Aspiratör Motoru Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
söktüm attım..kendini kirletmekten başka işe yaramıyordu.. çift aspiratör kullanıyorum bacaya bağlı..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Motor kısmında bulunan bobinlere direk yağçöz mü sıkıyorsunuz ?
Evet ,direk yağ çöz sıkıyorum,bu sefer sarı olandan sıkacağım bakalım :)
Daha önceden elimde olan çıkma ama çalışan vantilatör motorunda denedim,hiç bir sıkıntı yaratmadı ,hatta işin aslını yazayım :) ,ilk deneme üzeri kaplı bakır kablo idi,bir trafodan dökmüştüm,eğer kaplamayı bozarsa lehimlemek için çok kolay bir yöntem olur diye düşünmüştüm ,ama çözmedi kaplamayı o zamanki denememde.Sonra bahsettiğim motorda deneyip ,kurutup vantilatörü çalıştırdım ,çalıştı(tabii mil uçlarını gres ile yağlama yaparak),belki 2 yıl çalışmıştı ,iş aspiratöre gelince "neden olmasın" dedim ve motoru ,kablo bağlantılarını,anahtarlarını iyice yağ çöz ile yıkayıp,ardından su ile durulayıp ,yine millerini yağlayıp monte ettim.Tabii herşeyi göze alarak yaptım ,sıkıntı çıkartmadı,halen kullanıyoruz :ok

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Evet ,direk yağ çöz sıkıyorum,bu sefer sarı olandan sıkacağım bakalım :)
Daha önceden elimde olan çıkma ama çalışan vantilatör motorunda denedim,hiç bir sıkıntı yaratmadı ,hatta işin aslını yazayım :) ,ilk deneme üzeri kaplı bakır kablo idi,bir trafodan dökmüştüm,eğer kaplamayı bozarsa lehimlemek için çok kolay bir yöntem olur diye düşünmüştüm ,ama çözmedi kaplamayı o zamanki denememde.Sonra bahsettiğim motorda deneyip ,kurutup vantilatörü çalıştırdım ,çalıştı(tabii mil uçlarını gres ile yağlama yaparak),belki 2 yıl çalışmıştı ,iş aspiratöre gelince "neden olmasın" dedim ve motoru ,kablo bağlantılarını,anahtarlarını iyice yağ çöz ile yıkayıp,ardından su ile durulayıp ,yine millerini yağlayıp monte ettim.Tabii herşeyi göze alarak yaptım ,sıkıntı çıkartmadı,halen kullanıyoruz :ok
Bu hafta bende komple söküp temizlemeyi düşünüyorum. Motor çok yağlandıysa bende aynı işlemi yapabilirim

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bu hafta bende komple söküp temizlemeyi düşünüyorum. Motor çok yağlandıysa bende aynı işlemi yapabilirim
Genelde yağlanıyor motor maalesef,ama gres ile yağlamayı unutma :ok

motor131e37ded5d8dc002.png

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Kırmızıları sökünce mil dışarı çıkacak ,mavi ile işaretlediklerimi (2 tarafı da) mutlaka yağla :ok

Geri
Üst Alt