Baba ocağı tütmüyor

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Merhabalar. Çözemediğimiz bir sorunla karşılaşınca bu forumdaki cevval insanların fikirlerini almam gerektiğini düşündüm. Konu şu: Babam köye iki katlı ev yaptırdı. Alt kat garaj tuvalet banyo mutfaktan oluşuyor. Annem ekmek yufka yapmak için ocak isteyince giriş katın bir odası da ekmek evi olacak şekilde düzenlenmiş yaparken. Sorun şu ki ocak 25 cm çapında bacaya sahip olduğu halde dumanın yarısını dışa veriyor. Bir süre sonra göz gözü görmüyor. Civarda meşhur bir usta ocağın iç yapısına bağladı sorunu yıkın ben davlumbaz şeklinde yapacağım dedi. Biz yıktık o yaptı. Şekli falan da harika oldu. İç güzelliği de var ama nafile. Verdi dumanı dışarı... Pencere kapı açarak ne kadar kombinasyon varsa denedik ama bir türlü hava sirkülasyonu olmuyor.
Aklıma daha önce çekişini beğenmediğim aspiratörlerden dolayı düşündüğüm baca içi veya ağzına fan koymak fikri -bir komşumuzun da önerisiyle- geldi. Yaptığım kısa araştırmada bunun çözüm olmayacağı yönünde görüşlere ulaştım. Ocaktan yükselen ısının ve fanda oluşacak isin balansı bozarak motorun çok çabuk bozulmasına neden olacağını söyleyenler var. Bu sebeple ev yapımı fandan vazgeçtim. Şu ürüne yöneldim:

BRCF-M 315 315 MM YATAY ATIŞLI RADYAL ÇATI FANI 1.018,57 TL yerine 703,57 TL

Evin dışına yeni bir baraka ve ocak maliyeti bu ürünün fiyatını katlayacağı için kafama yattı. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.
Bu arada ocak sürekli kullanılmayacak. Saygılar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Baca yüksekliği çatı seviyesinin üzerinde ve çevrede daha yüksek bina yok.

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
komşu, bitişik bir bina yoksa direk en kısa yerden baca verseniz_?

ozok-havalandirma-firin-ve-kalorifer-bacasi-konya.jpg

gibi ??? ?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Bacaların çekişi iki şekildedir, ya cebri sirkilasyon yada tabii (doğal) sirkilasyon yöntemiyle olur. Fan koymak cebri sirkilasyon yöntemine girer. Fanın konduğu yere gelen hava sıcaklığının fan motor sargılarının izalasyon dayanımı ve yataklarındaki yağlama gresi çalışma sıcaklığının altında olması gerekir. Plastik aksamları varsa o da dikkate alınmalıdır.
Diğer klasik yöntemde ateşten cıkan CO2 gazının sıcaklık genleşmesi nedeniyle özgül ağırlığı havadan az olacağından yukarıya doğru çıkar yoğunluğun dengelendiği soğuma noktasına kadar yükselir, sıcak hava yükselirken soğuk bölgeden geçerken ısı kaybeder.
Cebri sistemde sabit bir fana bağlı hava değişimi vardır. Taktığınız fanın debisi kadar dumanı dışarı atar, ateş faza olursa yine yetiştiremez dumanaltı olursunuz.
Klasik sistemde yaktığınız ateşin yaydığı ısı miktarı ile orantılı dumanı dışarı atabilirsiniz. Eğer ateş az, duman çok ise baca yetiştiremeyecektir. İlk ateş yakma anında baca soğuk olacağından doğal hava akışı zor olacaktır. Baca ısınıncaya kadar tütme olabilir. Burada ateşi ilk tutuşturma ve yanmayı kontrol altında tutma sorununuzu çözecektir. Benim tavsiyem;
İlk ateşi yakarken hızlı yanan çalı çırpı benzeri (yanıcı yüzeyi çok olan) veya takviye atık yağ gibi destekleyici katarak yanmayı kuvvetli olacak şekilde başlatın, bu anda ateşe yetecek kadar temiz havayı verecek şekilde ateşin etrafındaki hava girişlerini kapatın ki yanmadan çıkan sıcak hava yukarı giderken hemen soğumasın. Baca ısınınca zaten etrafını açsanız da tütme olmayacaktır. Bacanızı konumundaki bölgenin rüzgar yönünü dikkate alarak sonlandırın.
Benim tecrübe ve bilgilerimle aklıma gelenler bunlar umarım işine yarar, üzerine diğer üyelerin de faydalı eklemeleri olacaktır.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
ters hava akımı var sanırım belirli noktalardan ters hava sirkülasyonu oluyor.bacayı tavan kısmından içini ikiye bölecek şekil bir saç parçası yerleştirin. yada baca şapkasının yönünü değiştirip deneyin

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
komşu, bitişik bir bina yoksa direk en kısa yerden baca verseniz_?

ozok-havalandirma-firin-ve-kalorifer-bacasi-konya.jpg

gibi ??? ?
Baca hemen ocağın üstünde ve çapı bunun kadar var. Yine de teşekkürler

İlk ateşi yakarken hızlı yanan çalı çırpı benzeri (yanıcı yüzeyi çok olan) veya takviye atık yağ gibi destekleyici katarak yanmayı kuvvetli olacak şekilde başlatın, bu anda ateşe yetecek kadar temiz havayı verecek şekilde ateşin etrafındaki hava girişlerini kapatın ki yanmadan çıkan sıcak hava yukarı giderken hemen soğumasın. Baca ısınınca zaten etrafını açsanız da tütme olmayacaktır
ters hava akımı var sanırım belirli noktalardan ters hava sirkülasyonu oluyor.bacayı tavan kısmından içini ikiye bölecek şekil bir saç parçası yerleştirin. yada baca şapkasının yönünü değiştirip deneyin
Şimdi köyde değilim. Çarşambaya bunları deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Bacaların çekişi iki şekildedir, ya cebri sirkilasyon yada tabii (doğal) sirkilasyon yöntemiyle olur. Fan koymak cebri sirkilasyon yöntemine girer. Fanın konduğu yere gelen hava sıcaklığının fan motor sargılarının izalasyon dayanımı ve yataklarındaki yağlama gresi çalışma sıcaklığının altında olması gerekir. Plastik aksamları varsa o da dikkate alınmalıdır.
Diğer klasik yöntemde ateşten cıkan CO2 gazının sıcaklık genleşmesi nedeniyle özgül ağırlığı havadan az olacağından yukarıya doğru çıkar yoğunluğun dengelendiği soğuma noktasına kadar yükselir, sıcak hava yükselirken soğuk bölgeden geçerken ısı kaybeder.
Cebri sistemde sabit bir fana bağlı hava değişimi vardır. Taktığınız fanın debisi kadar dumanı dışarı atar, ateş faza olursa yine yetiştiremez dumanaltı olursunuz.
Klasik sistemde yaktığınız ateşin yaydığı ısı miktarı ile orantılı dumanı dışarı atabilirsiniz. Eğer ateş az, duman çok ise baca yetiştiremeyecektir. İlk ateş yakma anında baca soğuk olacağından doğal hava akışı zor olacaktır. Baca ısınıncaya kadar tütme olabilir. Burada ateşi ilk tutuşturma ve yanmayı kontrol altında tutma sorununuzu çözecektir. Benim tavsiyem;
İlk ateşi yakarken hızlı yanan çalı çırpı benzeri (yanıcı yüzeyi çok olan) veya takviye atık yağ gibi destekleyici katarak yanmayı kuvvetli olacak şekilde başlatın, bu anda ateşe yetecek kadar temiz havayı verecek şekilde ateşin etrafındaki hava girişlerini kapatın ki yanmadan çıkan sıcak hava yukarı giderken hemen soğumasın. Baca ısınınca zaten etrafını açsanız da tütme olmayacaktır. Bacanızı konumundaki bölgenin rüzgar yönünü dikkate alarak sonlandırın.
Benim tecrübe ve bilgilerimle aklıma gelenler bunlar umarım işine yarar, üzerine diğer üyelerin de faydalı eklemeleri olacaktır.

Özellikle bacanın ısınması meselesi kafama çok yattı. Baca tuğlaları kalın ve betonumsu. İki katlı ev ve çatıdan uzanıyor yani yülsekliği de var.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt