Avrupa Süper Ligi Kuruldu

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
3,813

Avrupa Süper Ligi kuruldu!​


İngiltere, İspanya, İtalya'dan 12 kulüp bir araya gelerek "Avrupa Süper Ligi" adıyla hafta içinde oynanacak yeni bir turnuvanın kurulması konusunda anlaşma sağladığını açıkladı! UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak Süper Lig projesine karşı çıkmıştı. Peki Avrupa Süper Ligi'nin formatı ne ve Avrupa futboluna etkisi nasıl olacak?

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar duyuruldu. Açıklamada, en kısa sürede başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi'ne 3 takımın daha katılmasının beklendiği belirtildi.

NEDEN ŞİMDİ?

Kurucu kulüplerin, yeni lig ve bir bütün olarak futbol adına en iyi sonucu elde etmek için ve FIFA yetkilileriyle görüşmeyi “dört gözle” beklediği kaydedilen açıklamada, Avrupa Süper Ligi'nin kuruluşunun, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Avrupa futbol ekonomisindeki istikrarsızlığı hızlandırdığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

15 KULÜP, 3,5 MİLYAR EURO'YU PAYLAŞACAK!

AA'nın haberine göre; açıklamada, kurucu kulüplerin, birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu aktarıldı. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 3,5 milyar Euro ödeneceği ifade edildi.FORMATI

Turnuvanın detaylarına ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamada, 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Real Madrid Başkanı ve Avrupa Süper Ligi'nin ilk başkanı Florentino Perez, "Futbola her seviyede yardımcı olacağız ve onu hak ettiği yere götüreceğiz. Futbolun dünyada 4 milyardan fazla taraftarı var ve dünyadaki tek küresel spor. Büyük kulüpler olarak bizim sorumluluğumuz onların isteklerine cevap vermektir." ifadelerini kullandı.


TEPKİLER NE OLDU?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada bu organizasyonu "futbol için çok zararlı" olarak nitelendirdi ve İngiltere hükümetiyle yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız kulüplerinin "Spordaki birlik ve sportif liyakat ilkesini tehdit eden" bu organizasyona katılmama kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Avrupa Kulüpler Birliği, "Kapalı süper lig" modeline şiddetle karşı çıkacağını duyururken "Futbol Taraftarları Birliği" de bu organizasyonu açgözlülük olarak tanımladı.

Manchester United'ın eski kaptanı Gary Neville, Sky Sports'a yaptığı açıklamada bu girişimin "Mide bulandırıcı" olduğunu belirtti.

Bundesliga ekipleri de bu organizasyona karşı çıkmayı planlıyor çünkü Alman futbol modelinde yatırımcıların kulüplerin hisselerinin yüzde 49'undan fazlasına sahip olması engelleniyor.

FIFA'DAN AÇIKLAMA

Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğunun resmen açıklanmasının ardından dünya futbolunun patronu FIFA'dan bir açıklama geldi. FIFA'dan yapılan kısa açıklamada "Uluslararası takvime ve değerlere karşı olan, Avrupa'da kopuk ve kapalı bir lig düşüncesine karşıyız. FIFA, her zaman dünya futbolunda birliktelikten yanadır" denildi.

UEFA'DAN ÇOK SERT TEPKİ

UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak Süper Lig projesine karşı çıkmıştı.

Açıklamada, "sözde Avrupa Süper Ligi" denilen turnuvaya katılmayı reddeden Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür edilerek, "Biz, FIFA ve tüm üye federasyonlar, bu projeye karşı durmaya devam edeceğiz. Söz konusu turnuva, toplumun dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda, yalnızca birkaç kulübün çıkarına dayanan bir projedir. Bunun gerçekleşmesini önlemek için hem adli hem de sportif olmak üzere her türlü önlemi almayı değerlendireceğiz. Futbol, açık müsabakalara ve sportif liyakate dayanır; başka türlüsü düşünülemez." denilmişti. FIFA ve ona bağlı 6 konfederasyonun daha önce yaptığı uyarı hatırlatılarak, "İlgili kulüplerin; ulusal, kıtasal veya uluslararası düzeydeki başka herhangi bir organizasyona katılması yasaklanacaktır. Oyuncularının, milli takımda oynamasına dahi izin verilmeyebilir." ifadeleri kullanılmıştı.

ŞAMPİYONLAR LİGİ FORMATININ DEĞİŞTİRİLMEMESİ FİTİLİ ATEŞLEDİ

Şampiyonlar Ligi formatının, 2024-2025 sezonundan itibaren değiştirilmesi planı konusunda UEFA ile anlaşmazlık yaşayan kulüplerin, organizasyonun ticari hakları üzerinde daha fazla söz sahibi olmak istediği için böyle bir adım attıkları öne sürüldü.

JUVENTUS BAŞKANI AGNELLİ AVRUPA KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINI BIRAKTI

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımı Juventus'un Başkanı Andrea Agnelli’nin Avrupa Kulüpler Birliği’nden (ECA) ayrıldığı bildirildi.

İtalya'nın önde gelen Corriere dello Sport ve La Gazetta dello Sport gazetelerinde çıkan haberlerde, Avrupa futbolunda "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir yapılanmaya giden 12 kulüpten biri olan Juventus'un, ECA'dan da ayrıldığı belirtildi.

Juventus'un doğruladığı belirtilen haberlere göre, Andrea Agnelli, ECA Başkanlığı ve UEFA yönetimindeki görevlerinden de istifa etti.

Haberlerde, Juventus’un kurucusu olduğu Avrupa Süper Ligi’ne katılacağı kaydedildi.

Andrea Agnelli'nin de Avrupa Süper Ligi'nin başkanlığına seçilen Real Madrid Başkanı Florentino Perez'in yardımcısı olduğu aktarıldı.

Haberlerde, Agnelli'nin "Süper Lig, geleceğimiz" ifadelerini kullandığı belirtildi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON'DAN 12 KULÜBE UYARI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İtalya, İspanya ve İngiltere’den 12 kulübün kurulması konusunda anlaştığı "Avrupa Süper Ligi"nin futbol için yıkıcı olabileceği uyarısında bulundu.

Johnson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, futbol otoritelerinin yeni ligin kurulmasına karşı harekete geçmesini desteklediklerini aktardı.

Avrupa Süper Ligi’nin futbol için "yıkıcı" olabileceğini kaydeden Johnson, yeni turnuvanın yerel liglere de darbe vuracağını ve ülke genelinde taraftarları endişeye sürükleyeceğini ifade etti.

Johnson, "Kulüpler adım atmadan önce taraftarlarına ve daha geniş futbol topluluğuna cevap vermelidir." ifadesini kullandı.

 
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,207
50
Aynen bence de olabilir, şuan çok şiddetli karşı çıkılıyor FİFA ve UEFA dan ama hiç belli olmaz. EuroLegue Basketball gibi bir örnekte var.
Buradaki mücadele; futbol, futbolcu, takım vs işi değil tamamen para işi ve basında yorum yapanların çoğu bunu ıskalıyor.

%80'lik pay bu takımların elinde ve kendilerine verilen ile artık yetinmek istemiyorlar... Kendi paylarını, kendileri taksim etmek istiyor. Mücadele bunun üzerine kurulu.

Aya dört şeritli yol yaptık deseler inanacaklar da çıkmış bik bik yapıyor.

* * *

Yapılmış örneği de, sizin bahsetmiş olduğunuz Eurolig organizasyonudur... Onlar da böyle bir çıkış ile başlamıştı ve kaç yıldır tıkır tıkır oynanıyor.
 
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
3,813
Buradaki mücadele; futbol, futbolcu, takım vs işi değil tamamen para işi ve basında yorum yapanların çoğu bunu ıskalıyor.

%80'lik pay bu takımların elinde ve kendilerine verilen ile artık yetinmek istemiyorlar... Kendi paylarını, kendileri taksim etmek istiyor. Mücadele bunun üzerine kurulu.

Aya dört şeritli yol yaptık deseler inanacaklar da çıkmış bik bik yapıyor.

* * *

Yapılmış örneği de, sizin bahsetmiş olduğunuz Eurolig organizasyonudur... Onlar da böyle bir çıkış ile başlamıştı ve kaç yıldır tıkır tıkır oynanıyor.
UEFA da hemen yeni Şampiyonlar Ligi formatını duyurdu ?

Avrupa futbolunda hareketli saatler yaşanmaya devam ediyor. Avrupa'nın en büyük 12 takımı Avrupa Süper Ligi'ni resmen duyurdu. Bugün ise UEFA İcra Kurulu toplantı gerçekleştirerek, Şampiyonlar Ligi'nde 2024-25 sezonundan itibaren geçerli olacak yeni formatı kabul etti.


Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatı nasıl olacak?​

Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatına göre 36 takım UEFA'daki sıralamasına göre 4 farklı kategoriye ayrılacak. 36 takımın yer alacağı gruplarda 2 takım Wild Card yöntemiyle seçilecek. Oynadığı ligde Şampiyonlar Ligi vizesi alamayan fakat organizasyonda önemli başarılar elde etmiş iki kulüp Wild Card kontenjanından yararlanabilecek.

Grup aşamalarının kalkacağı yeni formatta takımlar, güçleri değişkenlik gösteren 10 rakiple karşılaşacak. Şampiyonlar Ligi'nin ilk aşamasında her takım 5 iç saha ve 5 deplasmanda oynayacak. 10 maç sonucunda bir lig tablosu oluşacak. Lig sonunda genel puan sıralamasındaki ilk 8 takım doğrudan üst tura çıkarken, diğer 8 takım play-off usulü ile ikinci tur biletini alacak. Play-off etabında elenen takımlar ise UEFA Avrupa Ligi'nde yoluna devam edecek.

Son 16'dan itibaren kalan maçlar Şampiyonlar Ligi'nin klasik formatındaki gibi oynanacak.

 
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,207
50
Dünya futboluna renk gelir değişiklik iyidir heyecan olur .
Renk gelse de gelmese de, ok yaydan çıktı... Ortadaki pastanın tadı, rengi ve büyüklüğü, seyircisiz dönemde tv'den verilen maçların değerini arttırdı, kulüplerin iştahını kabarttı.

Benzin kaçağı olan istasyonun içinde sigara içme cesaretini gösterdi birileri ve olay patladı... Bakalım ateş kimleri yakacak, bu yangında kimler ısınacak veya kavrulacak!??

Ramazan ayında tema'şaa büyük olacak. İzleyelim... :gul
 
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,893
46
Bu iş uzun vadede olur.
Oldu bile, dediğin gibi amaç daha çok para kimsenin umrunda değil spor ve kesinlikle size söyleyeyim Uefa ve Fifanın tehditleri boş, bu kadar yıldızın olmadığı ligleri ve dünya kupalarını kim izleyecek, sponsorlar nasıl ikna edilecek. Adamlar program bile açıkladı bitti artık bu iş
 
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,207
50
Oldu bile, dediğin gibi amaç daha çok para kimsenin umrunda değil spor ve kesinlikle size söyleyeyim Uefa ve Fifanın tehditleri boş, bu kadar yıldızın olmadığı ligleri ve dünya kupalarını kim izleyecek, sponsorlar nasıl ikna edilecek. Adamlar program bile açıkladı bitti artık bu iş
Benim anlayamadığım şey, ilgisi olmayan bir çok kişinin sanki taraf olmak zorundaymış gibi yorum yapması... Yarın öbür gün şimdi söylediklerini yalamak hoşlarına gidecek herhalde... Veya burnunun önünü göremeyecek kadar çapsızlar...

Adam, bu pastanın %80'i benim ise, ben hüküm sürmeliyim diyor, bi dur bakalım ne olacak bekle. Ama nerde bizde o vizyon...
 
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
3,813
Benim merak ettiğim bu oluşum gerçekleşirse bizim ligden takım çağırırlar mı acaba ? Giden takım büyük ihtinalle averaj takımı olur ama iyi bir parayıda cukkalar ?
 
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,893
46
Benim anlayamadığım şey, ilgisi olmayan bir çok kişinin sanki taraf olmak zorundaymış gibi yorum yapması... Yarın öbür gün şimdi söylediklerini yalamak hoşlarına gidecek herhalde... Veya burnunun önünü göremeyecek kadar çapsızlar...

Adam, bu pastanın %80'i benim ise, ben hüküm sürmeliyim diyor, bi dur bakalım ne olacak bekle. Ama nerde bizde o vizyon...
 
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,207
50
Benim merak ettiğim bu oluşum gerçekleşirse bizim ligden takım çağırırlar mı acaba ? Giden takım büyük ihtinalle averaj takımı olur ama iyi bir parayıda cukkalar ?
İşler istenildiği gibi giderse çağırmazlar, ancak bekledikleri şey olmazsa wild card gibi bir uygulama icat ederek çağırabilirler.

Benim tahminim, bizden en yakın takım Fenerbahçe... (Agnelli'nin Ali Koç ortaklığı ve federasyon ile olan durumlar) ?‍♂️
 
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
3,813
İşler istenildiği gibi giderse çağırmazlar, ancak bekledikleri şey olmazsa wild card gibi bir uygulama icat ederek çağırabilirler.

Benim tahminim, bizden en yakın takım Fenerbahçe... (Agnelli'nin Ali Koç ortaklığı ve federasyon ile olan durumlar) ?‍♂️
İngiliz The Sun gazetesi mi ne yazmış Galatasaray'a teklif mi gidecekmiş, Mustafa Cengiz'e sormuşlar daha yeni bir oluşum şuan gelen bir teklif yok, gelirse Gs menfaatine göre hareket ederiz demiş.

Bu Süper Lig mevzusu daha çok su kaldırır, ok yaydan çıktı bir kere, ortalık fena karışacak ?
 
Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,207
50
Mustafa Cengiz; bulanık suda balık avlamaya çalışıyor ama bunu becerebilecek ne yurt dışında lobisi var ne de yurt içindeki göbeğinin bağlı olduğu yapı buna izin verir.

Beyin ameliyatı sonrası çok tutarsız açıklama ve söylemleri var, özellikle liseliler bu durumdan rahatsız.
 
Geri