Bu bilgisayar iyi mi?

T Çevrimdışı

TroBzi2

Yeni Üye
25 Haz 2020
5
20

Bu bilgisayarı almayı düşünüyorum parçalar arasında uyumluluk sorunu yaşar mıyım? veyahut kötü olduğunu düşündüğünüz bir parça var mı lütfen yardım edin.
7300 TL bütçe ile sistem tavsiyelerinizi bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Güç kaynağı hariç iyi ama eve gidince bakayım, aynı fiyata daha iyisi toplanabilir mi diye.

Dipnot : İşlemci 1600, 2600, 3600 olsa daha iyi olurmuş.

Güncelleme : 3500X 6 çekirdekmiş. O da iyi bir işlemci denilebilir. :kiskis

Son düzenleme:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
bütçem 7300 mönitör+kasa için pek bilgim olmadığı için direkt hazır sistemlere baktım
Takip ettiğim ve güvendiğim bir kanaldan
bu uygun sistem önerisi
Bu da her şey dahil sistem önerisi bütçenizi aşıyor ancak kullanılmayacak şeyler çıkarsa fiyat düşebilir, en azından Umut Barış Umut Barış yazana kadar fikir sahibi olmuş olursunuz kabaca

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bütçem 7300 mönitör+kasa için pek bilgim olmadığı için direkt hazır sistemlere baktım

Kendiniz toplamayadığınız için, toplama hizmeti veren firmalardan sistemler topladım.
Normalde en F/P sistemi toplamak, parçaları en uygun fiyata satılan yerlerden temin edip kendiniz birleştirmektir.
Aslında güvenilir bir tanıdık varsa yine toplama işini yaptırabilirsiniz.
Güvenilir firmalardan sizin için topladığım sistemleri aşağıda paylaştım.
Bütçenizi aşan sistemlerde parça düşürerek bütçenize uygun hale getirebiliriz.

(Fotoğrafların üstünde linkler mevcut)

Sinerji;

1234.png

Teknobiyotik;

456.png

İncehesap;

789.png

Kendi topladığım sistemler bunlar.
Oynayacağınız oyunları, beklentinizi de belirtirseniz, ona göre yine bir düzenleme yaparız.
Bu bütçeye daha güçlü bilgisayar toplanabilir mi, evet fakat önemli bileşenlerden feragat etmeniz gerekecek.
Örneğin güç kaynağı. Elimden geldiğince ileri dönük güç kaynakları tercih etmeye çalıştım.
Eklediğim Silverstone modeli, ki fiyatı mevcut kura göre oldukça iyi, CoolerMaster modeli diğerlerinden daha iyi.
Peki mükemmel güç kaynakları mı, değil. Mevcut stoklar ve döviz kuru nedeniyle çok iyi güç kaynakları 1000 TL'nin üzerinde maalesef.

Diyelim ki güç kaynağını düştük ve ekran kartını 2060 yaptık, yüksek FPS'leri gösterebilecek bir monitör alamayacaksınız.
Yani sisteminiz diyelim ki 120 FPS veriyor, ama monitörünüz 75 FPS, görebileceğiniz FPS miktarı 75'tir.
Bunu özellikle CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda fark edebilirsiniz. YouTube'da bolca kıyaslama videosu mevcut.

Nvidia GTX 1660 Super oldukça güzel bir ekran kartı, fiyatı düşük olunca. Şu sıralar fiyatı yine balonlaşmaya başlamış o ayrı.
AMD tarafında RX 5600XT gibi güzel kartlar var fakat, hangi model sorunlu hangi model sorunsuz bilmediğimden önermedim.
2060 rakibi bir kart olduğu söyleniyor, hatta 2060S bile diyen var, ama bilmediğim bir kart olduğu için önerilerime eklemedim.

İşlemciyi de Ryzen 5 1600, 2600, 3500X, 3600'den aşağı almanızı tavsiye etmem.

İsterseniz Intel'de tavsiye edebilirim fakat 6 çekirdek 12 izlek işlemcileri 10'ncu nesilden itibaren mevcut.
9'ncu nesil sadece fiziksel 6 çekirdekten oluşuyor. Bazı oyun ve uygulamalarda düşük performansa sebebiyet verebilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Takip ettiğim ve güvendiğim bir kanaldan
bu uygun sistem önerisi
Bu da her şey dahil sistem önerisi bütçenizi aşıyor ancak kullanılmayacak şeyler çıkarsa fiyat düşebilir, en azından Umut Barış Umut Barış yazana kadar fikir sahibi olmuş olursunuz kabaca

2'nci sistemdeki PSU ve kasa ofsayt olmuş bence.
Bir de AMD Navi serisi kartlarda Sapphire Pulse modellerini tavsiye etmiyorlar.
Çok araştırmadım tabi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benimki bir fikir sunmaydı seni bekleyene kadar, büyük emek vermişsin zevkle okudum eline sağlık ?

Rica ederim, hazır toplanmış sistemlerde genelde handikap denilebilecek noktalar oluyor genelde.
Çünkü genelde amaç ucuza mal etmektir, bu da uygun fiyata bileşenler seçmekten geçiyor.
Ama bazen öyle saçma sistemler ortaya çıkıyor ki, cesaretlerine şaşıyorum doğrusu. :kiskis

T Çevrimdışı

TroBzi2

Yeni Üye
25 Haz 2020
5
20
faizle beraber para anca yetiyor bu mönitörü almayı düşünüyordum dediğiniz yükseltmeleri yapmazsam kısa ömürlü mü olur veyahut yetersizlik uyumsuzluk tarzı sorunlar mı yaşarım? birde ssdyi yükseltmeme gerek var mı sizce?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
faizle beraber para anca yetiyor bu mönitörü almayı düşünüyordum dediğiniz yükseltmeleri yapmazsam kısa ömürlü mü olur veyahut yetersizlik uyumsuzluk tarzı sorunlar mı yaşarım? birde ssdyi yükseltmeme gerek var mı sizce?

Freesync dışında bir avantajı yok.
Benim seçtiğim Philips monitörler daha kaliteli panele sahip.

Güç kaynağı bence sınırda kalıyor.
O yüzden yükseltmenizde fayda var.
İleride yükseltme yapmak istediğinizde de yenilemeniz gerekebilir (Eğer 550 Watt alırsanız.)

Anakartı neden değiştirin dedim, üzerindeki mosfetlerin soğutması yok.
Daha güçlü işlemcilerde o anakartın üzerindeki mosfetleri soğutmanız gerekecek.
Gigabyte'da basit de olsa bir soğutucu mevcut. O önemli bence.

Faiz derken? Taksitten dolayı mı?
İmkanınız varsa nakit çekim yapıp onu 12'ye bölün derim.
Normal yoldan taksitte ciddi miktarda vade farkı biniyor.
Nakit çekimde o kadar ödemezsiniz diye düşünüyorum.
Bankanızın nakit çekim faiz oranlarına bir bakın derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt