F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Banada bir PC lazim ama para yok ☺️ videoları editlemek sıkıntı oluyor. SSD 16gb ram i5 işlemci var galiba benim laptopta. Parayı bir gün bulursak İşlemci kapasitesi yüksek olan almak gerekiyor sanırım?

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Amaç ofis işleriyse 6000 lira vermeye gerek yok Amaç oyun oynamaksa 15 sene öncesinin GTA'sını bile orta ayarlarda ancak oynatır. Tavsiyenizdeki mantığı çözemedim de...

Öyle demeyin çok dar bir bakış açısı. Programlama ya da video kodlama işleri için güçlü işlemci lazım ama ekran kartına hiç gerek yok. Hızlı bilgisayarları sadece oyuncular kullanmıyor.

Banada bir PC lazim ama para yok ☺️ videoları editlemek sıkıntı oluyor. SSD 16gb ram i5 işlemci var galiba benim laptopta. Parayı bir gün bulursak İşlemci kapasitesi yüksek olan almak gerekiyor sanırım?

Senin render gücüne ihtiyacın var edit için ve bunun için de hem iyi bir ekran kartı hem de iyi bir işlemci lazım

Video encoding için güçlü ekran kartı lazım değil. Zaten genelde işlemcide çalışan programlarla yapılıyor. Ekran kartının encoder'ını kullanmak için özellikle o şekilde ayarlamak lazım ki bu durumda da yine encoder özelliği bizim gpu dediğimiz oyunları çalıştıran kısımdan ayrı olduğu için GT 1030 gibi düşük seviye bir kartta bile nispeten hızlı encoding yapabiliyorsunuz.

Encoding değil de ideo editleme işi için ekran kartı ihtiyacı var mı o konu bilgi alanımda değil ancak google'da kısa bir araştırma yaptım. After effects falan dahi çok fazla gpu kullanmıyor işin %99 kısmı yine işlemciye kalıyor diye bir bilgi okudum. Ne derece geçerli bilmiyorum.

Yani fiko ustam laptop olması şart değilse 6 çekirdek bir işlemci ve dahili ya da düşük seviye bir ekran kartıyla da ihtiyacınız daha ucuza halledilebilir diye düşünüyorum.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
M1 Hakikaten olmuş.

Islemci boyutu zaten harika da özellikle ; 3D konusunda 1660ti ve 2060 kadar performanslı render sonuçlarına ulaşıp 18 saat batarya süresi vermesi insanı kendisine aşık ediyor.

Xbox game pass ile de cok mantikli geliyor bana...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
M1 Hakikaten olmuş.

Islemci boyutu zaten harika da özellikle ; 3D konusunda 1660ti ve 2060 kadar performanslı render sonuçlarına ulaşıp 18 saat batarya süresi vermesi insanı kendisine aşık ediyor.

Xbox game pass ile de cok mantikli geliyor bana...
M1'in ilk nesli alınmaz diyorum. Birkaç nesil geçsin, altyapı olgunlaşşsın o zaman düşünülür.
Apple acele etti.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
M1'in ilk nesli alınmaz diyorum. Birkaç nesil geçsin, altyapı olgunlaşşsın o zaman düşünülür.
Apple acele etti.
Bence tam doğru zamanda yaptılar hamleyi. Piyasaya sürdükleri ürün de fena değil kullanıcıyı ortada bırakmadılar, yeterli yazılım desteği ile çıkarttılar. Ciddi bir problem, üretim hatası vs. de çıkmadı. İlk jenerasyon olduğu için tabiki geliştirilebilecek şeyler vardır ancak bu çapta bir işe girişip altından kalkabilmek fazla şirketin yapabileceği bir şey değil. İşlemci gücü olarak çok iyi biraz grafik kısmı güçsüz kalıyor sadece. Intel'in zayıfladığı Qualcomm'un da kendilerine yetişmekte güçlük çektiği fırsatı yakalayıp güzel değerlendirdiler.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Kullanıcıların kaç güncelleme yüklediğinden haberin var mı?
M1 abartılan bir ürün, ne Intel'in ne de AMD'nin gücüne mevcut haliyle yetişemez.
Israrla abartılıyor Influencer'lar tarafından.
Güncellemeden kastınızı bilmiyorum ama abartılacak bir şey yok. Ben işlemciye mükemmel demedim ancak ARM tabanlı olmasına rağmen gerçek dünya kullanımındaki hızı (geliştirdikleri Rosetta 2 binary dönüşüm yazılımı çok başarılı, çoğu uygulama native değil Rosetta üzerinde çalışsa bile iyi performans veriyor) benchmark larda muadil işlemcilerin üzerinde az çekirdeğe sahip olmasına rağmen iyi işler çıkarabiliyor. Bilgisayar sektöründe daha çok az kullanılan ARM mimarisi üzerinde ilk seferde bu kadar güçlü bir ürün çıkartabilmek bir başarı. Pil ömrü olarakta rakipsiz duruyor şuan bu cihazlar. Tabiki yazılım desteği mükemmel değil ancak dediğim gibi Rosetta 2 ile çoğu program kulanılabilir oluyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri