Astracom Sonlu veya Kaskatlı Ethernet Multiswitch Uydu Santralleri

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Merkezi uydu sistemleri olan sitelerde / apartman vs. mevcut coaxiyel kablo altyapısı üzerinden
(haricen kablolamaya gerek olmadan/ mevcut anten kablosuyla) internet dağıtmak için kullanılan sistem

özellikle modemden tv/pc ye network kablosunun çekilmesinin çok zor ve maliyetli olduğu yerlerde hızlı ve pratik çözüm....

Açıkçası Normal Sonlu veya Kaskatlı Multiswitch Uydu Santrallerinden farkından dolayı araştırırken buldum.
İncelenmesi ve bilinmesi gerektiğine inandığımdam hem uydu yayınları hem interneti tek kablodan
ulaştırması büyük kolaylık olmuş tebrikler...
Internet Modem Section
1 Gbit /s Ethernet Interface
100 Mhz coaxial G.hn Modem
IEEE 9960-9961 Standarts
Terrestrial Internet
Duplexer Filter
RF Quality Led Indicator
Ethernet Link Led Indicator
Configuration Button
Security Button
DC 9-12V / 1 A External Power Adapter
ethernet-multiswitch-8-cikisli-sonlu-astracom-13913.jpg

Ethernet Multiswitch Kurulum

İnternet ethernet multiswitch kurulumu ilk kuracak için karışık gelebilir fakat düşünüldüğü gibi zor bir sistem değildir.
Aşağıdaki görselde ethernet multiswitch kurulum yapısını inceleyebilirsiniz.

ethernet-multiswitch-headend-kurulum-semasi-merter-elektronik.jpg

Astracom Kablosuz EOC (Ethernet Over Coax) modem)
1.1 Ürün Açıklaması
Astracom Kablosuz Koaksiyel Modem
Bu 802.11n stadardındaki cihaz, 802.11g standardına göre 3 kat daha uzun menzil ve
4 kat daha fazla hız sunmaktadır. Buna rağmen 802.11 g/b standartlarındaki cihazlar ile tam geri uyumludur.

1.2 Özellikler
IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.3 ve IEEE 802.3u standartları ile uyumludur;
5dBi yüksek kazançlı antenl güçlü sinyal ve uzun menzil sunar.
150Mbps’ye kadar kablosuz veri hızı;
4 10/100M Ethernet ports for LAN connection;
LAN portunda Otomatik MDI/MDIX;
Dinamic/ Statik IP internet bağlantı modu; xDSL/Kablolu MODEM’lere bağlantı imkânı;
WPA, WPA2 and WPA&WPA2 şifreleme algoritmalarını destekler.
SSID Gizleme;
MAC-bazı kablosuz ağ kontrolü;
WMM video ve ses yayını yapabilme;
SNTP özelliği ile yerel saatin internet üzerinden sunucularla ayarlanabilmesi; UPnP ve DDNS desteği;
Sanal sunucu ve DMZ özelliği;
Log kaydetme özelliği
AstracomMD-EOC-201_1.jpg

İnternet ethernet multiswitch çeşitleri, standart uydu santral sistemleri üzerinden internet dağıtım işlemini üstlenen argesi Türkiye'de başlayan ve devam eden ürünlermiş
internet bağlantısını, klasik merkezi uydu santral sistemleri olan binalarda, sitelerde, hotellerde, vb. iş merkezlerinde mevcut anten kablo altyapısı üzerinden (ayrı bir kablolamaya gerek kalmadan) internet dağıtmak amacıyla kullanılan yerli üretim uydu santral internet dağıtım sistemi...

Ethernet multiswitch sistemleri EOC Modemler ile kullanılırlar. EOC (Ethernet Over Coax) anlamına gelmektedir.
EOC modemler, özellikle hızlı ve pratik çözümler için servis sağlayıcıların işini kolaylaştırıp daha rahat toplu abonelikler yapabilecekleri,
hızlı abonelikler için kullanabilecekleri yeni bir çözüm sunacakları kullanışlı, pratik ürünler.
Özellikle hotellerde, apartmanlarda mevcut merkezi uydu santral sistemi anten kablo yapısı üzerinden internet dağıtımı yapan sistemler için en pratik şekilde kullanılabilmesine olanak sağlamakta..

Santral kullananlara duyrulur güzel bir ürün marka çok önemli değil içerdiği bilgi önemli:oku
ücreti nedir peki... ücret tabikide giriş ve çıkış sayısına göre değişiklik göstermekte..
misal ;
"Astracom Net 10-8 Sonlu Ethernet Multiswitch Uydu Santrali--535,30 TL
değişiklik gösterebilir araştırınız güncel fiyatlarını..

modemi yaklaşık 250tl bunuda araştırmanız gerek aradığınızda 10 tl ye bulunabilinmekte..
nedemişler arayan bulur :sirit
ben 17/20 yani 4 uydu 20 çıkışlı ararken buldum bu ürünü :cay aramaya devamm ...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Uydunetin (Türksat Kablonet) internet altyapısını Coaxial kablo ile vermesi ile aynı şey bu. İçeriği okurken hem coax hem de cat6 dağıtacak zannettim. :kiskis

Güncelleme : Santrale internet rj45 ile giriyormuş ama çıkış mantığı aynı yine. Daireye internet ve uydu için ayrı kablo çekmek yerine tek kablo çekilmesini sağlıyor. Ama araya modem maliyeti giriyor. Bence mantıksız bir sistem.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Aslında bence çok güzel,hem Wifi hemde Lan fena değil ama bizde nasıl güvenilir bilemem,çünkü tek internet sağlayıcıyı mesela 20 daireye verecek :)
Mutlaka bir çözümü vardır,sevgili teknolojix bunu incelemek lazım ,bakalım bizim Çankayada varmı acaba :)

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Aslında teknolojik yaklaşımlara önyargılı olmak benim doğamda olmadığından ve yeniliklere ve gelişmelere mümkün olduğunca açık olmaya çalışmamdan kaynaklı bir teknoloji ve elektroniğe merakım yoksa bu uydu sistemine benzer en güzel örnekler tabikide mevcut
misal powerline adaptörler elektrik hattından ama ondaki handikap elektriğin ana hattından binaya verdiğinde (önemli nuans komple binaya interneti dağıtma ) yeni akıllı dediğimiz mühürlü saatlerden geçemediğini belirtmişti vatan bilg. arkadaş teknik konularından bahsetti merak eden araştırır ki elektrik dağıtım şirketide mühürlü bina saatine müdahale ettirmediğinden komple binada dağıtım zor powerline işi neyse uzatmadan kolaylığı
daire içine zaten telefon hattı girdiğinden bireysel dairen yada evinde gelen telefon hattın var ordan modemle power mı yaparsın wifi den yok normal eternetlemi bilmem de mi interneti kullanırsın
istek arzu beklenti sınırsız malum keyfe keder..
Bu tarz teknolojik imkanlarda çoklu dairede ben yerlerinde olsam ve güzelde bir fiber altyapısı varsa ( binadaki kablonun dairelere kadar fiberle döşenmediğini
düşünerek ki o tarz fantastik olanları malum akıllı sistemlerinde hatta bazılarında varki net le sıkıntı olduğunda internet sağlayıcın geliyo ne diyo hemen bina telf kablona yok cat 5 yok cat 6 kablondan yok ek var kablon eski vs hızın ondan düşüyo kopuyo diye derler yaşayanlar bilir sorunusanki her binada fiber yada cat7 var neyse dağılmasın konu :sirit
biri abone olur ki bildiğim bir örneği olduğundan :sirit hemde baya elit bir semtte kapıcı dairesindeki hizmetli emekci arkadaşımız yada kendine güvenen biri üye yada olur ağalardiyelim hiçbir sınırlama olmadan full 100 mbit internete binaya bu sistemle dağıtır ki dağıtıyor kaldıki sen zaten telefon hattından interneti alsanda modem zaten alıyon tek farkı daire başına internet fiyatı düşüyoer e insaf da daire içinede bi powerline çevirici alsın bu binada ister evsahipleri isterse kiracı olsun karşılıklı iletişimle gerçekleşen ne diyelim bu netflix ortaklığı gibi net paylaşımı :sirit hoş netfilix de zam yapmış ya 39.99 dan 49.99 olmuş ortak kullananlara pek dokunmasada bireyselde 50tl iy para :((( neysede işine gelen binada almakta işine gelen yok kardeşim ben kendi netimi kendim alırım diyen cıkmıyomu cıkıyor insan nihayetinde
devir hesap devriyse adamda cebinden cıkana elbetteki bakacak...

problemin değilde çözümün ortağı olmaksa insan elbet sonuça iyi yada kötü ulaşır önemli nokta geçen zamanı geri getirememek onun için elde edilen sonuçu ne olursa olsun ne denirse densin deneyim/tecrübelere sevgi saygı selamlarsss :sirit)

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ben kesin incelerim,sanırım merkezi sisteme adapte ediliyor çünkü çanak girişi ve çıkışı da var gördüğüm kadarıyla ,gerekirse imzaya açarım apartmanda, ki bana çok güvenirler tüm komşular ,apartman adına fiber alınıp dağıtılabilir mesela bizim 27 daire var, bence süperde olur ama kendisini incelemem lazım :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Ben kesin incelerim,sanırım merkezi sisteme adapte ediliyor çünkü çanak girişi ve çıkışı da var gördüğüm kadarıyla ,gerekirse imzaya açarım apartmanda, ki bana çok güvenirler tüm komşular ,apartman adına fiber alınıp dağıtılabilir mesela bizim 27 daire var, bence süperde olur ama kendisini incelemem lazım :sirit

Türksat Kablonet de Coaxial kablo ile internet veriyor abi. Fazla şaşırılacak bir durum değil bence. :sirit
Hatta evde hem STB (tv izlenen kartlı kutu) hem modem olacaksa onu da basit bir dağıtıcı ile hallediyorlar. (Adını unuttum.)
Coaxial kablo girişli modem veriyorlar. :fiskos

Burada santralin içinde onu dönüştüren bir sistem var. (RJ45 -->> Coaxial diyelim.)
Dairelere koaksiyel kablo girişi olan modemlerden alınması gerekiyor internet için.
Bence CAT 5/6/7 kablo daha ucuza gelir.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
bu sistemi öğrenci yurtları ve oteller kullanıyor ekstardan cat5 çekmek yerine belirli noktalara koaksiyel çekerek accespoint le internet veriyorlar bu şekilde bir kaç sistem gördüm. aynı sistemi umutun dediği gibi kablo net ve küçük çapta bazı özel internet sağlayıcıları apartman yönetimi ile anlaşarak bu sistemi kuruyorlar.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Türksat Kablonet de Coaxial kablo ile internet veriyor abi. Fazla şaşırılacak bir durum değil bence. :sirit
Hatta evde hem STB (tv izlenen kartlı kutu) hem modem olacaksa onu da basit bir dağıtıcı ile hallediyorlar. (Adını unuttum.)
Coaxial kablo girişli modem veriyorlar. :fiskos
... umutun dediği gibi kablo net ve küçük çapta bazı özel internet sağlayıcıları apartman yönetimi ile anlaşarak bu sistemi kuruyorlar.
Bunları biliyorum,benim kullandığım internet zaten bu anlattıklarınız ,yukarıda anlatılan-satılan sistem farklı,interneti merkezi sistemle dağıtmak...
Nasıl ki tek çanaktan 20 daireye yayın aktarılıyorsa,tek girişten ve aynı kablo ile aynı zamanda interneti de dağımak,mesela ben apartmandaki üstteki çanaktan 4 kablo çektim eve,geçenlerde de kablonetten geldiler birde aşağıdan çektiler,oldu evin içinde 5 anten kablosu -gerçi kablo koruyucu almıştım görünmüyor kablolar-
halbuki bu sistemde yönetim adına alınır,aidata eklenir hem yayın hemde internet olurdu,kaba hesap yaptım 100mbs m, mpsmi ne,daire başına 10 TL geliyor ki en pahalı olan sağlayıcının fiyatı bu 10 TL :)
Haaa,şuna bakarım incelediğimde ,bunun fiber girişli olanı varmı,çünkü ister istemez hızda sallanma olacaktır (diye düşünüyorum) ,tak fiberi dağıt dairelere,bakın kesin diyorum,sözleşmesi biten herkes apartmanda kesin geçer buna ,ayda 10 TL :)

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Bunları biliyorum,benim kullandığım internet zaten bu anlattıklarınız ,yukarıda anlatılan-satılan sistem farklı,interneti merkezi sistemle dağıtmak...
Nasıl ki tek çanaktan 20 daireye yayın aktarılıyorsa,tek girişten ve aynı kablo ile aynı zamanda interneti de dağımak,mesela ben apartmandaki üstteki çanaktan 4 kablo çektim eve,geçenlerde de kablonetten geldiler birde aşağıdan çektiler,oldu evin içinde 5 anten kablosu -gerçi kablo koruyucu almıştım görünmüyor kablolar-
halbuki bu sistemde yönetim adına alınır,aidata eklenir hem yayın hemde internet olurdu,kaba hesap yaptım 100mbs m, mpsmi ne,daire başına 10 TL geliyor ki en pahalı olan sağlayıcının fiyatı bu 10 TL :sirit
Haaa,şuna bakarım incelediğimde ,bunun fiber girişli olanı varmı,çünkü ister istemez hızda sallanma olacaktır (diye düşünüyorum) ,tak fiberi dağıt dairelere,bakın kesin diyorum,sözleşmesi biten herkes apartmanda kesin geçer buna ,ayda 10 TL :)
Nasıl 10 TL abi

Edit: switch e giren hız 100 mbps anladım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
halbuki bu sistemde yönetim adına alınır,aidata eklenir hem yayın hemde internet olurdu,kaba hesap yaptım 100mbs m, mpsmi ne,daire başına 10 TL geliyor ki en pahalı olan sağlayıcının fiyatı bu 10 TL :sirit

Abi atladığın bir nokta var o da Coaxial girişli modem/router maliyeti.

Yeni olmayan bir binaya bunu yaparsak bir de daire başına modem maliyeti çıkacak. Ben de o noktada takıldım kaldım.

Optik girişlisi olsa bile daha pahalı olacaktır diye düşünüyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Nasıl 10 TL abi

Edit: switch e giren hız 100 mbps anladım
Ben "hemen buna evet diyelim" demiyorum sevgili umut ve tentips ? ,araştırayım dememin sebebide o ,karar alınırsa firmayla anlaşılır mutlaka,düşünsenize 27 daireye hem anahtarlama hem modem verecekler,tabii iyi araştırmak lazım,hani tabiri caizse pat diye atlanılmaz .

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Ben "hemen buna evet diyelim" demiyorum sevgili umut ve tentips ? ,araştırayım dememin sebebide o ,karar alınırsa firmayla anlaşılır mutlaka,düşünsenize 27 daireye hem anahtarlama hem modem verecekler,tabii iyi araştırmak lazım,hani tabiri caizse pat diye atlanılmaz .
Hem anahtarlama hem de modem zor bence.
Kablonet ile görüşün derim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Hem anahtarlama hem de modem zor bence.
Kablonet ile görüşün derim.
ethernet-multiswitch-8-cikisli-sonlu-astracom-13913.jpg

ve

AstracomMD-EOC-201_1.jpg

32li santral(anahtar dediğim) fiyatı 1000 TL olsun,1000/27= 40 TL (yuvarlak) daire başı,ee,zaten kullanıyoruz 32li santral ,o çıkacak bu takılacak ,tabii modemler sıkıntı çıkarabilir ,ama anlaşılırsa neden olmasın :)

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Abi aslında araştırılacak birşey yok bu iş olmaz bu cihazda tek seri olarak üretilip durdurulur nedeni kısaca özetleyecek olursam
1. Cihazın kendisi 800 TL
2. 1000 mbps kotasız net 1000 TL Ay
3. Cihazda sonlandırılması için gpon 100 TL
4. Her daireye docsis yönlendirici 300-500 TL arası
5. En önemlisi eşit bandwith verememek
Bunu 10 dairelik bir bina için düşündüğünde her ne kadar eşit bir dağılım olmasa da 100 mbps hız alacağını varsayarsak aylık daire başı ödenecek tutar aylık yuvarlama 120 TL gibi bir ücret yapıyor tabi her yerde kullanılır mı hayır sadece superonline altyapısında kullanılabilir diğer issler 1 gbps interneti sadece simetrik olarak verebilir onunda fiyatını hiç yazmayım.

Senin dediğin gibi 100 mbps interneti 10 daire için sonlandırıldığını düşünürsek zulüm olur her daire de 4 kullanıcı olsa internet kımıldamaz bile

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri