BGR ve RGB Farkı

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
980
29
Bir önceki televizyonumu harflerde renk bozulmaları olması nedeniyle monitör olarak kullanamamıştım.

Dün şans eseri BGR düzenine uyumlu olmayan cihazlarda ClearType gibi metin netleştiricilerin işlevini yerine getiremediğini öğrendim. 55pus6503'ün de dizilimi BGR'ymiş.

Biraz araştırınca tıbbi görüntüleme cihazları gibi spesifik profesyonel cihazlar üreten tarafın BGR'yi benimsediğini, son kullanıcıyı hedefleyen tarafın da RGB'yi benimsediğini, bunun özel bir faydasının olmadığını düşünüyorum.

1000024802.jpg

Benim sorum şu ki neden son kullanıcı ürünlerinde RGB bir standart değil ve neden monitör modu falan olan bir televizyonda RGB dizilimi kullanılmamış olabilir?

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
753
Siz yazana kadar bugüne kadar 30 senelik tecrübem olmasına rağmen ne yalan söyleyim BGR varlığını bende bilmiyordum :) . Evet ben bu yaşadığınız olayı Hi-Level TV de yaşamıştım. Yazılar çok tuhaf ve bozuk görünüyordu, sonrasında Vestel 4K ya geçince düzelmişti. Şu anki Philips TV dede düzgün görünüyor.
Araştırdığım kadarıyla BGR Formatını OpenCV Pyton kullanıyormuş. Ve eski kamera üreticileri ve görüntü yazılımı sağlayıcıları arasında popülermiş. Bulduğum kaynakları paylaşıyorum;

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
980
29
Siz yazana kadar bugüne kadar 30 senelik tecrübem olmasına rağmen ne yalan söyleyim BGR varlığını bende bilmiyordum :) . Evet ben bu yaşadığınız olayı Hi-Level TV de yaşamıştım. Yazılar çok tuhaf ve bozuk görünüyordu, sonrasında Vestel 4K ya geçince düzelmişti. Şu anki Philips TV dede düzgün görünüyor.
Araştırdığım kadarıyla BGR Formatını OpenCV Pyton kullanıyormuş. Ve eski kamera üreticileri ve görüntü yazılımı sağlayıcıları arasında popülermiş. Bulduğum kaynakları paylaşıyorum;

İkinci linkteki cevaptan özetle zamanında profesyonel takım bunu kullanmış ve bugün pek yaygın olmadığı halde hayatta olmasından dolayı onunla yaşamak zorundayız 🤣

Televizyon alırken bilgisayara bağlama ihtimalinde bu detay da önem kazanıyor sanırım fakat bazı monitörlerde de BGR düzeni varmış. Muhtemelen Windows bunu biliyorsa optimize ediyor ama bilmiyorsa varsayılan RGB üzerinden yürüyor. Ve yine muhtemelen manuel müdahale ile değiştirilebiliyordur.

Neyse, Allah başka dert vermesin bize de 🤣

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,398
39
Açıkçası bilgim yok, BGR dizilimini ilk defa görüyorum 🙂

Zamanında LG markası üç kağıtçılık yaparak çeşitli piksel dizilimleri yapıyordu ama bunu ilk kez gördüm. Normalde her piksel 3 ana renkten oluşuyor; Red, Green, Blue (RGB). LG ise bazı eski seri led televizyonlarında (6100, 6500, 6800) her 4. rengi beyaz ile değiştiriyordu. Amaç ise araya beyazı katıp daha parlak renk sunmaktı. Tabi beyazı ayrı olarak katmadığı için, başka bir rengin yerine koyduğu için de renk yelpazesinde 25% kayıp anlamına geliyordu.

Aynı sayıda alt piksel olduğu sürece sorun yok, eminim her ikisinin de kendine göre bazı avantaj veya dezavantajı vardır. Philips burada ne düşünmüş onu bilmiyorum, bilen varsa öğrenmek de isterim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
17,297
Açıkçası bilgim yok, BGR dizilimini ilk defa görüyorum 🙂

Zamanında LG markası üç kağıtçılık yaparak çeşitli piksel dizilimleri yapıyordu ama bunu ilk kez gördüm. Normalde her piksel 3 ana renkten oluşuyor; Red, Green, Blue (RGB). LG ise bazı eski seri led televizyonlarında (6100, 6500, 6800) her 4. rengi beyaz ile değiştiriyordu. Amaç ise araya beyazı katıp daha parlak renk sunmaktı. Tabi beyazı ayrı olarak katmadığı için, başka bir rengin yerine koyduğu için de renk yelpazesinde 25% kayıp anlamına geliyordu.

Aynı sayıda alt piksel olduğu sürece sorun yok, eminim her ikisinin de kendine göre bazı avantaj veya dezavantajı vardır. Philips burada ne düşünmüş onu bilmiyorum, bilen varsa öğrenmek de isterim.
Philips bildiğim kadarıyla panel üretmiyor. Panel üreticilerinde temin edip toplama işlemi yapıyor.

Asıl soru bunu hangi Üretici yaptı.?

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
108
54
Ne yalan söyleyeyim. Çok önce renk dizilimlerinin panellerde farklı olduğunu görmüştüm. Büyüteç alıp dizilimlere bakarım. Hobi gibi bişeydir. Ama bilgisayar uygulamasında bu kadar fark edeceğini bilmiyordum.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
980
29
Ne yalan söyleyeyim. Çok önce renk dizilimlerinin panellerde farklı olduğunu görmüştüm. Büyüteç alıp dizilimlere bakarım. Hobi gibi bişeydir. Ama bilgisayar uygulamasında bu kadar fark edeceğini bilmiyordum.
Oled ekranlarda falan da halen yazılarda sorun yaşanıyor. Harflerin etrafındaki piksellerde işlem gerekiyor okunabilir olmaları için bazı arkaplan renklerinde. BGR dizilimi için gereken gölgelendirme yapısı farklı gibi anlıyorum ben. Eğer işletim sistemi ekranın BGR olduğunu bilmiyorsa böyle bir sorun oluşuyor bu yüzden.

Oledler için de halen bazı ek düzeltmeler uygulanıyor. Çoğu zaman monitör driveri yüklemeden kullanırız ama monitör oledse driver gerekiyor. Samsung'un ve Asus'un oled laptoplarında da monitör için ek driver yükleniyor format sonrasında.

Bu truetype'nin varlığını biliyordum ama böyle önemli bir hizmet verdiğini yeni öğrendim ben de.

Geri
Üst Alt