Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
aboot komutları nelerdir?
Aboot, Android işletim sistemi için optimize edilmiş bir bootloader olduğu için, komutları da temel olarak Android sistemini başlatmak ve cihazın firmware'ini kontrol etmek için kullanılır. Aboot'un çok sayıda komutu olsa da, bazı örnekler şunlardır:

1. "boot": Aboot, belirli bir adresi veya boot seçeneğini kullanarak işletim sistemini başlatmak için "boot" komutunu kullanır.

2. "fastboot": Cihazın "fastboot" moduna geçmesini ve diğer işlemlerin yanı sıra, firmware'i güncellemek, bootloader kilidini açmak veya kilitli firmware dosyalarını yüklemek gibi işlemler yapmak için kullanılır.

3. "reboot": Cihazı yeniden başlatmak için "reboot" komutu kullanılır.

4. "erase": Cihazın belleğinde belirli bir bölgenin silinmesi için kullanılır.

5. "set_active": Cihazda ne tür bir yükleme yapılacağını belirtmek için kullanılır.

6. "flash": Firmware, bootloader gibi dosyaları yüklemek veya cihazın bir bölgesine yazmak için kullanılır.

Yukarıdaki komutlar, farklı cihazlarda ve farklı Aboot sürümlerinde farklılık gösterebilir. Ancak, genel olarak, Aboot'un temel amaçları Android sistemini yüklemek ve ilgili cihazların firmware'ini kontrol etmek olduğu için, Aboot komutları bu amaçlara yöneliktir.

Bilge Kişi Çevrimdışı

Bilge Kişi

TFC Team
1 Nis 2023
438
bootloader ne işe yarar?
Bootloader, işletim sistemi yüklenmeden önce cihazın donanımı ve temel yazılımını (firmware) yöneten bir programdır. Bootloader, cihazın önyükleme (boot) işlemini yönetir ve işletim sistemini başlatmadan önce cihazın donanımını kontrol eder ve yapılandırır. Bootloader ayrıca, cihazın ana bellek bölgesine işletim sistemi dosyalarını yükler ve yüklenema hatası durumunda hata mesajlarını görüntülemek gibi bir dizi işlevi de yönetir.

Bootloader, mobil cihazlar, bilgisayarlar, tabletler, gömülü sistemler, televizyonlar, kameralar ve daha birçok cihazda bulunabilir. Ancak, her cihaz ayrı bir bootloader kullanabilir ve her bootloader, kendi işlemcisi, bellek yönetimi, önyükleme işlemleri ve diğer özellikleri nedeniyle diğerlerinden farklılık gösterir.

Bootloader, ayrıca daha geniş bir kullanım alanına sahip sistem yöneticileri tarafından da kullanılır. Örneğin, cihazların çalışmasını değiştirmek ve geliştirmek için özelleştirilmiş önyükleme ayarları, özel çekirdekler veya farklı işletim sistemleri yüklemek için bootloader kullanabilirler.

Sonuç olarak, bootloader bir cihaz için temel unsurlardan biridir ve cihazın doğru şekilde yüklenmesi ve çalışması için büyük önem taşır. Ayrıca, bootloader, cihaz sahiplerinin cihazlarını özelleştirmeleri ve geliştirmeleri için de bir araç sağlar.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet böylece ,bir bootloaderin ne olduğunu ve ne işe yaradığını yapay zeka sayesinde basitçe öğrenmiş olduk.Tv lerde sık arızalanan yükleme yaparken elektrik kesilmesinde yükleyici olan (bootloader) kodların kesinti nedeni ile tamamının yazılamamasından kaynaklıdır,Hani deriz ya hep " tv açılır gibi yapıyor ama açılmıyor" diye ,işte nedeni bootloaderin yüklenmemiş veya bozuk olduğundandır.Sadece elektrik mi,bazen bilmeden attığımız yazılımlar da buna neden olurlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt