Aydınlatma Önerisi

F Çevrimdışı

Ferhat Karabağ

Yeni Üye
5 Ocak 2021
7
34
AB65A5DD-9786-4A8B-B087-4D80781B2462.jpg

Merhabalar; Yaklaşık 50 metre kare olan dükkanımın duvarlarını ve raflarını siyaha boyadım. Organizasyon ve parti malzemeleri dükkanı olacağından dolayı bol spot kullanarak iyi bir aydınlatma planlamıştım. Ama malum kısıtlamalatdan dolayı bütçemizi çok sıkıştırmaya başladı. Üç adet avize yeri var 50 w beyaz Led takarak geçici olarak işimizi görsün istedim ama maalesef ne doğru düzgün aydınlattı aynı zamanda beyazın verdiği soğuklukla dükkanda kendim bile keyifle oturtamıyorum. Spotlar yerine alternatif olarak Led bant armatür araştırdım. 6 adet sağa 6 adet sola takarsam güzel bir aydınlatma olur diye düşündüm ama emin olamıyorum. Gün ışığı 40 w 4000 lümen ( 2 şerit led var içinde ) 25 TL. 50 w 5000 lümen ( 3 şerit led var içinde) 55 TL.

Siyah duvar üzerine gün ışığı led uygun olur mu sizce ? Eğer uygun olursa 40 w yeterli olur mu ? 54 w’a gerek var mıdır.

Not: 6 sağa 6 sola 125 cm led armatür koyup ortada ki 3 avize yerinede görüntü olsun diye rustik ampul takmayı planlıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Siyah renk duvarlar ışığı yansıtmaz siyah karanlık olur olmamış sanki işyeri için siyah iç karartır önce duvar rengini değiştir siyah olmamış renk seçimi hatalı ne yaparsan yap keyifle oturamazsın zaten

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
Yeni çıkar aydınlatma modellerine
pek hakim değilim.
acele etmezseniz bugün-yarin arkadaşıma gösteririm f/p modelleri yada olması gereken neyse öğreniriz.

F Çevrimdışı

Ferhat Karabağ

Yeni Üye
5 Ocak 2021
7
34
Ray spot kullanmayı düşündünüz mü?
İlk amacım ray spottu 30/40 TL olanlar iş görmüyor min 130 / 150 bandında olanlardan almak gerekiyor oda dediğim gibi bütçeyi sıkıştırıyor şuan. Bant armatür 125 cm 25 TL. Ama ray spotu max 1 metrede uygulamanız lazım yani f/p manitan dolayı böyle bir durum oluştu zaten.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Bence siyah duvar tamam ama önüne koyacağınız materyallerin kontrastı olması için beyaz yada açık renk olması lazım. Eğer ürünler bu tondaysa sıkıntı yok, gün ışı güzel olur diye düşünüyorum. Ama ürünlerde koyu tondaysa istediğiniz ışığı koysanız da güzel bir sonuç olmaz diye düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
İlk amacım ray spottu 30/40 TL olanlar iş görmüyor min 130 / 150 bandında olanlardan almak gerekiyor oda dediğim gibi bütçeyi sıkıştırıyor şuan. Bant armatür 125 cm 25 TL. Ama ray spotu max 1 metrede uygulamanız lazım yani f/p manitan dolayı böyle bir durum oluştu zaten.
Ray spotun maksimum 1 metre olabileceğini kim söyledi ki size?
1 metreden fazla ray spot yapılabiliyor.

F Çevrimdışı

Ferhat Karabağ

Yeni Üye
5 Ocak 2021
7
34
Ray spotun maksimum 1 metre olabileceğini kim söyledi ki size?
1 metreden fazla ray spot yapılabiliyor.
1 metre lümenin düştüğü alan dersem daha anlaşılır olacak sanırım. Yanlış telafuz etmiş olmayayım. tavan yüksekliği 3,20 olduğundan taktığımda 1 ray spotun aydınlatacağı alan ortalama 1 metre dersem daha uygun olacak sanırım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri