B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
iste benden yeni bir konu yeni bir deneyim :krokop
Arabaya android radyo/cihaz takacagim icin usb girislerini uygun bir sekilde torpido gözüne sabitlemek fikri kafamda vardi daha önceki aracimda zaten 1 tane usb girisi torpido gözünde mevcuttu fakat sadece sarj icin konulmus bir özelliklti ben yeni andorid cihazimda bulunan 2 usb girisinde oraya oturtmak istedim ve bunun icin calismalara basladim amacim cihaz gelmeden yeri hazir olsun ugrastirirsa iki isi birden yapmak zor olur diye düsünmüstüm
öncelikle konunun linkini ekliyim
BMW Android Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Bu konuda bulacaklariniz:
Torpido gözünün sökülmesi ve takilmasi hakkinda genel bilgi
aradim taradim internette ne bir anlatim ne bir video torpido gözü nasil sökülür diye bilgi bulamadim ingilizce almanca türkce kaynak yok
sanirim bu ilk ve buraya özel bu kiyagimida unutmayin :hih1:tara

Cift Usb soketi icin torpido gözünün kesilerek yerin genisletilmesi ve soketin takilmasi

Asamalari kaydetme fikir sonradan aklima geldigi icin her asamayi fotograflama veya videoya cekme imkanim olmadi o yüzden biraz yaziyla biraz görselle benim gibi amatör kisilere fikir vermesi icin bu konuyu yaziyorum..
gerekli alet edavat:
torpido gözünü sökmek icin;
trim sökme seti

34.webp

Torx tornavida seti

S7133c55ac021458daad50bae119da368T965194f2bcd17c4b.jpg

bütün vidalar ayni ölcüde hangisini kullandim hatirlamiyorum ama t8 veya t10 olabilir siz en iyisi yaninizda set bulundurun

polen filtresini tutan kapagi sökmek icin 2 tane somun basli vida sökmek gerekiyor 8 lik lokma kullandim adi böyle geciyor sanirim bende komple ufak bir set vardi ve ihtiyacim olanlar icinde mevcuttu
set söyle birsey

s22b4913e75d30480.png

Bu saydigim aletler torpido gözünün sökülmesi ve geri takilmasi icin yeterli olacaktir
Usb soketi icin yer olusturma ve montaji icin
multi fonksiyon alet olarak gecen dremel markasiyla isim haline gelmis alet en uygunu

WhatsApp-Image-2023-07-14-at-17.53.10218d06a408af8046.jpg

diger konuda slowfood slowfood kalem havya ile yer genisletilebilir demisti ben malzeme sertligi ve kalinligi konusunda süpheliydim ama gördügüm kadariyla bu mümkün biraz koku yapar ve ugrastirir TC Yıldırım maket bicaginin ucunu isitarak yapilabiilr demisti bu da mümkün ama zaman alacak seyler
alternatif yoksa is görür yöntemler :cak
pürüzleri giderkemk icin torpü tarzi birsey ve soketi yapistirmak icin silkon tabancasi yada hizli yapistirici yeterli
tabiki soketin kendiside olmali. elinizdeki cihazlara uygun sekilde birseyler alabilirsiniz benim aldigim parca

Torpido Gözünün Sökülmesi:
Fotograflarin bazilari bana ait bazilari sagdan soldan ama isinizi görür
1. adim torpido gözünün altindaki kapagi yani polen filtresinin degisimi icin yapilmis bölümün kapaginin sökülmesi
bunun icin 2 tane somun basli vida sökmeniz ve kapagi asagi dogru cekerek tirnaklarini ayirmaniz yeterli kapakta isiklandirma icin kablolara dikkat edin yeterli olacaktir
bu eleman ingilizce olarak anlatmis

2. adim torpido gözünün üstündeki tirimin sökülmesi

34fc649eaccbdbab0f.webp

bunu yapmak zorundasiniz cünkü altinda vidalar var. tirim parcasinin altina trim sökme aparatlarinin genis olanlarini sokup gevsetin ve tirnaklari kirmadan cekerek cikarin cok korkak olmayin ama dikkat etmeyi unutmayin
inigliz bir elemanin sökme videosu

tirim söküldükten sonra önünüzde 4 tane vida var onlari sökeceksiniz söktügünüz vidalari ayri yerlere koyun hepsi ayni ölcülerde ama 1 tanesi farkli
1a0e68ea245a52e15.jpg

sag tarafta bir kapak var onu icerden elinizi sokup disari dogru iterek yavasca acin bir elinizle kapagi esneterek yandan tornavidayi sokup (eger tornavida kisa ise ) vidayi sökebilirsiniz. o vida digerlerinden daha kalin ayni yere koyup karistirmamaniz gereken vida iste bu. tornavida sigmiyorsa kapidaki plastik izalasyonu sökerek kapagi tamamen cikarmaniz gerekir..
2a24a427e629ff99d.jpg

torpi gözünün altinda toplam 4 tane vida var polen filtresi degisimi icin yapilmis kapagin altinda bulunuyorlar 2 si biraz önde 2 si arkalara dogru altta
genis aci olmadigi icin 2 fotoyu birlestirdim
44ff157cbc164429f7.jpg

5577e844299e21b8d7.jpg

daha sonra torpido gözünü cektiginizde cikmasi gerekli tirnaklardan ayrilmasi icin biraz zorlamaniz gerekebilir eger bütün vidalari söktüyseniz sorunsuz gelmesi gerekir

torpido gözünü söktükten sonra lamba ve kapagin acilip kapandigini algilayan sensörün kablolari söktükten sonra multi fonksiyon alet (dremer) ile asagidaki fotoda isaretledigim acik renkli bölüm kadar yeri ( sizin elinizdeki parcanin ölcülerini dikkate alin) kesip genisletiyoruz. sari okla göstermeye calistigim cikintiyi biraz kesmeniz lazim bendeki parca baska türlü oturmadi

44a6de14a49de99db0.jpg

daha sonra parcayi yerine takip silkon yada bir yapistirici ile yapistirin

WhatsApp-Image-2023-08-10-at-22.05.34-6.jpg

kurudukdan sonra kablolari sallanip ses yapmamasi icin birbirine ve torpido gözüne bantlayin
yaptiginiz islemleri tersden uygulayarak torpido gözünü yerine monte edin

sonuc:

WhatsApp-Image-2023-08-10-at-22.05.32.jpg

android cihaz henüz gelmedigi icin bu islemi yaptim ve kabloyu konsolun ortasinda cihazin alt kismina gelen yerdeki metal parcaya bantladim cihaz geldiginde banti söküp baglantilari yaptigim takdirde bu islemlerle ugrasmama gerek kalmayacak
android cihaz baglamasaniz bile usb soketi yapip oraya elektrik baglantisi alarak sarj aleti vs takabilirsiniz yada baska bir sebepten torpido gözünü sökme isleminde hangi asamalar var belki faydasi olur.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
aslinda parca sadece plastik bir cerceve icine 2 tane usb kablosu giriyor hem cercevesi hemde usb kablolari tirnakli cerceveyi düzgün oturttugum icin kendisi duruyordu ben saglam olsun diye silikon attim profilden görüntüsü yaklasik su sekilde

345639af951752bf0c8b.png

cercevenin icine 2 tane yine kenarlarinda cikintilari olan ama ucu bu sekilde 2 tane usb uzatma kablosu takmislar

fghjh5469.png

kabloyu cerceveden tirnaklari gevseterek cekip cikardim ve normal düz sekildeki usb ucunu taktim hic bir fark olmadi
cihazla gelen orjinal kablo bu sekilde olacak

31fb0127c3f20c1a6.webp

usenmezsem bir gün soketin kablosunu söküp cihazdan gelen kabloyu direkt cerceveye oturturum
zaten usbleri muhtelemen kullanmama gerek olmiycak cihazin yan tarafindan hafiza karti takiliyormus takarim bitane 128 gb hafiza karti icine evde ne kadar müzik varsa atarim usb soketleri arada güncel cikan müzikleri eklemek icin filan kullanilabilir yada wifi üzerinden baglanir direkt cihaza cekerim ona bile gerek kalmaz
simdi böyle yazinca bosu bosuna ugrasmisim diye kendime kizdim :deli :haha

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
aslinda parca sadece plastik bir cerceve icine 2 tane usb kablosu giriyor hem cercevesi hemde usb kablolari tirnakli cerceveyi düzgün oturttugum icin kendisi duruyordu ben saglam olsun diye silikon attim profilden görüntüsü yaklasik su sekilde

345639af951752bf0c8b.png

cercevenin icine 2 tane yine kenarlarinda cikintilari olan ama ucu bu sekilde 2 tane usb uzatma kablosu takmislar

fghjh5469.png

kabloyu cerceveden tirnaklari gevseterek cekip cikardim ve normal düz sekildeki usb ucunu taktim hic bir fark olmadi
cihazla gelen orjinal kablo bu sekilde olacak

31fb0127c3f20c1a6.webp

usenmezsem bir gün soketin kablosunu söküp cihazdan gelen kabloyu direkt cerceveye oturturum
zaten usbleri muhtelemen kullanmama gerek olmiycak cihazin yan tarafindan hafiza karti takiliyormus takarim bitane 128 gb hafiza karti icine evde ne kadar müzik varsa atarim usb soketleri arada güncel cikan müzikleri eklemek icin filan kullanilabilir yada wifi üzerinden baglanir direkt cihaza cekerim ona bile gerek kalmaz
simdi böyle yazinca bosu bosuna ugrasmisim diye kendime kizdim :deli :haha
Farklı amaçla da kullanırsın,yani istediğin gibi kullan ,nasılsa uzatma yapıldı artık , görünmeyecek yerde zaten :ok

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Şu söylediğiniz E60 kasa Bmw’de orijinal olarak var, yenilerde neden koymamışlar anlamadım. Sizin usb koyma sebebiniz şarj amaçlı mı?
benim arabada da var ama kolcak denilen bölümün icinde aux girisiyle var
diger konuya bakarsan zaten orada anlatmistim eski arabamda torpido gözünün orda da vardi hatta bu arabada tek usb soketi icin yeri hazirlamislar fakat aracin donanim paketinde navigasyon/multimedia özelligi olmadigi icin usb cikisi yapmamislar ki olsada benim icin birsey ifade etmezdi benim amacim android cihazin usb cikislarini oraya aktarmak ve 256gb 521 gb bir usb icine ne kadar müzik varsa doldurup oraya takmak birdahada orayla ugrasmamakti.
kolcak kismindaki usb girisini bu is icin bosuna mesgul etmeye gerek olmayacak 1 tane sabit usb ile 64 gb olan cihazin hafizasini oradan genisletirim kolcaktaki usb ye kendi telefonumu sarja takarim böylece arabanin sürücü bölümünde sarj kablolari vs olmaz derli toplu temiz olur navigasyon müzik dinleme vs isleri android ekran üzeirnden hallederim hatta telefonu bile oradan kullanirim
DIY projelerinin içinde geçiyorsun helal olsun.
elimden geldigi kadar isimi görmeye calisiyorum kötü komsu insani ev sahibi yaparmis hesabi kötü usta insani usta olma yoluna sokuyor burada iscilik pahali oldugu icin ve isini bilen adamda zor bulundugu icin mecbur deniyoruz
ben bile simdi internete ilan acip araciniza andorid cihaz kurulumu yapilir tarzi bir ilan versem bu almanya sartlarinda olur :alala :kas :gul
Elinize sağlık. Gerçekten faydalı bir Kendin Yap konusu oldu. Dremel ile kesim yaparken köşe düzeltmeler, ayırmaları nasıl çözdünüz?
valla taktik maktik yok bam bam bam girdim :haha her hangi bir planla projeyle calismadim göz karari surdan biraz keseyim burdan biraz keseyim diye tahmine dayali kestim.. tabi yavas yavas kestigim alani genislettim ki fazla olmasin diye
ben yaptiysam herkes böle bir islemi yapar zaten torpido gözünde islem yaptigimiz icin kötü görünse bile göz görmeyince gönül katlanir torpido gözünü acmazsaniz birsey olmaz :kas

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
benim arabada da var ama kolcak denilen bölümün icinde aux girisiyle var
diger konuya bakarsan zaten orada anlatmistim eski arabamda torpido gözünün orda da vardi hatta bu arabada tek usb soketi icin yeri hazirlamislar fakat aracin donanim paketinde navigasyon/multimedia özelligi olmadigi icin usb cikisi yapmamislar ki olsada benim icin birsey ifade etmezdi benim amacim android cihazin usb cikislarini oraya aktarmak ve 256gb 521 gb bir usb icine ne kadar müzik varsa doldurup oraya takmak birdahada orayla ugrasmamakti.
kolcak kismindaki usb girisini bu is icin bosuna mesgul etmeye gerek olmayacak 1 tane sabit usb ile 64 gb olan cihazin hafizasini oradan genisletirim kolcaktaki usb ye kendi telefonumu sarja takarim böylece arabanin sürücü bölümünde sarj kablolari vs olmaz derli toplu temiz olur navigasyon müzik dinleme vs isleri android ekran üzeirnden hallederim hatta telefonu bile oradan kullanirim

elimden geldigi kadar isimi görmeye calisiyorum kötü komsu insani ev sahibi yaparmis hesabi kötü usta insani usta olma yoluna sokuyor burada iscilik pahali oldugu icin ve isini bilen adamda zor bulundugu icin mecbur deniyoruz
ben bile simdi internete ilan acip araciniza andorid cihaz kurulumu yapilir tarzi bir ilan versem bu almanya sartlarinda olur :alala :kas :gul

valla taktik maktik yok bam bam bam girdim :haha her hangi bir planla projeyle calismadim göz karari surdan biraz keseyim burdan biraz keseyim diye tahmine dayali kestim.. tabi yavas yavas kestigim alani genislettim ki fazla olmasin diye
ben yaptiysam herkes böle bir islemi yapar zaten torpido gözünde islem yaptigimiz icin kötü görünse bile göz görmeyince gönül katlanir torpido gözünü acmazsaniz birsey olmaz :kas
Bratan' la olur, neden olmasın? :deli1 :haha :clap2

Geri
Üst Alt