Bosch çamaşır kurutma makinesi arızası

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Home profesyonel sınıfı kurutma makinem bu yıl 10 yıllık oldu.bugune kadar bir defa kondansatör dolu arızası sebebiyle makine arka kısımdaki su biriktirme haznesinden atık suyu üst cekmeceye pompalayan motor emiş ağzı tıkanmış ve temizlik sonrası çözüm bulunmuştu.
Bir hafta önce kurutma programı bir seviyeye vardirdiginda cihaz kendini kapatıyor,"elektrik kesintisi sebebiyle kurutma kesintiye uğradı .kaldığı yerden devam etmek için başlat düğmesine basın " ikazı vermeye başladı.program devam ettirilse de kısa sürede durum tekrarlanıyor ve kurutma bir türlü bitirilemiyordu.
Çamaşır odası kapısından halihazırda konumu dolayısı ile çıkarmanın zor olması,servisin de makineyi yerinde tamir etmek istemeyecegini düşündüğümden gözümü kararttim😋 nasıl olsa garantisi de yok açıp bir bakayım dedim.
Önce arkada çıkıntı oluşturan ısı pompasının sıcak hava ufledigi fan ve kazana giden hava koridorunu söktüm ki; aslında bunu sökmeye gerek yokmuş.
Sonra sağ yan paneli sökmek için önce 2 vida tutan üst kapak ve sonra yan sacı tutan 5 vidayı sökünce😵
On yıl içinde epey bir hav birikintisinin tüm makinenin içini kar yağmış gibi orttugunu gördüm.ozellikle elektronik kart kısmına daha bir özen göstererek erisebildigim tüm alanları elektrik süpürgesiyle tertemiz yaptım.ozellikle anakart üzerindeki alüminyum pasif soğutucunun kanallarını iyi temizlemek gerekiyor.
Bu işlemleri ,kurutma makinesi çamaşır makinesi üzerine monte edilmiş haliyle dahi yerinde yapabilirsiniz.
Sonuç olarak ; sizin de makineniz aynı arızayı verirse (ya da arıza vermesini beklemeyin ) anakart soğutucusu hav ile dolup ısı kartttan uzaklaştırılamayinca kart hasar görmemesi için beslemeyi kesiyor.
Kıssadan hisse😉ben artık daha sık makinenin içini temizleyeceğim.sizlere de tavsiye ediyorum.arizasiz günler dilerim forumdaslarim...

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Tam bir yıl geçmiş üzerinden aynı arıza tekrarladı (program başlatıldığında 15-20 sn sonra enerjiyi kesiyor).
Geçen yıl yaptığım gibi temizlik yaptım,daha az hav birikmisti.ama makine arıza vermeye devam etti.biraz araştırdım anakart üzerinde TNY276GN kodlu entegre ve komsulugundaki direnç ve kondansatörler degistirilmeli olarak bazı kaynaklara eriştim.siparis vereceğim,yağislar başlamadan kurutma makinesi faaliyete geçmeli ,hadi inşallah...

IMG_20230911_104627.jpg
IMG_20230911_102220.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Tam bir yıl geçmiş üzerinden aynı arıza tekrarladı (program başlatıldığında 15-20 sn sonra enerjiyi kesiyor).
Geçen yıl yaptığım gibi temizlik yaptım,daha az hav birikmisti.ama makine arıza vermeye devam etti.biraz araştırdım anakart üzerinde TNY276GN kodlu entegre ve komsulugundaki direnç ve kondansatörler degistirilmeli olarak bazı kaynaklara eriştim.siparis vereceğim,yağislar başlamadan kurutma makinesi faaliyete geçmeli ,hadi inşallah...
Bir ihtimalle olabilir ,özellikle önce kondansatörlerden başlamalı değiştirmeye ,genelde onlar önce bozulur...
Entegrenin datasheet verileri :

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
An itibarı ile SMD entegre yenisi ile değiştirildi.sorun ortadan kalktı.
Bu süreçte; sıcak hava istasyonu,kaliteli lehim,lehim pastası,flux,lehim emdirme teli, cımbız,bolca direnç, kondansatör ve yedek bir adet daha entegre sahibi oldum.
Sadece kartı satın alsaydım 3600 lira.
Değişen entegre 60 lira.
Usulüne uygun değiştirmek için yatırım yaklaşık 3000 lira.
Tecrübe ve başarılı tamirin verdiği haz ,paha biçilemez ☺️

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
An itibarı ile SMD entegre yenisi ile değiştirildi.sorun ortadan kalktı.
Bu süreçte; sıcak hava istasyonu,kaliteli lehim,lehim pastası,flux,lehim emdirme teli, cımbız,bolca direnç, kondansatör ve yedek bir adet daha entegre sahibi oldum.
Sadece kartı satın alsaydım 3600 lira.
Değişen entegre 60 lira.
Usulüne uygun değiştirmek için yatırım yaklaşık 3000 lira.
Tecrübe ve başarılı tamirin verdiği haz ,paha biçilemez ☺️
Mükemmel sonuç. 😍 Ellerinize sağlık diyorum ve hatırlatıyorum. Sıcak hava istasyonunun detaylı inceleme ve deneyim konusunu sabırsızlıkla bekliyoruz. :deli1 Güle güle kullanın.

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Üstad ilk defa sıcak hava üflemeli havya kullandım.eski SMD entegreyi sökmek kolay oldu.fakat her iş gibi bu işler de mesleki tecrübe gerektiriyor (o da bende yok şimdilik 😊)yenisini montajlarken sıvı lehim kullansaymisim daha kolay olacaktı.iki ayak arasında kısa devreye sebep olacak taşmış lehimi ,lehim emdirme teli ile almak öyle pek kolay iş değilmiş (videolarda izlediğimde basit gibi gelmişti). aldığım istasyonun kalem havyasini kirletmeyeyim şimdi diye, önceden a101 alınma havya ile rötuş yaptım.o da watt düşük ısı yeterli gelmediğinden herhal işi zorlaştırdı.velhasıl bunlar hep tecrübe.
Cihaza gelecek olursak; duruşu güzel,malzeme kalitesi ve işçiliği fena değil.profesyonel olsam daha niteliklisi alinabilir.sicak hava ve hız ayar butonları kolay,aynı anda ekranda görüyorsunuz(100-500 'c arası) ben 350 derecede kullandım.ön panelden butondan kapatıp probu yerine bıraktığınızda rezistans kapanıyor hava üfleme bir süre daha devam ediyor.cihazin ömrünü uzatmak için bu iyi olmalı.ilerde kullanım tecrübem arttıkça yazarım.
Cihazı, diğer firmalardan daha ucuza almış oldum.bu vesile ile Umut Barış kardeşimize de tekrar teşekkür ederim.doviz fiyatları daha da artmadan ihtiyacı olan alabilir(bu önerim benim gibi profesyonel olmayanlaradir😉)

IMG_20230922_132732.jpg
IMG_20230922_132646.jpg
IMG_20230922_132622.jpg
IMG_20230922_132608.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt