Aux olmayan tv ye ses sistemi bağlama

lospepes Çevrimdışı

lospepes

Yeni Üye
21 Ara 2022
16
24
4k dolby vision bir içeriği bu şekilde ses aktarımı ile izlemenin hiçbir esprisi olmaz. Optik (SPDIF) çıkış dijital ses çıkışıdır. Bahsettiğiniz özelliklerde (dolby teknolojileri) dijital ses özellikleridir. Bağlantı coaxial' e dönüştüğü anda analog sese dönüşür. Dolayısıyla dijital ses özellikleri çalışmaz.
Dolby atmos sesini almiyacağımı biliyorum sadece 4k hdr kalitesinin düşmesini istemiyorum kesin düşmez demi ona göre dönüştürücü satın alıcam

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Coax girişli kamasonic ses sisteminden bahsediyoruz. Düşündüğünüz kalitede ses alamayacağınıza inanıyorum.
Ümit Hocam, arkadaşın bahsettiği başka bir şey. Benim anladığıma göre diyor ki, splitter kullanmadan direkt optik çıkışına bağlantı yaparsam görüntü sinyalim etkilenir mi. Sese ayrı görüntüye ayrı sinyal göndermek için şunun gibi araçlar kullanılıyor;

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ümit Hocam, arkadaşın bahsettiği başka bir şey. Benim anladığıma göre diyor ki, splitter kullanmadan direkt optik çıkışına bağlantı yaparsam görüntü sinyalim etkilenir mi. Sese ayrı görüntüye ayrı sinyal göndermek için şunun gibi araçlar kullanılıyor;

Evet 4k hdr tanımına dikkat etmedim. Ama zaten optik çıkış yalnızca ses aktarımı için özelleşmiş arabirim olduğu için görüntü sinyaliyle hiçbir bağlantısı yok. Yukarıdaki splitterlar hem ses hem görüntü hem de data aktarımı yapan hdmi arabirimi için gerekli olabilecek aygıtlar.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Evet 4k hdr tanımına dikkat etmedim. Ama zaten optik çıkış yalnızca ses aktarımı için özelleşmiş arabirim olduğu için görüntü sinyaliyle hiçbir bağlantısı yok. Yukarıdaki splitterlar hem ses hem görüntü hem de data aktarımı yapan hdmi arabirimi için gerekli olabilecek aygıtlar.
Evet hocam, optik çıkışın görüntüye müdahalesi olmaması gerekir. Ses konusu çok fazla karmaşık geliyor bana, o nedenle kesin ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum.
HW700 diye bir kulaklık var mesela, DH'de sayfalarca konusu var. O kulaklığın amfisini tv'nin arc girişine bağladığınızda görüntünün HDR sinyali iptal oluyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Evet hocam, optik çıkışın görüntüye müdahalesi olmaması gerekir. Ses konusu çok fazla karmaşık geliyor bana, o nedenle kesin ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum.
HW700 diye bir kulaklık var mesela, DH'de sayfalarca konusu var. O kulaklığın amfisini tv'nin arc girişine bağladığınızda görüntünün HDR sinyali iptal oluyor.
İşte yukarıda bahsettiğimiz gibi, HDMI çok kompleks bir arabirim olduğu için, işin içine CEC v.b. bir sürü ekstra girdiği için çıldırtabiliyor. Ama Optik (S/Pdif) çıkış tamamen ses için düzenlenmiş fiber çıkış. Dolayısıyla hiçbir cihazda görüntü sinyaline etki etmez.

Şu anda piyasadaki neredeyse tüm codec lisansları HDMI teknolojileri üzerinden çalıştığı için lisans çakışması v.b. olabilir. Aynı arabirimde herşeyin olması işi bence ortalığı çok karıştırıyor. Zamanında biz data hattıyla elektrik hattını bile yanyana (Aynı hatta değil, yan yana) bile getirmemeye çalışırken, herşeyin aynı kabloda olması işi sıkıntılı.

Geri
Üst Alt