı sağlanıyor.

Ama diğer odada sorun yaşamadığınıza eminim

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40

yukarıdaki router kablonet kullanan biri için işe yarar mı arkadaşlar.Wireless problemi yaşıyorum verilen modem ile

Söylediğiniz cihazı diğer odada masaüstü bilgisayarıma ağı kablosuz alıp kablolu vermek için kullanıyorum. 3 adet 5db anteni var ve dual band bir ürün. Ben çekim gücünden memnunum şimdilik.

soner Çevrimdışı

soner

Aktif Üye
4 Tem 2018
68
Söylediğiniz cihazı diğer odada masaüstü bilgisayarıma ağı kablosuz alıp kablolu vermek için kullanıyorum. 3 adet 5db anteni var ve dual band bir ürün. Ben çekim gücünden memnunum şimdilik.
Teşekkür ederim. Fiyat uygun gibi tplink modellerinden baktım tavsiye edilenler epey fiyatlı. Sipariş geçmeyi düşünüyorum

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Çıkar aslında 2.4ghz 100 mbps ye. 5 ghz daha az mesafe de yayın yapar ama ağ aktarımı olarak daha hızlıdır yeni nesil wifi daha uzun mesafeye daha hızlı ağ aktarımı yapabilmesi için 20 mhz bandında olacak yani aslında köprü görevi değil 2 farklı ağınız oluyor siz ismini aynı yaptı iseniz ihtiyacınıza göre bağlantı sağlanıyor.

Ama diğer odada sorun yaşamadığınıza eminim
İsimleri aynı değil hocam , isimleri farklı ayrı ayrı ağlar. 5ghz özelliği olan cihazlarımız 5ghz ağına bağlılar , 5ghz özelliği olmayan cihazlarımızda 2.4ghz ağına bağlılar. 5ghz özellikli cihazlar 2.4ghz ağa bağlanmıyorlar çünkü otomatik bağlanma yapmadım 2.4ghz ağa , yani 5ghz ağından kopma felan olursa otomatik olarak 2.4ghz ağa bağlanmıyor. 5ghz ağım evin her yerinden bir ucundan diğer ucuna kadar her yerinde çekiyor.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Hem yönlendiricilerin hem de alıcıların 5 GHz frekansından bir sinyal alması için 802.11n veya 802.11ac standardını desteklemeleri gerekiyor. Eski bilgisayarlarınızdan veya telefonlarinizdan biri bu standardı desteklemiyorsa, 5 GHz ağıni zaten göremezsiniz.Tüm cihazlar 5 GHz frekans bandını desteklemiyor, örneğin, modemi 5 GHz olarak değiştirirseniz iPhone 4'ü (veya önceki sürümleri) Wi-Fi cihazınıza bağlayamazsınız.

Benim router da 2.4 ve 5 ghz ikiside mevcut.Servis saglayici ile yaptigim anlasma karsiligi, modemimi ayni anlasmayi yapan diger müsterilerine ücretsiz hotspot olarak kullandiriyorum.Bunun karsiliginda da ayni anlasmayi yapan ve ayni servisden hizmet alan kisilerin internet agina bana ait 5 cihaza kadar tüm ülke capinda ücretsiz olarak baglanabiliyorum.Odalarda ve bahce kullaniminda dahi herhangi bir baglanti sorunumda yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt