Bu Pazarlamacılar Her Yerde Var

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tamam arkadaş mesleğiniz bu, anlıyorum ama en azından biraz daha zeki olun lütfen.
Bir iş yapıyorsanız bari dersinize çalışın da gelin.

a1515c33e203bc595b.png

Baktım bu arkadaşımız Vestel videoları altında sürekli ''Süper'' ''Acaip güzel'' ''On numara'' ''Uçuyor Kaçıyor'' gibi yorumlar yapmış, Bu yorumu da görünce dayanamadım cevap yazdım artık :kiskis

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Peki birşey sormak istiyorum. Donanımsal 100Hz bir TV ile yazılımsal olarak 100Hz tarama yapan 2 tvyi yanyana koyduğumuzda neyde bariz fark oluşmasını bekleyeceğiz. Vestel'in bir ARGE toplantısında kulak kabarttigim bir konuşma aklıma geldi. Mb90'larla ilgilenen bir hardware sorumlusu arkadaş ile Sharp'a bakan bir sorumlu konuşuyorlardı. Millet neden donanımsal 100Hz'de ısrar ediyor anlayamıyorum biz zaten yazılımsal olarak çok da iyi performans alabiliyoruz 50Hz panellerden demişti.

Eğer 100FPS ve üzeri akışta oyun oynamak için pcye bağlanmayacaksa, bendeki VA panelli ürün bile yetiyor maç seyrederken çok sırıtmıyor.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Peki birşey sormak istiyorum. Donanımsal 100Hz bir TV ile yazılımsal olarak 100Hz tarama yapan 2 tvyi yanyana koyduğumuzda neyde bariz fark oluşmasını bekleyeceğiz. Vestel'in bir ARGE toplantısında kulak kabarttigim bir konuşma aklıma geldi. Mb90'larla ilgilenen bir hardware sorumlusu arkadaş ile Sharp'a bakan bir sorumlu konuşuyorlardı. Millet neden donanımsal 100Hz'de ısrar ediyor anlayamıyorum biz zaten yazılımsal olarak çok da iyi performans alabiliyoruz 50Hz panellerden demişti.

Eğer 100FPS ve üzeri akışta oyun oynamak için pcye bağlanmayacaksa, bendeki VA panelli ürün bile yetiyor maç seyrederken çok sırıtmıyor.
Birisi gerçek yapıyor, Diğeri ise mış gibi yapıyor aslında aradaki en temel fark bu.
Ben şahsen 50hz donanımsal, 3000hz yazılımsal değeri olan bir panel yerine 100hz donanımsal paneli tercih ederim.

Her iki tv yi yanyana koyup performans videosu oynatıp bizzat aradaki farkı görebilmiş birisi olarak, yani vatandaş olarak görüş yazıyorum sadece. uzman görüşü olarak kabul edilmesin lütfen neticede mühendis değiliz.

Çok enteresan bir durum var burada yazmak istedim. Alakasız bir konu ama dolaylı yoldan bağlantılı.

Bir gün bir sabah programında bir doktor ile soru cevap yaparlarken, vatandaşın birisinden soru geldi ve dedi ki ''Hocam mide yanması sorunu yaşıyorum ve maden suyu içiyorum iyi geliyor, rahatlıyorum''

Doktor direkt olarak itiraz etti ve ''uzaktan yakından alakası yok, psikolojik'' dedi.

İşin ilginç yanı şu ki aynı durum bende de mevcut, eğer midem de bir ekşime /yanma hissediyorsam, ph dengeleyici bir Gaviscon veya Talcid yok ise, açarım bir tane maden suyu içerim ve bir sorunum kalmaz :alala

Hayattaki en temel iki dayanağım bilim ve mantık olsa da, bazen uzmanların ''Yok öyle bir şey'' dedikleri aslında ''var'' olabiliyor.

Şimdi mühendis arkadaşlar istediği kadar ''donanım yerine yazılım yaptık'' desinler, o iş öyle olmuyor işte.

Madem Donanımsal 100hz panel yerine yazılımla işi çözmüşler, o halde her sene neden rakam yukarı doğru çıkıyor? E hani zaten çözmüşlerdi :kas

Bakmayın siz bizim de çoğu zaman burada ''Rate ne kadar yüksek olursa o kadar iyi'' dediğimize, neticede süper iyileştirildiğinden değil, vaat edildiğinden dolayı bunu tercih ediyoruz zira defalarca yazdık ''bu rate değerinin uluslararası bir ölçüm değeri, kriteri,standartı,tablosu vs var mı ki? '' diye.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Adem abi lütfen yanlış anlamayın (sonuçta münazara yapıyoruz) bir yandan yazılımla da ugrastigim için teşbihte hata olmayacağını düşünüyorum.

Ben displayi tararken donanımsal olarak imkanım yada bana sağlanan kolaylık yoksa diyelim, yazılımsal olarak 100Hz'e ulaşmak istiyorsam daha fazla işlem gücü kullanmam gerekiyor. Bu benim işlemcim için yazılımsal zaman kaybı olabilir veya işlemcimi yüzde olarak daha fazla yükleyebilirim ama görüntü taramasında 100Hz'e ulaşabilirim. Bu bence mış gibi olmaz ki yada görüntü de ne gibi eksikliğe yol açabilir ki. Ustalarımız beni bilgilendirin lütfen.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Adem hocam forum olarak farkımız olsun. Tamamen öğrenmek amaçlı soruyorum. İserseniz başka bir alt başlıkta da olabilir. Bu donanımsal 100Hz Tv'ler çift Lvds'li oluyordu zaten. Yukarıda anlattığım bir dot Matrix taramada fark etmeyebilir ama LCD panelde farkının teknik izahını siz olsun diğer usta yorumcularımiz biraz daha açabilirler mi? Bir beyin fırtınası oluşturalım.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt