Bosch klima servis rezalati

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Dostlar herkese selamlar. Yazı biraz uzun. Okuyunca Bosch servis rezaletini ve 2 saat içinde bulunduğum, polis çağırmaya kadar giden rezaleti görün.
Bosch klima aldım. 12409 modeli. Kurulum yapmadan önce keşif vs hepsi yapıldı. Yeri kararlaştırdık. Klima geldi horoz lojistikten. Bir gün sonra servis gelip takacağız dedi. Telefonda kendilerine vakumlama kesin yapın diye tebliğ ettim!! yapmadan teslim almam dedim, tabi ki yapıyoruz dediler. Gelip kurulum yaparken, bende işin başında durmak için eve geldim.Tekrar vakumla yapacak mısınız dedim. Tekniker evet dedi. Dış üniteyi montaj yaparken, bende nalbura gidip 3*2.5. kablo aldım. Dışarıdan içeriye kabloyu versin, kalan elektriği ben kendim bağlarım dedim. Geldim ki eve klima çalışıyor. Montaj yapan tekniklere vakum yaptın mi diye sordum? Yapmadık abi , gerek yok, süpürme yaptık dedi. Bu yeni klima gerek yok. Süpürme ayni şey, bunların motorları uzun ömürlü vs vs söyleyip, yersen yoğurt içersen ayran dedi. Olay burada başladı. Ben bu şekilde teslim almam, sökün alin dedim. Servis tutanağı tutun dedim. Tekniker kabul etmedi. Neden vakumlama yapmadın, kaç kez tebliğ ettim dedim. Abi el alışkanlığı yanlışlıkla yaptım haklısın dedi. Hatasını kabul etti.
Haklı olmam uzun süreçte klimadan verim almamı durduracak, borunun içinde nem hava olacak dedim. Kabul etmiyorum almam , söküp atarim , servis tutanağı tutun , hatalı montaj diyin dedim. O sıra servis müdürü, satıcı vs. vs. telefonda konuştuk. Satıcıya göre ben haklıyım. Servis müdürü kullan memnun kalmazsan sökeriz dediler. Tabi ben çıldırdım. HAYATTA HİÇ SEVMEDİĞİM DURUM, MÜŞTERİ İKEN DEDİĞİMİN YAPILMAMASI, EŞEK YERİNE KOYULMAK. SERVİS MÜDÜRÜ, EN GÜÇLÜ VE ATÖLYEDEKİ DEVASA VAKUM. CİHAZINI GETİRDİ, EVDE 40 DK VAKUM YAPILDI. TABİ BEN TEKNİKERE BAYA KIZDIM. İNANIN ÜNİTE Ezilmiş olsa alırım, çiziğe yada sineğin bokuna takılmam. Ama dediğimi yapmak zorundasın!! Müşteri memnuniyeti var. Onu geçtim , kurulum kılavuzunda , vakumlama yapın diyor. Bakin kendi kılavuzlarında yazıyor. Fakat tekniker efendi 30 dk hızlı bitsin diye milleti eşek yerime koyuyor, cihazın ömrünü kısaltıyor. KİM BİLİR KAÇ KİŞİNİN GÜNDE HAKKINA GİRİYORLAR. Allah'tan hak mı bu şimdi ??????????
adamlar iki üç gün kullanın, beğenmezsiniz geri alalım diye , anlaşmaya vardılar, kısacası bana yanlış montaj yapılan cihazı iteklediler.
birde tekniker bana , arkadaşına gelen , çizik buzdolabını watsapptan gösteriyor, arkadaşına değiştirme dedim diyor. Yahu arkadaş o senin , arkadaşının kişisel tercihi? Bu benim kendi ürünüm kendi tercihim. Sen pilav seversin. Ben ağzıma sokmam ki, bu kılavuzda yapılması gereken ZORUNLU bir uygulama. TEKRAR DİYORUM KLAVUZDA ZO-RUN-LU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DÜZELTME : ufak bir düzeltmede gelsin, tekniker arkadaşın kişiliğine. emeğine yine saygı duyuyorum. oda insan sonuçta, hepimiz insanız hata yapabiliriz. ama yapılan hatayı kabul edip, verdiği zararı karşılamakta, hatanın bir nebze affedilmesine neden olur. karşı tarafın eşek miyim? ben bu kadar para verdim. cihazın anasını ağlattın psikolojisinden çıkmasına olanak verir. bakın kendim matbaacıyım. sineğin boku ile Uğraşıyorum. milletin egosu ile savaşıyorum. ben yada firmam böyle bir hata yapsak (çok özür dileyerek) bana monte ederler o klimayı. ağzımıza s... çarlar. yer gök inler. yahu biz kime parasıyla ve ciddi rakamlarla iş yaptırsak ürün alsak burnumuzdan geliyor. kardeşim bu klimayı böyle taktım elin süpürmeye gitti. bu benim sorunum değil. senin gün içinde yaşadıkların yada ailesel hayatın buda benim sorunum değil. sorunlarımız ortaksa, buyur klimanın 2 taksitini öde. yada kredi kartımı yada kredimi öde. yada çin'den alacağımız kadığın kaporasını çinli fabrikaya gönder..... herkes işini doğru yapmak zorunda. HALEN O KADAR SİNİRLİYİM Kİ, ŞEYTAN GİT EVE SÖK CAMDAN AT DİYOR. DÜNYANIN EN SAKİN ADAMINI BİLE SİNİR HASTASI ETTİNİZ. İNSANİ OLARAK HAKKIM HELAL OLSUN YİNE. AMA ALLAH'A HAVALE EDİYORUM. ALLAH GÖRSÜN.

SORUM ŞUDUR: SONRADAN YAPILAN , GÜÇLÜ VAKUMLAMA İLE PERFORMANS KAYBI YAŞAR MIYIM?

ZAMAN AYIRIP OKUDUĞUNUZ VE DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
geçmiş olsun malasef hocam , o nem ve hava bir kere akışkana karıştı , kompresöre girdi.

İç ünienin azotla temizleyip , dış ünitenin de komple değişmesi gerekiyor diye biliyorum.

A Adem Helvacı Umut Barış Umut Barış

üstatlar daha sağlıklı yorumlarlar.
"İnsanların güvenini kaybetmektense, Para kaybetmeyi tercih ederim." diyen Robert BOSCH mezarında fırıl fırıl dönüyordur bu sorumsuz, bilgisiz, tembel yetkili servisleri yüzünden..!

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Şu klima kurarken vakumlama yapmanın baştan mecburi yapılması gereken bir işlem olduğunu,bu işi yapanların beyinlerine kazıması gerekiyor.Ben bu işi yapıyorsam vakumlamayı baştan yapmalıyım diye.Müşteri istedikten sonra vakumlama yapmanın bir anlamı kalmıyor.Sonra bir sürü sorun çıkıyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İşine gelmeyen birçok klimacı için biz abartıyoruz.
Abiler madem abartılmayacak BASİT bir şey, yapın şu vakumu kimse gerilmesin.

Kaldı ki konu sahibi dostumuzun mesajında ''30 dakika gecikmesin diye'' bir ifade gördüm, bunu defalarca dile getirdik, GERÇEK KLİMACI adam vakumu ekstra zaman ayırıp yapmaz zira vakum zamanı geldiğinde daha yapılacak çok iş var, Elektrik bağlantıları, tesisat çekimi, drenaj çekimi, ortalığın toplanıp araca götürülmesi vs vs. Tüm bunlar kabaca 15 - 25 dakika arası zaman alıyor. Vakum motoru etkili ve büyük ise standart tesisat mesafelerinde kabaca 15 dakika yetiyor dahi vakum süresi.

Samimiyetle yazıyorum bizim midealar monyajlanırken dahi 10-15 dakika çocuklar elektrik bağlantılarını yaparlarken taktılar motoru, o orada çalışırken çocuklar da kendileri çalışmaya devam etti.

Yani vakum demek ekstra süre de değil, sadece motoru taşımak ve iki hortum bağlamak istemiyorlar bütün mesele bu.

Yukarıda birçok dostumuzun belirttiği üzere benim de iddiam, o vakum bir kere yapılmadıysa sonradan yapmanın anlamı olmadığı yönde.

Bunu da en güzel şekilde şu videoda anlattım.

İkinci dakikadan sonraki bölüme dikkat.

Sadece 5 dakikanızı ayırıp şunu izlediğinizde herkesin ne demek istediğini gayet net anlayacaksınız.

S Çevrimdışı

skywalkermrt

Yeni Üye
18 Haz 2021
27
İşine gelmeyen birçok klimacı için biz abartıyoruz.
Abiler madem abartılmayacak BASİT bir şey, yapın şu vakumu kimse gerilmesin.

Kaldı ki konu sahibi dostumuzun mesajında ''30 dakika gecikmesin diye'' bir ifade gördüm, bunu defalarca dile getirdik, GERÇEK KLİMACI adam vakumu ekstra zaman ayırıp yapmaz zira vakum zamanı geldiğinde daha yapılacak çok iş var, Elektrik bağlantıları, tesisat çekimi, drenaj çekimi, ortalığın toplanıp araca götürülmesi vs vs. Tüm bunlar kabaca 15 - 25 dakika arası zaman alıyor. Vakum motoru etkili ve büyük ise standart tesisat mesafelerinde kabaca 15 dakika yetiyor dahi vakum süresi.

Samimiyetle yazıyorum bizim midealar monyajlanırken dahi 10-15 dakika çocuklar elektrik bağlantılarını yaparlarken taktılar motoru, o orada çalışırken çocuklar da kendileri çalışmaya devam etti.

Yani vakum demek ekstra süre de değil, sadece motoru taşımak ve iki hortum bağlamak istemiyorlar bütün mesele bu.

Yukarıda birçok dostumuzun belirttiği üzere benim de iddiam, o vakum bir kere yapılmadıysa sonradan yapmanın anlamı olmadığı yönde.

Bunu da en güzel şekilde şu videoda anlattım.

İkinci dakikadan sonraki bölüme dikkat.

Sadece 5 dakikanızı ayırıp şunu izlediğinizde herkesin ne demek istediğini gayet net anlayacaksınız.

Kurulum yapan servis çalışanlarına ‘bunlar fabrika çıkışlı vakumlu gerek yok abi’ dedikleri zaman şu videoyu açıp izletmek gerek.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Öğrendiğim birşey var bu memlekette evde usta servis vs varsa yalnız bırakıp 5 dk dahi olsa bir yere gitmeyeceksin

Gelince bir bakıyorsun olmaması gereken işler yapılmış başlıyor tartışma işin yoksa uğraş dur..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt