bilgisayar için tv önerisi

H Çevrimdışı

hikko

Yeni Üye
15 Eki 2020
3
36
merhaba arkadaşlar internette tv araştırırken sizlere rastladım benim sorum şu olacak çok aktif oyun oynayan bir insan değilim tv almaktaki amacım bilgisayarımı bağlamak monitörler biraz pahalı kalıyor tv hem monitör hemde arada film izlemek için kullanmayı düşündüm bilgisayarda da işim daha çok ofis proğramları yada arada ufak tefek proğramlar yazmak teknik bilgim olmadığı için çok yorumda yapamıyorum kafama takılan kısım herhangi bir full hd tv mi yoksa a101 e gelen 4k tv ler iş görürmü açıkcası çok fazla oyun oynamayınca büyük bütçelerde ayırmak istemiyorum en fazla 2700-2800 lere çıkmak istiyorum arçelik ve grundig tarafında ciddi fiyat indirimleri alabiliyorum bu gruplar nasıldır bir bilginiz varmıdır?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Oyun fazla oynamıyorsanız 4K almanız daha iyi olur.
Tabi PC'niz fazla eski değilse 4K çözünürlüğü destekler herhalde.
Ekran kartınız hangi çözünürlükleri destekliyor onu kontrol edin derim.
Neden 4K diye soracak olursanız, aynı boyutta Full HD çözünürlükte bir panele göre daha fazla öğe sığdırırsınız.

Ekran kartınızın ne olduğuna bakmak için;

Bilgisayar'a sağ tıklayın > Özellikler > Aygıt Yöneticisi (Solda) > Görüntü Bağdaştırıcıları kısmından sisteminizdeki ekran kartına bakabilirsiniz.

4K panel aldığınızda sisteminiz çok güçlü değilse 4K çözünürlükte oyun oynamanız zor olacaktır.
Daha düşük çözünürlüklerde oyun oynamanız gerekecektir, bu da görüntüyü bulanık görmenize sebep olacaktır.

Tabi çok fazla TV kanalı izleyen biri iseniz aynı durumun TV kanallarında da yaşanacağını unutmayın.
Çünkü 4K çözünürlüğünde (3840x2160 piksel) yayın yapan TV kanalı sayısı çok az.
Çoğu kanalın çözünürlüğü Full HD (1920x1080 piksel) olduğu için, 4K panelde belirli bir keskinlik ve netlik kaybı ile izleyebileceğinizi de unutmayın.

PC ağırlıklı kullanıyorsanız da Full HD panelin daha az sayıda piksele sahip olması nedeniyle de göz yorabileceğini unutmayın.

Bir de TV'lerin kontrast ve parlaklık değeri monitörlere göre yüksek olduğu için gözünüzü yorabileceğini unutmayın.
Bunu da PC'ye geçtiğinizde TV kumandasından parlaklık ve kontrast ayarı ile bir nebze de olsa giderebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bir de TV tavsiyelerini sadece ana konudan veriyoruz, aşağıdaki linke tıklayıp oradan tavsiye isterseniz iyi olur;

H Çevrimdışı

hikko

Yeni Üye
15 Eki 2020
3
36
bilgileriniz için teşekkür ederim ekranın kartının hdmi çıkış verileri şu şekilde:
(version 1.4a/2.0)Max çözünürlük: 4096x2160 @24 Hz (1.4a), 3840x2160 @60 Hz (2.0)
birde diplayport var onunda çıkış bilgileri şu şekilde:
(version 1.2)Max çözünürlük: 4096x2160 @60 Hz

tv izleme mesafem en fazla 2.2 metre

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt