Bosch Belesch Bulaşık makinası E27 sorunu.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Herkese iyi akşamlar.
Bosch Serie 4 bulaşık makinamız dün akşam E27 arızası verip durdu. Kodu araştırdığımda besleme gerilimi ile ilgili sıkıntılarda kendini korumaya alıp bu kodu vererek durduğunu öğrendim. Eeee, rahat durur muyum; aldım multimetreyi, tüm pirizleri gezdim, cidden 1-2 Volt farkla tüm pirizlerden ancak 186V alabildigimi gördüm. Buraya kadar makinanın suçu yok. Hatta sonrasında da yok, ve fakat;

Kışın zart diye gelip, tüm milletin ağzını burnunu bulamadan bir anda ufoya, yağlı radyatöre abandığı bu günlerde nasıl bir çözüm bulabiliriz diye düşündüm, bulamayınca da yazdım buraya. Zira sabaha karşı ya da gündüz bu kadar sıkıntı olmaz diye düşünmeme karşın, işim gücüm olmadığı ve tüm gün evde olduğum için saat başı ölçüm yaptım, en baba gördüğüm voltaj 196 oldu. İstanbul un göbeğinin yanında, Avcılar gibi bir yerde yani... Gidip de bi bulaşık makinası için online güç kaynağı bağlamak işime gelmiyor. Bulaşık makinası dert değil de bunun bir de kombi kısmı var. Kart bi cartlarsa al başına belayı.

Başlıktan biraz saptık ama, bu gibi durumlarda cihazları nasıl koruyabilir/korumalıyız. Aşırı akımın yanında devamlı düşük akım/gerilim ile çalışmaya zorlamak bu arkadaşlara zarar vermez mi? Tamam, bl. makinası yazılımı sayesinde kendini korumaya alıyor ama bu kadar akıllı olamayan cihazlar sorun çıkarmaz mı?

Teşekkür.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bilemedim ki. Yıllar eveli tükanda kullanmak için araştırdıydım. Servolar ve buna bağlı varyaklar zamanla sıkıntı çıkarıyormuş. Doğal olarak açığa çıkan kıvılcım vesaireden dolayı. Tamamen elektronik, mekanik parçası olmayan, eskiden siyah beyazın altında duran regülatördeki gibi kondansatörlü olanları var mı bi araştırayım. Bu sene oynatacak bizi, öyle gösteriyor. Az evvel 175V ölçtüm. :sopa1

Edit: Hmmmm.... Statik regülatör diye bi nane varmış, bakalım bakalım ne imiş. (diğerine göre de pahalı yav)

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Valla eski üretimler çok kalite ama son 6-7 belki 10 yıl içinde yerli PSB (profilo siemens bosch) üretimleri cidden boş beleş.

Edit: enteresan, bu gün 2 oldu, bir üst mesajdan alıntı/cevapla yapıyorum, 2 üst mesajdan alıntılıyor. bir bug mı var, ben mi fazla çektim?:alala:deli

Fazla çekmiş olabilirsiniz, onun haricinde kenarda duran alıntılarınız olmasın? :hmm

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt