Bosch Bulaşık Makinesi filtre sorunu

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619

Fikoloji'nin dediği gibi motor sesine benziyor.
Su boşaltma sırasında mı geliyor bu ses? O ses çıkarken kapağı açıp bakar mısınız? Pompaya takılan veya zorlayan bir şey olmasın?
Ya da yıkamayı yapan motordan da geliyor olabilir. Bildiğim kadarıyla 2 tane motor oluyor bu makinelerde. :sirit

P Çevrimdışı

Pozada

Yeni Üye
3 Şub 2018
31
Fikoloji'nin dediği gibi motor sesine benziyor.
Su boşaltma sırasında mı geliyor bu ses? O ses çıkarken kapağı açıp bakar mısınız? Pompaya takılan veya zorlayan bir şey olmasın?
Ya da yıkamayı yapan motordan da geliyor olabilir. Bildiğim kadarıyla 2 tane motor oluyor bu makinelerde. :sirit
[/
Tüm yıkıma boyunca aynı ses devamli geliyor. Yanılmıyorsam su boşaltma yada alma esnasında kısa süreliğine durakliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Makineyi hiç temizlemediyseniz, içini boşaltın, boş çalıştırın. Makine sıcak yıkamaya geçtiğinde içine limon sirkesi dökün.
Onun haricinde yıkamada ses sürekli geliyorsa sorun yıkama yapan motorda olabilir. Bilemiyorum.

Makine yeni mi?

P Çevrimdışı

Pozada

Yeni Üye
3 Şub 2018
31
Makineyi hiç temizlemediyseniz, içini boşaltın, boş çalıştırın. Makine sıcak yıkamaya geçtiğinde içine limon sirkesi dökün.
Onun haricinde yıkamada ses sürekli geliyorsa sorun yıkama yapan motorda olabilir. Bilemiyorum.

Makine yeni mi?
Temizlik dediğiniz; filtrenin bulunduğu alanı zaman zaman temizliyorum ve ara sıra koku yapmasın diye sirke vb ile boş yıkama yapıyoruz.
Tahminimce yıkama yapan motordan geliyor bu ses. Yıkama durduğunda sesde kesiliyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

13 yıl oldu makineyi alalı. Bu güne kadar anakart arızasından başka bir arıza yapmamıştı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Temizlik dediğiniz; filtrenin bulunduğu alanı zaman zaman temizliyorum ve ara sıra koku yapmasın diye sirke vb ile boş yıkama yapıyoruz.
Tahminimce yıkama yapan motordan geliyor bu ses. Yıkama durduğunda sesde kesiliyor.

13 yıl oldu makineyi alalı. Bu güne kadar anakart arızasından başka bir arıza yapmamıştı.
Filtre değil, iç boruları vs.
Bunun için arada sirke veya makine temizleyici kullanarak boşta yıkama yapmanız lazım.

13 senelik makineyi hiç boşta çalıştırıp içini temizletmediyseniz ondan oluyor olabilir.

Bir tane litrelik limon sirkesi alın, makine sıcak yıkamaya geçtiği anda açıp içine boşaltın sirkeyi.

Bunu birkaç kere yapın. Hiç temizlenmediği için.
Onun haricinde pervaneleri söküp tıkanıklık var mı kontrol etmeniz lazım. Pervanelere bir bakın, tırnak vardır muhtemelen alta doğru. Ordan dikkatlice sökülebiliyor.

P Çevrimdışı

Pozada

Yeni Üye
3 Şub 2018
31
IMG_20200217_195632.jpg

F fikoloji Umut Barış Umut Barış

Bulaşık Makinesinin Motorunu söktüm son hali bu her tarafı oksitlenmiş rulman yatağında aşınmadan dolayı tortu oluşmuş yarın bobinciye götürüp rulmanı değiştiricem motorun ömrü bitmişmidir ne dersiniz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
IMG_20200217_195632.jpg

Bulaşık Makinesinin Motorunu söktüm son hali bu her tarafı oksitlenmiş rulman yatağında aşınmadan dolayı tortu oluşmuş yarın bobinciye götürüp rulmanı değiştiricem motorun ömrü bitmişmidir ne dersiniz

Sökülüp bakıldıktan sonra net bir şey söylenebilir sanırım.
Motorun ucundaki beyaz kısımın içinde parça mı mevcut?
Sökebiliyorsanız temizleyin orayı derim.
Aşırı paslanma gibi durumlar mevcutsa yeni motor takmak daha sağlıklı olacaktır bence.
Bobinajcı veya tamirci işinde iyiyse zaten makul olanı size söyler herhalde. :bilmiyom

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri