Batarya Üzerine Bir Soru

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba arkadaşlar.
Elime portatif bir şarjlı radyo/müzik çalar geçti.
Sıkıntı şu ki şarj ve beslemenin sağlandığı USB şarj soketi dağılmış, lehimlenen noktada baskı devre yolları olduğu gibi kalkmış. Soket ellerinde kalmış yani.
Çok katmanlı bir baskı devresi var.
Bu cihazdaki bataryayı iptal edip doğrudan adaptör ile çalıştırabilir miyiz onu araştırıyorum.

Cihazın bataryasını multimetrenin DC gerilim modunda ölçtüm. 3.52-3.53 Volt gerilim alıyorum.
Cihazın arkasında batarya değerinin 1600 mAh olarak belirtmişler.

1600 mA bir saatte verdiği değer ise, saniyede verdiği değeri 0,44 Amper olacağını düşündüm.
Yaptığım hesap ve teori doğru mu?

Cihaza 5 Voltluk bir adaptör alsam, araya koyacağım bir regülatör ve devre ile gerilimi 3.3 Volt'a sabitlesem akımı da 0,44 Amper'e sabitlesek cihazı çalıştırabilir miyiz?
Bataryanın doluluk oranını bilmiyorum. Cihazın sesini en yükseğe alıp, cihaz ile batarya arasına multimereyi takıp akım mı ölçsem acaba?

A Ado E EminFirtina

sanalexpress Çevrimdışı

sanalexpress

Aktif Üye
12 Ocak 2018
79
Elektronik hakkında hobi den öteye gitmeyen bilgimle yorum yapmak istedim, batarya 3,5 v görünüyorsa muhtemelen boş yada boşa yakındır. Şarj soketi devre yollarının pcb üzerinde takip edip uygun noktalara şarj için kablo yol yapılabilir. Şarj kablosu soketsiz direk verilebilir. Hatta sizin yöntemle gidilecek ise 5v ye kadar kademeli olarak artırılarak uygun voltaj ile batarya iptal edilip kullanılabilir diye düşünüyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Amper kavramının yanlış yorumlandığını düşünüyorum Umut kardeşim zira amperin milimi milimine tutması zorunluluğu yok, Yani 1.6 a yerine siz 2.0 a da verebilirsiniz, Asıl milimi milimine tutması gereken voltajdır. Bataryadan aldığın voltaj yerine cihazın çalışma voltajını baz aln lütfen.

Gelelim yapabileceklerine;

Öncelikle söyleyeyim sorunu orijinale yakın çözmek istiyorsan, DC giriş noktasına en yakın ve çalışma voltajından bir tık yüksek olan kapasitörü bul, onun (+) ve (-) uçları senin dc jack il doğrudan bağlantılı yollardır. Katmanlı pertinaxlarda genelde yaşadığımız ama bu yöntemler ile çözdüğümüz sorunlardır.

Bununla uğraşmak istemezsen eğer LM317 ile basit bir regüle devresi yapabilirsin kendine. Böylece çıkış voltajını da ayarlayabilirsin.

Sabit voltajlar olsa 7805-7803 ile de çözersin durumu ama stabil ve bilinen bir voltaj olmaması, üzerinden daha yüksek akım geçmesine olanak tanıması nedeniyle LM317 daha etken bir konponent olacaktır senin için diye düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Elektronik hakkında hobi den öteye gitmeyen bilgimle yorum yapmak istedim, batarya 3,5 v görünüyorsa muhtemelen boş yada boşa yakındır. Şarj soketi devre yollarının pcb üzerinde takip edip uygun noktalara şarj için kablo yol yapılabilir. Şarj kablosu soketsiz direk verilebilir. Hatta sizin yöntemle gidilecek ise 5v ye kadar kademeli olarak artırılarak uygun voltaj ile batarya iptal edilip kullanılabilir diye düşünüyorum.

Cihaz zaten 5 Volt USB ile şarj ediliyor veya prize takılı çalıştırılıyormuş.
Üzerinde de gücü 5 Watt diye yazmışlar. Yani USB'den 5 Volt 1 Amper istiyor büyük ihtimal.
PCB çok katmanlı olduğu için yol takibi şansım fazla yok. Ben de amatörüm.
Onu da geçtim, olası yolları görebilmem için SMD dirençleri falan sökmem gerekecek. Hiç gerek yok o kadar uğraşa.
Şarj soketinin lehimli olduğu noktada bakır yollar komple kalkmış. Geriye plastik kalmış. Cihaz bana öyle geldi.
O yüzden cihazdan batarya sökülü iken multimetre kısa devre konumunda iken elemanlar vasıtasıyla yol bulma şansım da yok.

Ben bataryadan gelen 2 pin molex kablonun karta girdiği yerden, bataryayı aradan kaldırıp, uygun gerilim ve akımı verirsem cihazın çalışacağını düşündüm.

sanalexpress Çevrimdışı

sanalexpress

Aktif Üye
12 Ocak 2018
79
Mantıken çalışır, önlem olarak kademeli artış yada 4,5v gibi bir değer ile rahatlıkla çalışması lazım. Başarılar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Amper kavramının yanlış yorumlandığını düşünüyorum Umut kardeşim zira amperin milimi milimine tutması zorunluluğu yok, Yani 1.6 a yerine siz 2.0 a da verebilirsiniz, Asıl milimi milimine tutması gereken voltajdır. Bataryadan aldığın voltaj yerine cihazın çalışma voltajını baz aln lütfen.

Gelelim yapabileceklerine;

Öncelikle söyleyeyim sorunu orijinale yakın çözmek istiyorsan, DC giriş noktasına en yakın ve çalışma voltajından bir tık yüksek olan kapasitörü bul, onun (+) ve (-) uçları senin dc jack il doğrudan bağlantılı yollardır. Katmanlı pertinaxlarda genelde yaşadığımız ama bu yöntemler ile çözdüğümüz sorunlardır.

Bununla uğraşmak istemezsen eğer LM317 ile basit bir regüle devresi yapabilirsin kendine. Böylece çıkış voltajını da ayarlayabilirsin.

Sabit voltajlar olsa 7805-7803 ile de çözersin durumu ama stabil ve bilinen bir voltaj olmaması, üzerinden daha yüksek akım geçmesine olanak tanıması nedeniyle LM317 daha etken bir konponent olacaktır senin için diye düşünüyorum.

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.
Cihazdaki entegreleri yakmamak adına biraz öyle düşündüm.
Şimdi batarya ile cihaz arasına multimetreyi akım modunda bağlayıp, cihazı maksimum seste çalıştırıp maksimum çekebileceği akımı bulabilir miyim diye düşünüyordum.
Dediğinizi bir deneyeceğim.

Cihaza 5 Volt USB giriyor, cihaz üzerinde çıkış gücü 5 Watt demiş. USB'den 1 amper girebilir diye düşündüm.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Eski Nokia Sarj Aletleri 3.7volt amperi tam aklimda olmamakla beraber 0.5 ustunde degildi
Bul birtane bagla direk sorun çıkacağını hic sanmiyorum :)

Bilmiyorum belki 0.2 volt fazla gelir yanar. Üzerindeki entegreler kapalı değil, tek tek netten bakar olursa direk onu yaparım. :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sen de yıllar önce birisinin yaptığı gibi araba teyibinin (+/-) girişlerine bağla kabloyu, tak ucuna 220 fişini, ver fişi prize ortada hiç bir sorun kalmasın :)

Çocukken bulduğum motorlara yapardım onu. Sonuç koku ve atan sigorta idi.
Bir keresinde de iki amfi çıkışını meraktan birbirine bağlamışlığım vardır. :cool:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt