Asus Tuf B450M Plus vs Gigabyte B550M S2H ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Asus TUF B450 Pro Gaming
Asrock B450 Pro4
Gigabyte B550M DS3H

Bütçeni 100 TL kadar aşıyor ama bunlara bakabilirsin.

Bahsettiğin 2 anakarttan Gigabyte olanı daha iyi VRM'e sahip gördüğüm kadarıyla.

Yükseltme açısından, BIOS desteği göz önünde bulundurursak, B550 daha alınası olabilir.
Tabi yeni soket de gelecek ileride muhtemelen, yükseltme konusu ne kadar olur orası düşündürücü.

Bir de araştırmayı kendin yapıyorsun sanırım, bütçeni söylersen ona göre de toplayabilirdik bir sistem? :alala

eren.donmez37 Çevrimdışı

eren.donmez37 

Yeni Üye
16 Nis 2020
19
19
sevgili umut abi aslında bu site üzerinde açtığım 2.konu benim asıl öğrenmek istediğim ve bu kadar soru sormamın nedeni beni uzun yıllar götürecek vakti gelince upgrade edeceğim bir sistem toplamak bu yüzden b550 serisi istiyorum b550 serisi ryzen 9 akadar destekliyor zaten ama diğer taraftanda diyorumki zaten hiçbir zaman ryzen 9 işlemci alamayacağım maddiyattan ötürü bari eli ayağı düzgün bir b450 serisi anakart alayımda en azından bios günceller ryzen 7 3700x gibi işlemcilerle oynarım umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
sevgili umut abi aslında bu site üzerinde açtığım 2.konu benim asıl öğrenmek istediğim ve bu kadar soru sormamın nedeni beni uzun yıllar götürecek vakti gelince upgrade edeceğim bir sistem toplamak bu yüzden b550 serisi istiyorum b550 serisi ryzen 9 akadar destekliyor zaten ama diğer taraftanda diyorumki zaten hiçbir zaman ryzen 9 işlemci alamayacağım maddiyattan ötürü bari eli ayağı düzgün bir b450 serisi anakart alayımda en azından bios günceller ryzen 7 3700x gibi işlemcilerle oynarım umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir
Dostum açıkçası şunu diyeyim bahsettiğimiz anakartlar daha çok 65 Watt işlemcileri rahat taşıyabilecek anakartlar.
3700X gibi yüksek TDP'li işlemcilerde sonuç ne olur bilmiyorum. YouTube'a bakmanı tavsiye ederim.

Yükseltmeye elverişli bir sistem için kaliteli & güçlü bir PSU ve VRM'i iyi bir anakart yeterli olacaktır.
Bir yandan ikinci el bakmayı da deneyebilirsin. Belki güzel bir X470 falan denk getirirsin.

Bütçeni esnetebilme şansın yoksa GPU ve PSU tarafına ağırlık vermeni tavsiye ederim.

3600, 2600 gibi işlemciler de şu an için Full HD'de oldukça iş görür seviyede.
Tabi piyasanın döviz kuru nedeniyle delirmiş olması ayrı bir durum.

Aşağıdaki linkte bahsedilen Tier-D anakartlardan birisi minimum seçeneğin olmalı;

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
S2H sürekli yükte 100A çalıştırabilir yani Asus a göre biraz daha iyi. 8 çekirdekli Ryzen işlemcilerle sıkıntı çıkarmaz. B550 almanızı tavsiye ederim ben çünkü PCI-E Gen 4 desteği ve birkaç tane daha yeni özellik barındırıyor. Ryzen 5000 serisini hem B450 hem B550 destekliyor o konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum ama B550 daha güncel olduğu için daha sıkıntısız çalışır.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

B450 serisinde MSI ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim genel olarak bütün B450 ürünlerinin VRMmi iyi. Umut Barış Umut Barış hocamın attığı listeden kontrol edebilirsiniz.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

? Dostum açıkçası şunu diyeyim bahsettiğimiz anakartlar daha çok 65 Watt işlemcileri rahat taşıyabilecek anakartlar.
3700X gibi yüksek TDP'li işlemcilerde sonuç ne olur bilmiyorum. YouTube'a bakmanı tavsiye ederim.

Yükseltmeye elverişli bir sistem için kaliteli & güçlü bir PSU ve VRM'i iyi bir anakart yeterli olacaktır.
Bir yandan ikinci el bakmayı da deneyebilirsin. Belki güzel bir X470 falan denk getirirsin.

Bütçeni esnetebilme şansın yoksa GPU ve PSU tarafına ağırlık vermeni tavsiye ederim.

3600, 2600 gibi işlemciler de şu an için Full HD'de oldukça iş görür seviyede.
Tabi piyasanın döviz kuru nedeniyle delirmiş olması ayrı bir durum.

Aşağıdaki linkte bahsedilen Tier-D anakartlardan birisi minimum seçeneğin olmalı;

Tam linki kopyalayıp yapıştırıyordum siz paylaşmışsınız zaten?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
B450 serisinde MSI ürünlerine bakmanızı tavsiye ederim genel olarak bütün B450 ürünlerinin VRMmi iyi. .avatar--xss { width: 21px; height: 21px; line-height: 21px !important; margin-right: 2px; } Umut Barış [IMG alt="Umut Barış"]https://tavsiyeforumu.com/data/avatars/s/0/764.jpg?1585933796[/IMG] @Umut Barış hocamın attığı listeden kontrol edebilirsiniz.
Aslında VRM olarak pek bir farkları yok, soğutmaları daha iyi.
Ama bence de sizin dediğiniz gibi B550 bakmasında yarar var.
Çünkü B450'lere beta BIOS gelecek ama sonrası ne olur bilmiyorum.

Bütçeyi biraz artırıp B550 bakmakta yarar var bence de.
Kupon, kampanya vs denk getirebilirse B550 alınabilir.

Zaten kaliteli anakart işi lüks oldu ülkemizde, ben bile alamadım 1 sene önce.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Aslında VRM olarak pek bir farkları yok, soğutmaları daha iyi.
Ama bence de sizin dediğiniz gibi B550 bakmasında yarar var.
Çünkü B450'lere beta BIOS gelecek ama sonrası ne olur bilmiyorum.

Bütçeyi biraz artırıp B550 bakmakta yarar var bence de.
Kupon, kampanya vs denk getirebilirse B550 alınabilir.

Zaten kaliteli anakart işi lüks oldu ülkemizde, ben bile alamadım 1 sene önce.
Ben yakın zamanda B550 Mortar aldım hediye Steam kuponları kampanyası vardı onları da arkadaşa satarak 900TL'ye mal etmiştim. B550 VRM leri nerdeyse her kartta biraz daha iyi AMD'nin bir etkisi oldu heralde giriş seviyesi kartları bile daha iyi VRM'lerle güncellediler. B450 BIOS ları bence yine çalışır ama küçük buglar, hatalar sıkıntı yaratabilir, çözülmesi uzun sürebilir sonuçta üreticilerin güncel ürünü değil.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben yakın zamanda B550 Mortar aldım hediye Steam kuponları kampanyası vardı onları da arkadaşa satarak 900TL'ye mal etmiştim. B550 VRM leri nerdeyse her kartta biraz daha iyi AMD'nin bir etkisi oldu heralde giriş seviyesi kartları bile daha iyi VRM'lerle güncellediler. B450 BIOS ları bence yine çalışır ama küçük buglar, hatalar sıkıntı yaratabilir, çözülmesi uzun sürebilir sonuçta üreticilerin güncel ürünü değil.
B550'de VRM'ler oldukça iyileşti. Tabi B450'lere kıyasla.
Yoksa ucuz B550 ile daha pahalı B550 arasında da fark var.
Ülkemizde piyasa öyle saçma bir haldeki yani iyi bir B550 alayım dediğinde neredeyse bir X570 parası vermiş oluyorsun.
E o zaman da gidip X570 alayım diyorsun.
Böyle bir durum yani.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
B550'de VRM'ler oldukça iyileşti. Tabi B450'lere kıyasla.
Yoksa ucuz B550 ile daha pahalı B550 arasında da fark var.
Ülkemizde piyasa öyle saçma bir haldeki yani iyi bir B550 alayım dediğinde neredeyse bir X570 parası vermiş oluyorsun.
E o zaman da gidip X570 alayım diyorsun.
Böyle bir durum yani.
Genel olarak B550ler piyasaya çok yüksek fiyattan çıktı zaten. Resmi satış fiyatları da B450 anakartlardan %20 civarında daha pahalı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt