ASUS ROG STRIX G17 G713IE-HX0017 İncelemesi

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Selamlar bu hafta başı forumlarda okuduğum satıcı sayfalarında gördüğüm bilgilere istinaden bu ürünü ASUS ROG STRIX G17 G713IE-HX0017 satın aldım.

İlk gün deneyimleri ve bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. ( başka bir forumda da aynı yazıları paylaştım burayı aldatmış sayılmam umarım :sirit :haha )
ASUS ROG STRIX G17 G713IE-HX0017 incelemesi ile karşınızdayım.

Üretici sayfasında bazı donanımlar tam olarak belirtilmemiş hatta bu model çıkmıyor almak isteyenler için bilgi olur diye bu konuyu açmak istedim.
Asus un sayfasında g17 serisi intel wifi yazıyor bu model de MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 Wireless LAN Card bulunmakta bluetooth da aynı şekilde mediatek çıkıyor

Hwinfo da nvme disk INTEL SSDPEKNU512GZ Intel® SSD 660p Series (512GB, M.2 80mm PCIe 3.0 x4, 3D2, QLC) olarak gözükmekte intelin sitesinde yazma okuma verisi

Sequential Bandwidth - 100% Read (up to) 1500 MB/s
Sequential Bandwidth - 100% Write (up to) 1000 MB/s

Ekran modeli BOE NV173FHM-NX4 (BOE0995) üretici sayfasında asus ile farklı bilgi bulunmakta ekran yenileme hızı 144hz yazıyor ekranın altında sticker da var 144hz yazıyor üretici de panel 120hz çıkıyor ya hwinfo panel kodunu yanlış gösteriyor yada asus için farklı üretim yapıldı onu bilemiyorum fakat yurt dışı kaynaklarda da 120hz olduğundan bahsediyor

Kesinlikle keyboard firmware update yapmaya kalkmayın hata verip klavyenin ışıklarını kontrol edilmez hale getiriyor bios update yaptım driver kaldırdım yükledim vs bir müddet uğraştıktan sonra düzeldi daha sonra tekrar update yapmayı denedim yine bozuldu bütün işlemleri tekrar yaparak tekrar düzeltmek zorunda kaldım rog forumlarında da klavye için firmware update tavsiye etmiyorlar donanımsal hasar oluşabiliyormuş ben okumadan yaptım baya vaktimi aldı

Sol tarafta ve sağ tarafta montaj yada taşıma esnasında bir problem olmuş olabilir bu benim şansıma denk gelmişte olabilir açılışta rog kılıç sesinde windows hata seslerinde ses sonuna kadar açık ise titreme cızırtı yapıyor üstten veya alttan bastırınca bu zırıltı kesiliyor ses %80 civarı iken bu sorun ortadan kalkıyor (ilk başta solda vardı sonra sağ tarafta da başladı)

İşlemci: AMD Ryzen 7 4800H İşlemci 2.9 GHz (8M Cache, up to 4.2 GHz)
İşletim Sistemi: Freedos
Bellek: 16GB DDR4-3200 SO-DIMM ( Samsung M471A2G43AB2-CWE geliyor üstünde 1x16)
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® RTX 3050 Ti 4GB GDDR6
Depolama: 512GB M.2 NVMe PCIe® 3.0 SSD INTEL SSDPEKNU512GZ Intel® SSD 660p Series geliyor üstünde
Ekran: 17.3"/FHD (1920 x 1080) 16:9 144Hz 250nits parlama önleyici ekran Adaptive-Sync IPS-level panel (Panelook da ve diğer kaynaklarda 120hz çıkıyor)
Video Kamera: N/A (Yok)
Network: Wi-Fi 6(802.11ax) Mediatek çıkıyor +Bluetooth 5.1 (Dual band) 2*2 Mediatek çıkıyor
USB Port:
1x HDMI 2.0b
3x USB 3.2 Gen 1 Type-A//1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x Type C USB 3.2 Gen 2 with Power Delivery, Display Port and G-Sync
1x RJ45 LAN port
Ses: AI mic Gürültü engelleyeci
Dolby Atmos Software
Smart Amp Technology
Klavye Tipi: Işıklı Klavye, 4 bölge rgb aydınlatma ( Per-Key RGB maalesef yok )

Güç Adaptörü:
ø6.0, 200W AC Adapter,
Output: 20V DC, 10A, 200W,
Input: 100~240V AC 50/60Hz universal
Batarya: 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
Boyutlar: 39.5 x 28.2 x 2.14 ~ 2.46 cm
Ağırlık: 2.40 kg
Renk: Siyah

Oyun performansı olarak tek oynadığım oyun world of tanks da deneme yapabildim ultra ayarlarda 150 200 fps arası değerlere çıkabiliyor çok uzun süre oynayamadığım için ısı konusunda tam yorum yapamayacağım

Ekran yenileme hızı dışında gayet homojen ve başarılı ışık sızması veya farklı bölgelerde aydnlatma kusuru kesinlikle yok bu hoşuma gitti

Genel olarak çalışma performansı ve kullanımı da başarılı sağ tarafta herhangi bir giriş bulunmuyor bi yönden iyi olmuş bu tarafa takılan kablolu ürünler kullanırken bazen sıkıntı olabiliyor bu girişler arka tarafa taşınmış sol tarafta 1 tanede type c olsa iyi olurmuş arkada tek bir tane var

Bir kaç gün daha denemeler yapıp iade konusunda ona göre karar vermek istiyorum ayrıca malum sitelerde indirimler ayın 4 ünden sonra bitecek gibi duruyor güncel fiyatları da görmek istiyorum iade durumunda aynı rakamlara alternatif bulabiliyim onu da görmek istiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Satıcı veya distribütör dilediği konfigürasyonu getirebiliyor. MediaTek Wi-Fi için bir şey diyemem ama 660P SSD doldukça yavaşlıyor diye şikayetler mevcuttu bilgin olsun. Ses için ASUS'un sitesinden sürücü yükle derim, mutlaka üçüncü parti bir yazılım gelecektir. O olmadığı için yapıyor olabilir. Düzelmezse satıcı ile görüş derim. Panel donanımsal 120 yazılımsal 144 Hz olabilir. World Of Tanks gibi oyunlarda fazla ısınma olmaz, fan kontrolü fn tuşuyla veya yazılım ile yapılabilir. Cihazı kaça almıştın? 12.000 TL sanırım şu an?

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Satıcı veya distribütör dilediği konfigürasyonu getirebiliyor. MediaTek Wi-Fi için bir şey diyemem ama 660P SSD doldukça yavaşlıyor diye şikayetler mevcuttu bilgin olsun. Ses için ASUS'un sitesinden sürücü yükle derim, mutlaka üçüncü parti bir yazılım gelecektir. O olmadığı için yapıyor olabilir. Düzelmezse satıcı ile görüş derim. Panel donanımsal 120 yazılımsal 144 Hz olabilir. World Of Tanks gibi oyunlarda fazla ısınma olmaz, fan kontrolü fn tuşuyla veya yazılım ile yapılabilir. Cihazı kaça almıştın? 12.000 TL sanırım şu an?

evet sepet indirimiyle 12 ye aldım fiyatlar yukarı gidecek gibi duruyor

muhtemelen donanım listesini her yere kopyala yapıştır yapmışlar

dün çok kurcaladığım için bugün tekrar bir temiz kurulum yaptım biraz önce update vs son haline gelince tekrar yazarım buraya oluşan problemler olmasa gayet başarılı bir cihaz gibi duruyor aslında

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
evet sepet indirimiyle 12 ye aldım fiyatlar yukarı gidecek gibi duruyor

muhtemelen donanım listesini her yere kopyala yapıştır yapmışlar

dün çok kurcaladığım için bugün tekrar bir temiz kurulum yaptım biraz önce update vs son haline gelince tekrar yazarım buraya oluşan problemler olmasa gayet başarılı bir cihaz gibi duruyor aslında
Ses sorunu düzelmiyorsa bir görüşün derim.
Olmaması lazım.
Distorsiyon artar belki ama cızırtı gibi şeylerin yaşanmaması lazım.
17 inç olduğu için fiyatı birazcık fazla aslında.
17 inç cihazlar bizde anlamsız düzeyde pahalı.

Bir değişim isteyin isterseniz? ASUS'un sitesinden sürücü yükleyin derim, Windows Update'e güvenmeyin o konuda.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Ses sorunu düzelmiyorsa bir görüşün derim.
Olmaması lazım.
Distorsiyon artar belki ama cızırtı gibi şeylerin yaşanmaması lazım.
17 inç olduğu için fiyatı birazcık fazla aslında.
17 inç cihazlar bizde anlamsız düzeyde pahalı.

Bir değişim isteyin isterseniz? ASUS'un sitesinden sürücü yükleyin derim, Windows Update'e güvenmeyin o konuda.

17.3 tercihim aslında masaüstü bilgisayarı ve Xbox One s satınca onlardan geleni de buraya aktarınca oluştu 15.6 alacaktım esasında hem iş hem oyun iyi olur diye düşündüm normalde 6 7 bin bandında giriş seviyesi diyelim o ürünlere bakıyordum

Yaklaşık 1 aydır modelleri takip ediyorum okuyorum vs indirimleri de kaçırdık onlara vakit harcarken belki bu ürünü 500 ile 1000 lira arasında daha ucuza da alabilirdim

Donanım olarak da 17.3 lerde tatmin edecek güncel cihaz Asus ve monster arasında kaldım dlss ve dynamic boost da olsun dediğim için bu tarafa yöneldim

Bir kötü tarafı mux switch yok igpu kullanarak aktarıyor görüntüyü uzun vadede performans nasıl olur bilmiyorum harici gpu direk kullanmak için hdmı porttan monitör TV vs bağlamak gerekiyor oyuna ve oyun motoruna göre FPS de %30 %40 fark yaratabiliyormus ben daha deneyimleyemedim ama forumlar ve yurtdışı forumlarda bolca bahsedilen bir durum

Asus ve Monster tarafında ise ısınma soğutma malzeme kalitesi ürün ömrü konusunda monster a güvenemediğim için tek alternatif bu kaldı elimde

Sepet indirimi de gelince dedim alayım artık kur yukseliyor aradıkça vakit ve bütçe kaybediyorum öylece aldım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
17.3 tercihim aslında masaüstü bilgisayarı ve Xbox One s satınca onlardan geleni de buraya aktarınca oluştu 15.6 alacaktım esasında hem iş hem oyun iyi olur diye düşündüm normalde 6 7 bin bandında giriş seviyesi diyelim o ürünlere bakıyordum

Yaklaşık 1 aydır modelleri takip ediyorum okuyorum vs indirimleri de kaçırdık onlara vakit harcarken belki bu ürünü 500 ile 1000 lira arasında daha ucuza da alabilirdim

Donanım olarak da 17.3 lerde tatmin edecek güncel cihaz Asus ve monster arasında kaldım dlss ve dynamic boost da olsun dediğim için bu tarafa yöneldim

Bir kötü tarafı mux switch yok igpu kullanarak aktarıyor görüntüyü uzun vadede performans nasıl olur bilmiyorum harici gpu direk kullanmak için hdmı porttan monitör TV vs bağlamak gerekiyor oyuna ve oyun motoruna göre FPS de %30 %40 fark yaratabiliyormus ben daha deneyimleyemedim ama forumlar ve yurtdışı forumlarda bolca bahsedilen bir durum

Asus ve Monster tarafında ise ısınma soğutma malzeme kalitesi ürün ömrü konusunda monster a güvenemediğim için tek alternatif bu kaldı elimde

Sepet indirimi de gelince dedim alayım artık kur yukseliyor aradıkça vakit ve bütçe kaybediyorum öylece aldım
Oyunda zaten RTX'i kullanacağınız için sorun yok.
MUX diye bir şeyi delinin biri ortaya attı bence. :hihi
ROG Strix zaten ASUS'ta üst serilerden biri. (Tabi o da kendi içerisinde ayrılıyor)
Monster'dan daha iyidir.
Klavye konusunda sorun yaşamanız kötü olmuş ama ASUS onu düzeltir muhtemelen.
Bir furmark testi vs yapıp paylaşsanız güzel olur.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Güle güle kullan sevgili ramchomania ramchomania :ok

Teşekkür ederim emmiii
1280x720.jpg
1920x1080.jpg
cinebench-multi.jpg
furmark_000001.jpg

Umut Barış Umut Barış Bu test işlerinden pek anlamam ayar vs varsa söylersen ona göre de yapabilirim

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt