Basit şekilde Çamaşır ve bulaşık makinesi temizliği yapmak istiyorum.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Merhaba,

Bulaşık makinem artık iyi yıkamamaya başladı. Fİltrelerini yıkıyorum yağ çözücülerle ama kiraç için birşey kullanmadığım için 3-4 senelik ikisi de. İstanbulun kireçli sularında kirlenmiş olabileceğini düşünüyorum. Sirke - karbonat ve limontuzu çözümlerini gördüm heryerde.

Porçöz zarar verir mi? Adem beyin videoları da var ama tam anlayamadım. Porçözü suyuna koyup yüksek derecede çalıştırsam boş nasıl olur?

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Rossmann mağazalarında çamaşır, bulaşık makineleri için temizleme ürünleri var onları kullanıyorum ben.
3 ayda bir tekrarlarım, birde filtre kullanıyorum.
Bir çamaşır, bulaşık makinesi ortalama 20 yıl gider dikkatli kullanırsak.
Arçelik 2100 - 2200 25 yılı devirdi.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
a101 den beyaz sirke al yarım litre kadar içlerine dök yüksek sıcaklık ver sorun çözülsün :)
örnek ;

Bu yöntemi izledim ama başka bir videoda porçöz gibi kireci sirkenin çözmediiği söyleniyor. İçine 1 su bardağı porçöz eklesem nolur sirkeyle birlikte?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu yöntemi izledim ama başka bir videoda porçöz gibi kireci sirkenin çözmediiği söyleniyor. İçine 1 su bardağı porçöz eklesem nolur sirkeyle birlikte?

Porçöz zamanla erite erite yıpratır.
Boşta çalıştırıp bolca sirke kullansanız yeter bence.
Sirkeyi de sıcak yıkamaya geçtiğinde eklemeniz mantıklı olur.

Çamaşır makinesinde temizlik programı yoksa 90 derecelik programa alın, ısıtma başladığında sirkeyi ekleyin.
Açıkçası bizim Hotpoint Ariston'da alındığından deri temizlenmemişti, temizlik programını keşfettiğimde çalıştırdım, içindeki köpük videodakinden oldukça fazlaydı.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Porçöz zamanla erite erite yıpratır.
Boşta çalıştırıp bolca sirke kullansanız yeter bence.
Sirkeyi de sıcak yıkamaya geçtiğinde eklemeniz mantıklı olur.

Çamaşır makinesinde temizlik programı yoksa 90 derecelik programa alın, ısıtma başladığında sirkeyi ekleyin.
Açıkçası bizim Hotpoint Ariston'da alındığından deri temizlenmemişti, temizlik programını keşfettiğimde çalıştırdım, içindeki köpük videodakinden oldukça fazlaydı.

teşekkürler. Temizlik modu yok. O yüzden ısıtmaya başladığında sirkeyi koyayım 90 derece programda diyorum ama ne zaman başlar ısıtmayaa? ilk su aldıktan sonra mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
teşekkürler. Temizlik modu yok. O yüzden ısıtmaya başladığında sirkeyi koyayım 90 derece programda diyorum ama ne zaman başlar ısıtmayaa? ilk su aldıktan sonra mı?

İlk su aldıktan sonra değil de ilk su boşalttıktan sonra olabilir. Yani makineyi kontrol edin derim.
İlk soğuk suyla yıkasa, sonrakini sıcak suyla yıkıyor olabilir. Bilemiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt