Beko 9614 NMI Buzdolabı Motor Start arızası

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Herkese merhaba. Aslında sizleri rahatsız etmek istemiyordum ama yine de en azından problemi paylaşayım, akıl akıldan üstündür diye düşündüm;

Beko 9614 NMI Buzdolabımız 14 yıllık çalışmanın ardından bulunduğumuz bölgede kangren olmuş elektrik kesintileri yüzünden elektronik kartını geçtiğimiz aylarda yedi. Sağolsun Sota Sota Başkan' ın yoğun yardımları ile parçayı temin ettik. Problem ortadan kalkmıştı ve çalışmaya devam etti.

Geçtiğimiz gün (2 gün önce) gece kontrol ettiğimde Buzdolabının iç fanının aktif çalıştığını, motorun devreye girmediğini fark ettim. Kapak uyarısı ile kontrol ettiğimde elektronik kart sesli hata sinyali veriyordu. İç fanı aralıklarla çalıştırıp durduruyordu ve defrost işlemi için rezistans çalıştırıyor, buzlanmayı ortadan kaldırıyordu.

Bileşenleri kontrol ettiğimde röle plakasının sağlam göründüğünü, termiğin de sorun göstermediğini düşündüm ancak her ikisini de değiştirdim. Son seçenek olarak motor startında sıkıntı olması ihtimalini düşünerek (Normalde buzdolabı elektrik kesintisinden sonra motora başlangıç akımı verip (3-5 sn) motoru kontrol ediyor. Ardından durdurup 6 dakika sonra asıl çalıştırmaya başlatıyor. Yeni termik ve röleyi taktığımda motor yardımcı sargıya tetik göndermeden sadece ana sargı ve ortak uca akım verip tanım yerindeyse vınlıyordu.) Daimi kondansatörü de değiştirdim. Ancak sonuç hüsran.

Şu anda dolabın diğer fonksiyonlarının çalışması için kendi fişinden elektronik kartı besliyorum. Kompresörü de manuel olarak tetikleyip çalıştırıyorum ve hiç sorunsuz çalışıyor.

Önemli olabilecek bir başka ayrıntı da yeni parçalarla motor vınlarken Kondanser fanı da devreye girmiyor. Normal koşullarda motor tetiklenirken kondanser fanı da çalışıyordu.

Son durumda benim aklıma tekrar bir elektronik kart arızası geliyor. Ya da kablolarda bir temassızlık sorunu. Ancak kabloları kontrol ettiğimde fazlarda 220 olduğunu gördüm.

Sayın ustalarımızla bir paylaşmak istedim. Acaba ben nerede hata yaptım. :)

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,605
Manuel tetiklemede kompresör çalışıyorsa normal bağlantıda da vınlama varsa röle arızası vardır. Kart elektriği gönderiyor röle yardımcı sargıyı tetiklemiyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Manuel tetiklemede kompresör çalışıyorsa normal bağlantıda da vınlama varsa röle arızası vardır. Kart elektriği gönderiyor röle yardımcı sargıyı tetiklemiyor.
O zaman yeni aldığım röle de uyumsuz ya da sorunlu. İşin garibi ikisinin de içini açtım. Ptc röle yuvarlak plakalarında hiçbir deformasyon (Kırılma, dökülme) yok. Platinler temas ediyor. Çıkamadım işin içinden.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,631
senin oraya tam sinüs inverter kurmamız gerekiyor.
(çamaşır,bulaşık,buzdolabını) darbelere karşı korumak için

Geri
Üst Alt