Bir Garip Arıza: Anakarta Güç Gelip Gidiyor

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
Yine bir bilgisayar arızası ile huzurlarınızdayım ?

Kuzenime 2009 yılında AMD Phenom ii, DDR 2 bir masaüstü sistem toplamıştım. Bilgisayarın kasası 12 yıldır hiç açılmadı desem yeridir. Kasa birden bire çalışmıyor deyince getir bakayım dedim. İçindeki bileşenlerin durumuna bakmak için kasanın kapağına açıp güç tuşuna bastım. Uzun bir bip sesi çıkıyor işlemci fanı ve ekran kartı fanı 1-2 saniye dönüyor ve duruyor. 1-2 saniye sonra tekrar dönüyor ve yine duruyor. Kısır döngü şeklinde anlayacağınız.

Sorun güç kaynağındadır diye güç kaynağını söktüm, fanı dahil içindeki neredeyse örümcek ağı barındırabilecek derecede toz yumağını temizledim, fanını yağladım. Sonra geri takıp bilgisayarı çalıştırdık ve sorunsuz şekilde açıldı.

Problem düzeldiğine göre diğer temizlik işlerini yapayım dedim. Ana işlemci ve ekran kartı işlemcisinin macunlarını yeniledim, fanları temizleyip yağladım. Genel kasa temizliğini yaptım.
Sonra tekrar çalıştırdık ve ilk başa döndük; uzun bir bip sesi, fanlar bir dönüyor bir duruyor, kısır döngü şeklinde. Ramleri söküp denedim olmadı.

Güç kaynağı arızalıdır diye bir bilgisayarcıya götürdük. Orada başka sıfır bir güç kaynağı taktık fakat sorun düzelmedi. Bilgisayarcı yarın test edip bize haber verecek. Duruma göre hareket edeceğiz. Sorun güç kaynağı değilse anakarttır diye düşünüyorum. Sizce daha basit bir nedeni olabilir mi ? Bios'tan yapabilir mi ?

Kuzenimin 4 yaşında erkek ikizleri ve bir de 9 yaşında erkek çocuğu var. Evde 3 tane canavar olduğu için çok fazla yatırım yapıp pahalı bir pc almaya sıcak bakmıyor, biraz daha büyüsünler diyor. Anakart kaynaklı bir sorunsa yüksek ihtimalle DDR 2'ye daha fazla yatırım yaptırmayıp 3.000 civarına yeni bir makina toplamaya çalışacağım.
Gözümüz, kulağımız Umut Barış Umut Barış, üstatta ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
Ömrünü doldurmuş pasif bileşen olabilir.
Uzun bip sesi ise sebebi bellektir.
Bellekleri tek tek takıp denediniz mi?
Bilgisayarcıya vermeseydiniz keşke.
Evet, bellekleri tek tek ve hepsini çıkararak da denedim. Aslında bilgisayarcı çok yabancı sayılmaz. Hem iyi bir insan hem de engelli olduğu için mümkün mertebe oradan alışveriş yapmaya çalışıyoruz.

Anakart kaynaklı ise Ryzen 5 1600 ile ekonomik bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sizce uygun mudur ? Hem yeğenlerim orta çaplı oyunlar da oynayabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet, bellekleri tek tek ve hepsini çıkararak da denedim. Aslında bilgisayarcı çok yabancı sayılmaz. Hem iyi bir insan hem de engelli olduğu için mümkün mertebe oradan alışveriş yapmaya çalışıyoruz.

Anakart kaynaklı ise Ryzen 5 1600 ile ekonomik bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sizce uygun mudur ? Hem yeğenlerim orta çaplı oyunlar da oynayabilir.
Bellek uçları ve slotu temizlediysen zaten ekstradan yapabileceğin bir şey yok.
Bios pilini, jumper sıfırlamayı falan yapabilirdiniz en fazla.
Dükkandan haber gelsin bakalım. Ne diyecek göreceğiz.

Ryzen 5 1600 ikinci el alırsanız olur. AF olanını alın ama.
Bellek gecikmeleri düşük biraz daha.
Sıfırı alınmaz.
Sıfır 2600 veya 3500 alınır.

Oyun işi işlemciden çok ekran kartına bakar, işlemci taşıyabilecek düzeyde olsun yeterli.
Gidip APU takmayın tabi işlemci niyetine. :hihi

Bütçe bu işte esas. Şu an ekran kartların yoğun talep var, çip krizi de sağolsun.
Sıfır almaya kalkarsanız epey para.
İkinci elde iş görecek bir ekran kartı da 3.5-4 arası.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Bellekleri çıkarıp tek tek denemek, tek ise önce soket değiştirmek sonra çıkarıp pcyi açmaya çalışmak arıza kodunda veya şeklinde değişiklik oluyor mu bakmak oluyorsa eğer ram arızasıdır, olmuyorsa başka ekran kartı hdd tarzı tüm bileşenleri sıra sıra anakarttan ve güç kaynağından ayırıp açmaya çalışmak gerekir. Tavsiyem ramin sarı soketini silgi ile silip geri takmak, genelde ram arızalarında iş yapar :sirit
Umut Barış Umut Barış sağolsun bios sıfırlamak da çözüm olabilir unutmuşum

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
Bellekleri çıkarıp tek tek denemek, tek ise önce soket değiştirmek sonra çıkarıp pcyi açmaya çalışmak arıza kodunda veya şeklinde değişiklik oluyor mu bakmak oluyorsa eğer ram arızasıdır, olmuyorsa başka ekran kartı hdd tarzı tüm bileşenleri sıra sıra anakarttan ve güç kaynağından ayırıp açmaya çalışmak gerekir. Tavsiyem ramin sarı soketini silgi ile silip geri takmak, genelde ram arızalarında iş yapar :sirit
Umut Barış Umut Barış sağolsun bios sıfırlamak da çözüm olabilir unutmuşum
Söylemeyi unuttum, hem harici ekran kartı hem de anakart üzerinde tümleşik ekran kartımız mevcut. Her ikisinde de sonuç değişmiyor.

Ekranda arıza kodu çıkmıyor çünkü ekran hiç gelmiyor. Anakarta güç bir gidip bir geliyormuş gibi bir durum var. İşlemci ve ekran kartı fanı dönüp duruyor, dönüp duruyor, motorsiklete aragaz vermek gibi düşünün ? Sanki biri gıcıklık olsun diye şarteli indirip kaldırıyormuş gibi.

Umut Barış Umut Barış, Ben kendi işlemcimi 900 TL'ye (1600 AF) kapalı kutu ve garantili olarak denk getirmiştim. Belki o şekil denk gelirse olabilir.
Ekran kartı olarak 15 yıllık Ati Radeon x1600 var olmaz mı :)

Bakalım bilgisayarcı ne teşhis koyacak, ona göre buradan haber veririm.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Söylemeyi unuttum, hem harici ekran kartı hem de anakart üzerinde tümleşik ekran kartımız mevcut. Her ikisinde de sonuç değişmiyor.

Ekranda arıza kodu çıkmıyor çünkü ekran hiç gelmiyor :) Anakarta güç bir gidip bir geliyormuş gibi bir durum var. İşlemci ve ekran kartı fanı dönüp duruyor, dönüp duruyor, motorsiklete aragaz vermek gibi düşünün ? Sanki biri gıcıklık olsun diye şarteli indirip kaldırıyormuş gibi.
Umut Barış Umut Barış, Ben kendi işlemcimi 900 TL'ye (1600 AF) kapalı kutu ve garantili olarak denk getirmiştim. Belki o şekil denk gelirse olabilir.

Bakalım bilgisayarcı ne teşhis koyacak, ona göre buradan haber veririm.
Ana kartta soğuk lehim olabilir ,besleme soketinin girdiği yerde mesela.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
Ana kartta soğuk lehim olabilir ,besleme soketinin girdiği yerde mesela.
O ihtimal aklıma gelmemişti, mantıklı. Çok eskiden başıma gelmişti böyle bir şey. Anakart kışın çalışmakta nazlanıyordu, fön makinası ile sıcak hava tutunca açılıyordu.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
O ihtimal aklıma gelmemişti, mantıklı. Çok eskiden başıma gelmişti böyle bir şey. Anakart kışın çalışmakta nazlanıyordu, fön makinası ile sıcak hava tutunca açılıyordu.
Karışmayayım demiştim ama oğlumun başına gelmişti,tabii sende de olacak değil mutlaka,bizimki telefon tamircisinde yaptırmıştı,ama arıza yeri belliydi ,soketi elleyince kart çalışıyordu,bırakınca duruyordu.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
%99 Ram işlemci yada şişmiş kurumuş akmış kondansatör
jumper pin temassızlık soğuk lehim böyle gider sıralama.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
Karışmayayım demiştim ama oğlumun başına gelmişti,tabii sende de olacak değil mutlaka,bizimki telefon tamircisinde yaptırmıştı,ama arıza yeri belliydi ,soketi elleyince kart çalışıyordu,bırakınca duruyordu.
Yok ya neden karışmayacaksın, beyin fırtınası yapıyoruz burada ? Söz konusu bilgisayar olunca arızanın nerden kaynaklandığı belli olmuyor. Sonuçta elektronik şeytanın bile aklına gelmezmiş derler.

Bir defasında elektrik kesintisinden sonra bilgisayarım arızalanmıştı. O zamanlar bu işlerden hiç anlamıyordum. Verdiğim adam yeni güç kaynağı satmak için kasanın içindeki güç kaynağına şase yaptırmış. Tesadüfen bilgisayarı teslim aldığım günün akşamında televizyonumuzu tamir etmek için bir yakınımız geldi eve.
Şu bilgisayara da bakıver dedik. Adam daha içine bakar bakmaz bu güç kaynağına bilerek şase yaptırılmış dedi. 2 lehim atıp tamir etmişti.

O zaman 55 ekran Schaub Lorenz marka eski bir tüplü tv'miz vardı. Sanıyorum 96 yılında babam Schaub Lorenz'e kafayı takmıştı. 80'li yıllarda reklamları varmış. Ahmet Bey'in televizyonu mu Mehmet Bey'in mi her neyse televizyonu ITT Schaub Lorenz miymiş neymiş ? Zamanında sırf o reklamlara maruz kaldı diye gidip o tv'yi almıştı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
@ @Umut Barış, Ben kendi işlemcimi 900 TL'ye (1600 AF) kapalı kutu ve garantili olarak denk getirmiştim. Belki o şekil denk gelirse olabilir.
O ekran kartı ile sadece görüntü alınır. O da Windows 7 desteği varsa. :hihi
900'e ikinci el 2600 alınabilir. Veya 1700.
1600 AF'ye sıfır diye 900 vermem açıkçası.

CPU veya VRM arızası da olabilir.
Anakart veya bileşenler test edilerek sorun tespit edilir.

Bu işin en kolayı farklı anakart ile denemek.
Tabi o anakartı da bozabilir. O da ayrı bir durum.
Arızalı işlemciler anakart VRM'i uçurabiliyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt