BACKLİGHT VOLTAJ ÇIKIŞI YOK

E Çevrimdışı

Eray mert

Yeni Üye
21 Haz 2020
6
33
Merhaba arkadaşlar Vestel 17IPS62 kartta backlight çıkışı ilk açıldığı zaman 80v veriyor ledler bir an gelip gidiyor görüntü yok ses var ledlerde sıkıntı yok sağlam diyotlar da kısa devre Yok hepsi sağlam kartı ledlerde ayırıp ölçtügum ZAman aynı sorun şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Televizyon açılıyor mu peki? Bir el feneri ile ekranda görüntü olup olmadığını kontrol edin. Sonra tekrar konuşalım. Uydu cihazı ile kullanıyorsanız ses var görüntü yok tarzı belli eder kendini.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Tamam o zaman. Şimdi siz LED barlar sağlam dediniz ama aslında LED barlarinizda arıza mevcut. TV açılırken anlık ledin yanma durumu ledlerin hepsinin sağlam olduğu düşüncesine kaptirmasin sizi. Panel açıldığında bir veya daha fazla ledin bozuk olduğunu göreceksiniz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Tamam o zaman. Şimdi siz LED barlar sağlam dediniz ama aslında LED barlarinizda arıza mevcut. TV açılırken anlık ledin yanma durumu ledlerin hepsinin sağlam olduğu düşüncesine kaptirmasin sizi. Panel açıldığında bir veya daha fazla ledin bozuk olduğunu göreceksiniz.
Ömer ,bu durumda ekrana ışık tutulduğunda arka planda görüntü oluyor ama değil mi(ses var görüntü yok durumu) :alala

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Evet abi. Karanlık ortamda güçlü bir ışığı ekranda gezdiriince paneldeki görüntü görülebiliyor. Arkadaş ledlerin anlık parlamasi ve driverin 80 volt vermesinden ledlerin sağlam olduğu kanısına varıyor anlık. Aslında bozulan led veya ledler kısa devre olmuş ve devre ledler üzerinden tamamlanıyor. Ama sürücü sabit akım kaynağı. Örnek olarak 700mA diyelim. Bu 700mA'lik akım değerine 96V değerinde ulaşması gerekirken (sistemi tasarlayan seri bağlı 30 LED koyduğunu bilerek tasarlıyor driveri sonuç olarak) 80V değerinde (5 LED kısa devre) ulaşıyor. Gerilimi 96V'a çıkarmaya çalıştığında da akım 700mA'in üstüne çıkmaya çalışıyor (ledler üzerlerine düşen gerilim fazlalığından dolayı daha fazla akım cekmeye çalışacak) ledler zarar görecek ve bu anda koruma devreye giriyor ve sürücü sistemi kapatıyor. İnşallah doğru anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet abi. Karanlık ortamda güçlü bir ışığı ekranda gezdiriince paneldeki görüntü görülebiliyor. Arkadaş ledlerin anlık parlamasi ve driverin 80 volt vermesinden ledlerin sağlam olduğu kanısına varıyor anlık. Aslında bozulan led veya ledler kısa devre olmuş ve devre ledler üzerinden tamamlanıyor. Ama sürücü sabit akım kaynağı. Örnek olarak 700mA diyelim. Bu 700mA'lik akım değerine 96V değerinde ulaşması gerekirken (sistemi tasarlayan seri bağlı 30 LED koyduğunu bilerek tasarlıyor driveri sonuç olarak) 80V değerinde (5 LED kısa devre) ulaşıyor. Gerilimi 96V'a çıkarmaya çalıştığında da akım 700mA'in üstüne çıkmaya çalışıyor (ledler üzerlerine düşen gerilim fazlalığından dolayı daha fazla akım cekmeye çalışacak) ledler zarar görecek ve bu anda koruma devreye giriyor ve sürücü sistemi kapatıyor. İnşallah doğru anlatabilmişimdir.
Hımmm ,anladım ellerine sağlık :ok

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Burada şöyle bir olay da mevcut. Sen neden o zaman voltajı 80'de sabit tutmuyorsun akımda 700mA sabit kalır böylece. Ekran aydınlatması yeterliyse 4-5 ledin gitmesi (yanyana bozulmadilarsa bölgesel belirgin bir kararma da oluşturmaz) izlemeye engel teşkil etmez. Müşteri bir süre daha kullanabilir televizyonunu değil mi? Ama kapitalist sistem işte.. 2 LED yüzünden gele televizyonlar var.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Burada şöyle bir olay da mevcut. Sen neden o zaman voltajı 80'de sabit tutmuyorsun akımda 700mA sabit kalır böylece. Ekran aydınlatması yeterliyse 4-5 ledin gitmesi (yanyana bozulmadilarsa bölgesel belirgin bir kararma da oluşturmaz) izlemeye engel teşkil etmez. Müşteri bir süre daha kullanabilir televizyonunu değil mi? Ama kapitalist sistem işte.. 2 LED yüzünden gele televizyonlar var.
Evet ,aynen katılıyorum ,elimdeki gerçek çin malı tvde neler denedim neler :) ,şimdi üzerinde samsung 32'' çıkan ledler var,ama öncesinde normal 1 metrelik şerit ledlerden takmıştım,4lü gruplu olan ledler,bir grupta led yanınca tvyi yine de izlemiştik köyde ,ama ledleri de ona göre ayarlamalı ki 12v ile beslensin ,şerit ledler biliyorsun 12v ile besleniyorŞapkalı ledler tam ortaya ışık vermiyorlar zaten ,yanlardan daha parlak veriyor ama mesafe yakın olduğundan sanki her yerinden ışık veriyormuş gibi görünüyorlar,hanıma mutfağa taktım 12v ile beslemeli ,"çıkart bunları,eskisini tak "dedi ,çünkü ortaya ışık vermiyor şapkalar.
Neyse , umarım bir gün yanına gelir bir çayını içerim :ok

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
O reflektörler zaten yandan ışık yayılımı oluşmas istendigi için Alaattin abim. Yoksa ekran süt beyazken boncuk boncuk arkadan gölgeli de olsa görünürdü. Elimde bir adet 40 inç Sony Lcd Tv mevcut. 2 bar floresan problemli. Açıldıktan bir süre sonra koruma devreye giriyor. Ama Sony çok katı kuralcı. Tv'yi kapatıyor direk. Koruma geri beslemesini devre dışı bıraktım. Herşey duzgunke 2.5V civarı (aklımda öyle kalmış) bir dönüş var. 2 bar devreden çıkınca bu değerin altına iniyor ve tv'yi kapatıyordu. Ben oraya sabit olarak o gerilimi verdim. İzliyorum şimdilik. Ama ısınınca üst taraf kararıyor daha da beterlesince elimde çıkma LG barları var onlarla lede dönüştürmeyi planlıyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

umarım bir gün yanına gelir bir çayını içerim
Her zaman beklerim Alaattin abim.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

Eray mert

Yeni Üye
21 Haz 2020
6
33
omrdml omrdml TEKNOwest TEKNOWEST test cihazı sağlam çıkıyor ama multimetre ile artıyı artıya eksiyi eksiyi tutunca ters gösteriyor eksi gösteriyor bende artı'yı eksiye eksiyi artıya bağladım sorun çözüldü

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt