Bir acayip uydu alıcı sorunu

odunq Çevrimdışı

odunq

Aktif Üye
20 Haz 2019
87
39
Merhaba başlık uydu alıcı sorunu ama asıl problem televizyonun uydu alıcılarla alakalı sorunu veya tüm harici bağlantılar da diyebiliriz.
Televizyona HDMI ile bir uydu alıcı bağlı fakat bu arada sapıtıyor. Şöyle ki sürekli açılıp kapanma veya hiç açılmama gibi bir sorun. Başka tv de çalışan alıcının bu tv de çalışmaması bir yana başka uydu alıcı da çalıştırmıyor düzgün şekilde. Ne scart ne HDMI işe yaramıyor. Uydu alıcı ile TV arasında tek bağ giriş noktası iken neden bu televizyon ile sıkıntı yaşıyorum anlamadım. Aralarında akım mı oluyor ne oluyor fikir de yürütemiyorum. Konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
hem çok karışık hem de yetersiz bilgilendirme var. tv modeli ne? uydu alıcı ne? tam olarak ne oluyor? ne olmuyor? vb. daha düzenli ve iyi anlatımla tekrar yazarsanız iyi olur.

odunq Çevrimdışı

odunq

Aktif Üye
20 Haz 2019
87
39
hem çok karışık hem de yetersiz bilgilendirme var. tv modeli ne? uydu alıcı ne? tam olarak ne oluyor? ne olmuyor? vb. daha düzenli ve iyi anlatımla tekrar yazarsanız iyi olur.
Hocam ilginiz için teşekkürler öncelikle. Şu anda TV yanımda değil ama modelinin, uydu alıcı modelinin çok önemi olmadığını düşündüğüm için yazmadım. Neticede birden fazla cihazda aynı sıkıntı yaşanıyorsa bu cihazla değil tv ile alakalı bir sorundur diye düşünüyorum. Tabi ki bu konuda çok bilgim olmadığı için sadece tahmin. Gerekli ise modelleri eklerim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Yeni başladıysa sorun,en iyisi tvye reset atmaktır ,yani sıfırlamak."Yapıldı yine de aynı" dersen,o zaman yazılıma bakmak lazım ilk aklıma gelenler bunlar,tabii kabloları da kontrol etmekte fayda var .

odunq Çevrimdışı

odunq

Aktif Üye
20 Haz 2019
87
39
Yeni başladıysa sorun,en iyisi tvye reset atmaktır ,yani sıfırlamak."Yapıldı yine de aynı" dersen,o zaman yazılıma bakmak lazım ilk aklıma gelenler bunlar,tabii kabloları da kontrol etmekte fayda var .
Sorun uydu alıcı değil de TV de olduğu için açıkçası biraz ilginç. Sanki HDMI üzerinden bir kaçak var da uydu sinyalini bozuyor veya etkiliyor gibi ama emin de değilim işte. Sıfırlamayı da deneyelim. Daha çok donanımla alakalı olabilir diye düşünüyorum ama öyle ise de evde kendi imkanlarımızla yapcak pek bir şey yok gibi.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Sorun uydu alıcı değil de TV de olduğu için açıkçası biraz ilginç. Sanki HDMI üzerinden bir kaçak var da uydu sinyalini bozuyor veya etkiliyor gibi ama emin de değilim işte. Sıfırlamayı da deneyelim. Daha çok donanımla alakalı olabilir diye düşünüyorum ama öyle ise de evde kendi imkanlarımızla yapcak pek bir şey yok gibi.
Ben uydu alıcısı demedim zaten :)
Scart ile de yapınca tv için yazılım atılmalı anlamındaydı ,tabii önce kablolardan başlamalı ,220 fişleri ters de dene bakalım,gerçi alıcıdaki adaptördür ,onu da deneyebilirsin tabii :ok

osmanke Çevrimiçi

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,649
59
bence her ikisindede sorun yok uydu kablonda sıkıntı cihaza giren f konnektor uçlarını çıkarıp bak içinde çok telli olanla ortadaki tek tel bakır kabloya temas ediyor olabilir çok tellinin kablonun arka kısmına doğru sıyır bir tek tel temas etse bile kısa devre yapar buda gelen yayınının gidip gelmesine neden olur sende tv,de sorun var sanırsın çünkü sen sadece tv,ye odaklanıyorsun donmaları gidip,gelmeleri gördüğün için uydu cihazına ihtimal vermiyorsun eğer kablon dışardan geliyor ise dış etkenlerden dolayı kablo soğuk,sıcak olayında çatlayıp yırtılabilir ve bu nedenle içine suda alabilir ki buda oldukça teklikelidir su kablonun içinden yürür ve taki cihazına kadar gelir ve cihazın su alıp bozulmasına neden olur yok yeni bina kablo yukardan aşağıya kadar duvar içinden geliyor diyorsan duvardaki çıkışı ve kablo uçlarını kontrol et binada santral sistemi var ise santraldaki girişlere bir bak bazen birileri gelip santralda kablo uçlarının yerini veya yeni bir hat çekeyim derken uçları çıkarıyor tam takamıyor yayın kesik,kesik geliyor son olarak bazı tv,lerde HDMİ girişleri arıza yapabiliyor cihazı görmez veya yayın gider gelir eğer cihazında scart çıkışı ve tv,dede varsa birde ordan dene derim kolay gelsin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt