AYNI KART FARKLI SONUÇ ????

D Çevrimdışı

Deveci

Yeni Üye
8 May 2020
16
38
Merhaba. 17IPS72 besleme kartına sahip vestel 55" tv açıkışta ledler flaş yapıyor ekran açmıyor ama tv arka planda normal açılıyor ses geliyor. Buraya kadar kart uzerinde 24v 12v var. Backlight besleme kondansatör de 80v sokette 5v var. Led panel mi acaba dedim. 48UA9300 de kullanılan 17IPS72 taktığımda tv normal şekilde açılıyor. Fakat ekranda gölgeler oluşuyor. Şimdi aklıma takılan sorular. Sorun led bar olsa her iki karta da ekran açması lazım. Sorun besleme kartında diyorum diyot sağlam görünüyor,kondansatör de 80v var. Arkada bulunan backlight sürücü entegresinde 9v giriş 3v çıkış var. Sadece buna bağlı mosfette datasheet max250v diyor çıkışta Vds 20v Vgs 0v bunuda eşdeğeri ile degistirdim yine aynu değerleri alınca buda sağlam diye düşündüm.şimdi bu çıkmazdan nasıl kurtulurum. Teşekkürler.

20200513_034657.jpg
20200513_034652.jpg

SmartSelectImage_2020-05-12-10-59-030da864a71dec048f.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
D Çevrimdışı

Deveci

Yeni Üye
8 May 2020
16
38
bunu demek istedim iki kartıda kontrol edin.kırmızı daire ile işaretledim yeni karta eski karttan eksik komponentleri taransfer edip deneyin.
ips4d41f1944f90a281.jpg
Evet bu soruyu bekliyordum. denemeye korkmuştum.Çünkü sürücü entegre aynı fakat mosfetler farklı. İşaretlemiş olduğunuz karttaki sürücü entegresinin 7ve 8. pinleri kısa devre ve işaretmemiş olduğunuz mosfetin S ucuna bağlanıyor. diğer kartta sadece 7. pin backlight soketinden enerji alıyor. 7 ve 8. pinler led şerid uçları.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
paneldeki led sayısına, edge ve dled olmasına göre deşiklik gösterir. üstten baktığımızda herşey aynı fakat alt kısımda deşiklik olabiliyor.yani her ıps 72 aynı dır birbirine uyar düşüncesi doğru değil.

D Çevrimdışı

Deveci

Yeni Üye
8 May 2020
16
38
paneldeki led sayısına, edge ve dled olmasına göre deşiklik gösterir. üstten baktığımızda herşey aynı fakat alt kısımda deşiklik olabiliyor.yani her ıps 72 aynı dır birbirine uyar düşüncesi doğru değil.

kartlar üzerindeki barkod numarası aynı olanlar da bu tür sorunlar olmaz gibi geliyor. çünkü 17IPS72 43-55" arasında bazı serilerde var. Ama barkod numarası ile arattığımda 23332140 sadece 55ua8300 çıkıyor. buda benim kartım. kartları kıyasladığımda fark sadece işaretlemiş olduğunuz mosfetlerde geri kalan aynı. Devre elemanlarını ölçtüğümde aynı noktalarda voltajlar eş. tek sorun işaretlediğiniz mosfette. onuda eşleniği ile değiştirdim yine aynı. acaba sürücü entegredeki 7,8 bacaklar kısa devre olmayacak mı.?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
İki besleme kartının da anakart bağlantısı bire bir aynı mı?

A Adem Helvacı TEKNOwest TEKNOWEST By_Trol By_Trol

Değil TEKNOwest TEKNOWEST Usta da belirtmiş. Alt tarafta led bar soketinin bacaklarına gelen smd parçaların dizilim farkı var.
Bu nedenle eksik yanan ledler var. Daha önceki yazımda da belirtmiştim ledlere gidecek voltaj da önemli led sayısıda önemli led driver IC bacaklarındaki ve etrafındaki smd parçalarda da değer farkı vardır. Ledlerin bir kısmı yanmadığı halde besleme devresi çekilen az yada çok akım nedeniyle korumaya bile geçmemiş uğraşılsa prensipte çalıştırılabilir fakat koruma özelliği yangın riski açışından çok önemli

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt