AWOX Çerkezköy Fabrika ve AWOX Beyaz Eşya Üretim Kararı.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Arkadaşlar Merhaba;

CAN HOLDİNG bünyesinde bulunan bu marka şu an distribütörlere bağlı pazarlama görevlilerinin de, sohbetlerine oldukça dahil ettikleri bir marka haline gelmeye başladı.

Malum üstlendiğim belli başlı görevler doğrultusunda sektörde bir çok departmanda görevli bir çok yetkili ile görüşme halinde oluyorum. Bu paralelde hemen hemen bütün markalar ile ilgili de hem daha derin hem de daha detaylı bilgiler elde etme imkanım oluyor.

Bu gün de bir arkadaşımızın iş yerinde 5-6 marka temsilcisi ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik, Amerikan para birimi olan dolar'ın son seyri ve sektör temsilcilerinin ön görülerinin üzerine çıkması nedeniyle sahada oluşabilecek olası değişiklikler, dinamiklerin seyri değişkenliği, üretime yansıması, fiyat politikaları vs vs derken AWOX markasının, bizlere daha önce deklere edilmiş olan BEYAZ EŞYA sektörüne de girme kararı üzerine de tartıştık sohbet ettik biraz.

Arkadaşlar ben bu marka ilk çıktığında DH üyeleri için bir tane 32'' satın alıp incelemiştim ve o zaman açık konuşmak gerekirse pek de umut vaat eden bir inceleme yazısı yazmamıştım.

O yazının üzerinden iki sene kadar geçti, bu gün AWOX markasının geldiği yere bakıyorum da, Bazen VESTEL ARÇELİK ürün gurupları ile kıyaslayıp ''Onu yerine AWOX alabilirsin'' demeye başlamışız zira geçen bu süre içerisinde AWOX markasının gelişime yönelik yaptığı girişimler sadece benim dikkatimi çekmemiş olacak ki bu farklı marka temsilcilerinin de gündemine damgasını vurmuş :)

Eğer imkan bulursam yakın gelecekte bu fabrikayı canlı canlı gezip sizlere daha detaylı bilgi aktarmaya da çalışacağım, tabi müdürlerimizden ne kadar izin koparacağımıza göre durum değişir :)

Beyaz eşyaya girme kararlarının arkasında yatan güç nedir? üretimler hangi tesislerde hangi koşullarda hangi profesyonellik ile yapılacak henüz detaylı bilgi vermek için erken, lakin şuna emin olabilirsiniz ki yine bu bilgiler ilk çıktığında ilk öğrenen sizler olacaksınız.

Bu konuyu bilerek açtım zira yaptığımız görüşmelerde Beyaz Eşya kararının arkasında yatan tarihi MAYIS 2018 olarak belirttiler AWOX yetkilileri.

Bu tarih ürünlerin sahaya sürüleceği mi yoksa üretime başlanacağı tarih mi onu da bekleyip göreceğiz.

Bu süre içerisinde biz konumuzu önceden açmış olalım istedim. Bu vesile ile AWOX markasının şu an yaptığı üretim koşullarını da şu köşeye ekleyelim bakalım geçen zaman bize ne gibi gelişmeler sunacak ;)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Can abi ne dersin? Bazı pael tedarik edip üstüne marka basıp tv diye pazarlayıp sonra ortadan kaybolanlardan mı olur yoksa Arkasında en azından bir Holding olması nedeniyle işin hakkını verirler mi sence?

Tüm üretimlerinde ısrarla sadece CMO kullanıyorlar ama anakart işlemci gpu vs özellikleri oldukça vasat, en azından şu an ürettikleri ürünler bu şekilde.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Böyle üretici olunuyorsa, olmasınlar.
Gençlerin önünü açsınlar.
Yapılan işin düzeyi ortada.

Pek aynı fikirde değiliz bu konuda.

Senin yaklaşımından anladığım kadarıyla senin aklındaki proje, son teknoloji robotlarla donatılmış bir fabrikada üretim yapmalı herkes, ancak bu gün girdiğim onlarca üretim noktasının bazı kısımlarını görseniz inanamazsınız. Elbette ki bu görüntüyü savunuyor değilim ancak başlangıçlar genelde hep böyle olur, neredeyse istisnasız böyledir.

Bu gün dünyaya üretimde tokat atan SAMSUNG markasının üretim başlangıcı da bu gün içerisinde bulunduğu yüksek teknoloji ve profesyonellik dahilinde değildir.

Bu işin (TV) Hİ END kısmı olan PDP LCD sınıfında profesyonel görev almış olan @albanez dahi bahsettiğim bu akla hayale gelmeyecek görüntülere defalarca şahit olmuştur mutlaka.

Hiç bir firma, başlangıç noktasında ''Haydi beyler 130 milyon dolar yatırıp son teknoloji robot kollar döşeyip fabrika kurup XXYYZZ üreteceğiz'' demez.

Önce makul koşullarda üretim yapar sahaya sunar (Öncesinde dahi 100 ayrı araştırma yapılır) geri dönüşleri alır ve bu doğrultuda üretim arttırımı veya üretim koşullarını daha da profesyonelleştirme adımlarını atarlar.

Zaten dikkat edersen videoyu eklediğim mesajda bir cümle kurdum, ''Şu videoyu şuraya koyalım, bakalım geçen yıllar bize neler gösterecek'' dedim, Bakalım bu bahsi geçen beklediğimiz gelişme ve profesyopnelliği bu markada görebilecekmiyiz.

Aslında yanlış anlamayın da, Bu videoları ve o üretim noktalarını gördükçe VESTEL fabrikalarındaki o ayrıcalığı her zaman daha çok takdir ediyorum. Manisadaki o Fabrikaları 100 den fazla gezmişimdir her seferinde de tüylerim diken diken olur. Ülkemizde bu değerlerin daha da gelişmesi ve çoğalması dileklerimle :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Pek aynı fikirde değiliz bu konuda.

Senin yaklaşımından anladığım kadarıyla senin aklındaki proje, son teknoloji robotlarla donatılmış bir fabrikada üretim yapmalı herkes, ancak bu gün girdiğim onlarca üretim noktasının bazı kısımlarını görseniz inanamazsınız. Elbette ki bu görüntüyü savunuyor değilim ancak başlangıçlar genelde hep böyle olur, neredeyse istisnasız böyledir.

Bu gün dünyaya üretimde tokat atan SAMSUNG markasının üretim başlangıcı da bu gün içerisinde bulunduğu yüksek teknoloji ve profesyonellik dahilinde değildir.

Bu işin (TV) Hİ END kısmı olan PDP LCD sınıfında profesyonel görev almış olan @albanez dahi bahsettiğim bu akla hayale gelmeyecek görüntülere defalarca şahit olmuştur mutlaka.

Hiç bir firma, başlangıç noktasında ''Haydi beyler 130 milyon dolar yatırıp son teknoloji robot kollar döşeyip fabrika kurup XXYYZZ üreteceğiz'' demez.

Önce makul koşullarda üretim yapar sahaya sunar (Öncesinde dahi 100 ayrı araştırma yapılır) geri dönüşleri alır ve bu doğrultuda üretim arttırımı veya üretim koşullarını daha da profesyonelleştirme adımlarını atarlar.

Zaten dikkat edersen videoyu eklediğim mesajda bir cümle kurdum, ''Şu videoyu şuraya koyalım, bakalım geçen yıllar bize neler gösterecek'' dedim, Bakalım bu bahsi geçen beklediğimiz gelişme ve profesyopnelliği bu markada görebilecekmiyiz.

Aslında yanlış anlamayın da, Bu videoları ve o üretim noktalarını gördükçe VESTEL fabrikalarındaki o ayrıcalığı her zaman daha çok takdir ediyorum. Manisadaki o Fabrikaları 100 den fazla gezmişimdir her seferinde de tüylerim diken diken olur. Ülkemizde bu değerlerin daha da gelişmesi ve çoğalması dileklerimle :)

Videoyu paylaşmanızdaki amacı anladım, o konuda hemfikiriz.
Samsung'un bu denli güçlü olmasının nedeni teknoloji geliştiren bir firma konumunda olmasıdır.
Samsung'un üretime geçtiği dönem belli. LG daha düne kadar iki farklı marka ile satış yapıyordu. (Biri Kore içi diğeri dışarı. Lucky & Goldstar)
2018'deyiz. Koşullar belli. Robotik'e yatırım yapmak oldukça külfetli elbet ancak bu amatörlüğü de kabul edemem. Bunu kuran bir holding.
Ki hedefi ve vizyonu olmayan insanın elinde robotları olması da birşey ifade etmez.
Televizyon harici videoda gördüğüm ütü, su ısıtıcılarının piyasa yapabileceğini zannetmiyorum.
(İçini görmeden konuşamayız ama ürünün kutusu bile bir mesaj veriyor bence.)
Sermaye yaratabilmek adına rekabet edemeyeceği ürün çeşitlerini üretmesinin de bir anlamı yok bence.
Önce sermaye yapacağına, güven kazansınlar bence.
Müşteri güveni para ile satın alınan birşey değil.
Nasıl ki Vestel servis konusunda insanların kafasına bellediği bir firma olmayı başardı, Awox'da ürettiği ürünlerin dayanıklılığı ile ön plana çıksın önce.
Bizim girişimcilik konusunda zaten sıkıntılarımız büyük, bari girişenler sermayelerine yazık etmesinler.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Videoyu paylaşmanızdaki amacı anladım, o konuda hemfikiriz.
Samsung'un bu denli güçlü olmasının nedeni teknoloji geliştiren bir firma konumunda olmasıdır.
Samsung'un üretime geçtiği dönem belli. LG daha düne kadar iki farklı marka ile satış yapıyordu. (Biri Kore içi diğeri dışarı. Lucky & Goldstar)
2018'deyiz. Koşullar belli. Robotik'e yatırım yapmak oldukça külfetli elbet ancak bu amatörlüğü de kabul edemem. Bunu kuran bir holding.
Ki hedefi ve vizyonu olmayan insanın elinde robotları olması da birşey ifade etmez.
Televizyon harici videoda gördüğüm ütü, su ısıtıcılarının piyasa yapabileceğini zannetmiyorum.
(İçini görmeden konuşamayız ama ürünün kutusu bile bir mesaj veriyor bence.)
Sermaye yaratabilmek adına rekabet edemeyeceği ürün çeşitlerini üretmesinin de bir anlamı yok bence.
Önce sermaye yapacağına, güven kazansınlar bence.
Müşteri güveni para ile satın alınan birşey değil.
Nasıl ki Vestel servis konusunda insanların kafasına bellediği bir firma olmayı başardı, Awox'da ürettiği ürünlerin dayanıklılığı ile ön plana çıksın önce.
Bizim girişimcilik konusunda zaten sıkıntılarımız büyük, bari girişenler sermayelerine yazık etmesinler.

Ah be Umut. Biraz kırsalı gezsen, Anadoluyu dolaşsan, Ülkedeki bu ürünlerin potansiyel alıcılarını bir görsen.

Ülkemiz ve Hayatın gerçekleri, çoğunluğun yaşadığı büyükşehir ve kalabalık nufüslü yerlerden ibaret değil, İnan bana potansiyel olmasa bu üretimler de olmaz. Sen kimlerin hangi mantık ile neler aldığını bir görsen :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ah be Umut. Biraz kırsalı gezsen, Anadoluyu dolaşsan, Ülkedeki bu ürünlerin potansiyel alıcılarını bir görsen.

Ülkemiz ve Hayatın gerçekleri, çoğunluğun yaşadığı büyükşehir ve kalabalık nufüslü yerlerden ibaret değil, İnan bana potansiyel olmasa bu üretimler de olmaz. Sen kimlerin hangi mantık ile neler aldığını bir görsen :)

Abi ben özellikle işletme kurup batıran zengin insanlarımızı anlayamıyorum. (Bu fabrika anlamında değil, cafe - restoran anlamında.)
Bazı insanlar gerçekten hayal dünyasında yaşıyormuş diyorum. :)
İnsanımız sorunları çözmeye niyet etmedikçe, olan birşeyler yapmak isteyenlere oluyor. :confused:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Abi ben özellikle işletme kurup batıran zengin insanlarımızı anlayamıyorum. (Bu fabrika anlamında değil, cafe - restoran anlamında.)
Bazı insanlar gerçekten hayal dünyasında yaşıyormuş diyorum. :)
İnsanımız sorunları çözmeye niyet etmedikçe, olan birşeyler yapmak isteyenlere oluyor. :confused:

Belki diyeceksin ki ''Yok artık bu da mı?''
Evet kardeşim maalesef bu bile tek bir şey ile ilgili EĞİTİM :)

bydublor Çevrimdışı

bydublor 

Aktif Üye
10 Ara 2017
239
Benim kullanıcı olarak, en çok önemsediğim konulardan biri servis hizmeti ( her otu b*ku ) kullanıcı hatasina baglamayacak bir kere. Müşteri için ürünün öneminin farkında olacak ki tamir suresi yasal süresi belli diye gevşek takilmayacak. Her ne kadar bizim insanlarimiz urun aldıklarında firmayi aldiklarini sansalar da, artik insanlar sadece ürün değil ayni zamanda hizmet satin aliyorlar. Bunun bilincinde olmak lazım.

Günümüzde Güncelleme alabilecek teknolojik aletler satıyorlar ise sattiklari cihazlarla işleri satınca bitmeyecek, daha iyi performans vs gibi güncellemeler ile biz cihazın arkasında duruyoruz imaji vermeli. Tabi güncelleme vericem diye de mevcut performanstan da etmemeli :) Piyasaya ilk girdiklerinde bir arkadaşıma Hepsiburada dan bir buyuk ekran tv sini aldirmistim ki o fiyata 42inc cihaz bulamazken 49inc bir tvydi. Markasiz olarak görülse de standart kullanıcı icin uyguna alinabilecek ve son 2yildir çokça tercih edilen bir marka. Her ne kadar iki yıl evvel teknik servisi ile yaptığım telefon görüşmesinde beni tatmin edemeyen teknik bilgiye sahip olsalarda herhalde kendilerine çeki duzen vermislerdir.

Gecen sene aldigim 65inc bir 4k panelli bir led tvleri mevcut, Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım lakin cihazla ilgili keşke yazılımsal girisimleri olsaydi. Umarim isin kaymağını yemeğe başladıktan sonra ben oldum havasına kapilmazlar, Yoksa oyle olunca o kaymak bogazda kalıyor.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Benim kullanıcı olarak, en çok önemsediğim konulardan biri servis hizmeti ( her otu b*ku ) kullanıcı hatasina baglamayacak bir kere. Müşteri için ürünün öneminin farkında olacak ki tamir suresi yasal süresi belli diye gevşek takilmayacak. Her ne kadar bizim insanlarimiz urun aldıklarında firmayi aldiklarini sansalar da, artik insanlar sadece ürün değil ayni zamanda hizmet satin aliyorlar. Bunun bilincinde olmak lazım.

Günümüzde Güncelleme alabilecek teknolojik aletler satıyorlar ise sattiklari cihazlarla işleri satınca bitmeyecek, daha iyi performans vs gibi güncellemeler ile biz cihazın arkasında duruyoruz imaji vermeli. Tabi güncelleme vericem diye de mevcut performanstan da etmemeli :) Piyasaya ilk girdiklerinde bir arkadaşıma Hepsiburada dan bir buyuk ekran tv sini aldirmistim ki o fiyata 42inc cihaz bulamazken 49inc bir tvydi. Markasiz olarak görülse de standart kullanıcı icin uyguna alinabilecek ve son 2yildir çokça tercih edilen bir marka. Her ne kadar iki yıl evvel teknik servisi ile yaptığım telefon görüşmesinde beni tatmin edemeyen teknik bilgiye sahip olsalarda herhalde kendilerine çeki duzen vermislerdir.

Gecen sene aldigim 65inc bir 4k panelli bir led tvleri mevcut, Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım lakin cihazla ilgili keşke yazılımsal girisimleri olsaydi. Umarim isin kaymağını yemeğe başladıktan sonra ben oldum havasına kapilmazlar, Yoksa oyle olunca o kaymak bogazda kalıyor.

Güzel tespitler, ben de kendi özelimde bir eleştiride bulunayım. 65'' TV yapıyorsun be arkadaş kıytrık da olsa bir smart desteği koy, veya Smart özellikli bir tane daha 65'' yap, birisine 65'' standart, diğerine 65'' gelişmiş model ismi belirle makul bir fiyat farkı belirle ve seçimi tüketiciye bırak.

Ben 65'' yaptım al işte mal bu demek bence çok da makul bir yaklaşım değil.

Zaman içerisinde bu üretim mantıklarını değiştireceklerini umuyorum zira ilk çıkan serilerin aksine ikinci nesil üretimlerinde dahi ben oldukça dikkate değer farklılık gördüm.

bydublor Çevrimdışı

bydublor 

Aktif Üye
10 Ara 2017
239
Güzel tespitler, ben de kendi özelimde bir eleştiride bulunayım. 65'' TV yapıyorsun be arkadaş kıytrık da olsa bir smart desteği koy, veya Smart özellikli bir tane daha 65'' yap, birisine 65'' standart, diğerine 65'' gelişmiş model ismi belirle makul bir fiyat farkı belirle ve seçimi tüketiciye bırak.

Ben 65'' yaptım al işte mal bu demek bence çok da makul bir yaklaşım değil.

Zaman içerisinde bu üretim mantıklarını değiştireceklerini umuyorum zira ilk çıkan serilerin aksine ikinci nesil üretimlerinde dahi ben oldukça dikkate değer farklılık gördüm.
Abi smarti geçtim, 4k panelli bir alet koyuyorsun dahili uydu alıcısı FHD. Bir seyi de tam yapin. Kullandığı tuner kodunu aliexpreste arayip bakmistim 10 15 dolarlik bisiydi. Demek ki cokta pahali bişi değil. Keza adamlar bu alette Trt 4k calisip calismadigini bile bilmeyen bir teknik ekip vardi. Neyse daha kaliteli yerli montajlar bekliyor insan. Bir seyini yaparken bir seyini kirpmadan boyle ha tamam olmus diyebilecegimiz şeyler lazim. mesela cep telefonlari kullanim amacina gore farkliliklar gosterse de gunumuzde en cok aranilan ozellikleri
pili gunu cikarsin
on arka kamerası tatmin etsin camur olmasin
ram rom depolamasi surundurmesin
ama bizim koca koca yerli yurdun mali dedigimiz montajci abilerimiz sene 2018 olmus hala 1gb ram 8gb romlu cihaz yapiyorlar montajliyorlar evet her malin bir alıcısı vardir ama marka değerine katki saglamaz kanaatindeyim.

Geri
Üst Alt