Aspiratör Motoru Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

T Çevrimdışı

Tugi136 

Aktif Üye
20 Nis 2020
494
30
Merhaba arkadaşlar.

Şuan evimizde Esty 1151 w6 (Silverline üretimi) aspiratör takılı. Aspiratör temizliğinde en önce yapacağımız şey filtre temizliği ve değişimi bunu hepimiz biliyoruz.
Ancak merak ettiğim bu aspiratörün motoruna bakım yapılabilir mi ? Motor temizlenebilir mi ?
Şuan bacalı bir şekilde kullanıyoruz. Bacalı kullanımdayken karbon filtre taksam bir faydası olur mu ?
Gidip yenisini alsam aspiratör-ocak mesafesi 65 cm (en az) olmadığı için servisler kurmayacak.

A Adem Helvacı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ben yağ çöz ile yıkıyorum ,komple,motor dahil.Bunu yapmak için söküp banyoya alıyorum ,uzun yıllardır böyle temizliyorum ,yangın olayını yaşadığımızdan beri.Bu sefer şu meşhur sarı fısfıs ile deneyeceğim bakalım :)
Motoru komple söküyorum,yerinden çıkması değil yani,sökmeden önce fotoğraf çekiyorum,elektrik bağlantıları için ,neme lazım :)

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Geçen filtreleri temizledim. Daha doğrusu makina çıkarmamış. Dahada katmanlaştı. Tuz ruhu döktüm. Yağ çöz ile zor çıkardım. Biraz fazla kalmış galiba.. Temizliği lanet birşey.. Aslında ayda bir temizlik gerekiyor. Kullanma talimatında yazıyor hatta. Motor işi zahmetli.. Komple sökmek gerekiyor. Bir ara sökmüştüm. Burada paylaşmıştım. Ses çıkarıyordu tamir etmiştim.
En sağlıklısı bacadan vermek. ?

T Çevrimdışı

Tugi136 

Aktif Üye
20 Nis 2020
494
30
Ben yağ çöz ile yıkıyorum ,komple,motor dahil.Bunu yapmak için söküp banyoya alıyorum ,uzun yıllardır böyle temizliyorum ,yangın olayını yaşadığımızdan beri.Bu sefer şu meşhur sarı fısfıs ile deneyeceğim bakalım :)
Motoru komple söküyorum,yerinden çıkması değil yani,sökmeden önce fotoğraf çekiyorum,elektrik bağlantıları için ,neme lazım :)

Motora bildiğin yağ çöz mü döküyorsun ?

Geçen filtreleri temizledim. Daha doğrusu makina çıkarmamış. Dahada katmanlaştı. Tuz ruhu döktüm. Yağ çöz ile zor çıkardım. Biraz fazla kalmış galiba.. Temizliği lanet birşey.. Aslında ayda bir temizlik gerekiyor. Kullanma talimatında yazıyor hatta. Motor işi zahmetli.. Komple sökmek gerekiyor. Bir ara sökmüştüm. Burada paylaşmıştım. Ses çıkarıyordu tamir etmiştim.

Hem baca hem karbon filtre olsa zarar fayda durumu ne olur ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Evet ,bildiğimiz yağ çöz :) ,yıllardır böyle temizliyorum,açma-kapama düğmeleri de dahil.Çünkü 98 yılında bayram için evden çıktık,hanım sona kalmıştı,biz kapıda beklerken (evin dış kapısı) ,hanım telaşla bağırıp ,"alo koş yanıyoruz" dedi,hemen koştum baktım,aspiratörden simsiyah dumanlar çıkıyor ,önce elektriği kapattım,sonra işlem yaptım ,o gün bayram gezmesine gitmedik ,herkese telefon ettik ,ama 3.cü günü herkesi 5şer dakika gezdik.
Baktığım zaman,açma -kapama anahtarlarından başladığını gördüm,zaten hepsi bir arada anahtarların.Ve çok yağlı olduğunu fark ettim,o gündür bu gündür mutlaka söküp temizlerim ,apartmana da yaydık olayı ki dikkat etsinler diye ,bizim şansımız vardı,başlamadan söndürdük,eğer 3-4 dakika sonra başlasaydı belkide ev yanmıştı maalesef.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Motoru sökmeniz gerekiyor.
Ben söktüm, sökerken klemens bağlantısının fotoğrafını çekmeyi unuttum.
Sonra motorlardan birisini yanlış bağlamam sonucu yakmış bulundum.
Tuz ruhundan sonra filtre diye bir şey kalmamıştır.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Motoru sökmeniz gerekiyor.
Ben söktüm, sökerken klemens bağlantısının fotoğrafını çekmeyi unuttum.
Sonra motorlardan birisini yanlış bağlamam sonucu yakmış bulundum.

Tuz ruhundan sonra filtre diye bir şey kalmamıştır.
Kabın içine değilde üstünden akıttım. Bir şey olmadı ama kabın içinde olsa ne olur bilmiyorum. Aslında denemek lazım ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ucuz filtre bulabilirseniz mutlaka bol alın ,öyle 1-2 adet değil :) ,bize denk gelmişti ,dükkanı kapatacakmış,filtre var mı dedim,var deyince fiyatını sordum ,2.5 tl dedi,kaç tane varsa aldım o zaman(lar) ,halen elimizde var kullanıyoruz,bir de tel filtreler var ,bulabilirseniz alın koyun kenara ,ki bulunuyor genellikle ,mutlaka ama mutlaka temizliğini yapın,temizlenmiyorsa atın gitsin ,uğraşmayın.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Aspiratörün filtresini her ay düzenli temizliyoruz ama motor kısmında az da olsa toz ve yağ birikimi mevcut. En iyisi sizin yaptığınız gibi temizlemek. Cif Power&Shine mutfak spreyi ağır olmayan kirleri iyi temizliyor.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Evet ,bildiğimiz yağ çöz :) ,yıllardır böyle temizliyorum,açma-kapama düğmeleri de dahil.Çünkü 98 yılında bayram için evden çıktık,hanım sona kalmıştı,biz kapıda beklerken (evin dış kapısı) ,hanım telaşla bağırıp ,"alo koş yanıyoruz" dedi,hemen koştum baktım,aspiratörden simsiyah dumanlar çıkıyor ,önce elektriği kapattım,sonra işlem yaptım ,o gün bayram gezmesine gitmedik ,herkese telefon ettik ,ama 3.cü günü herkesi 5şer dakika gezdik.
Baktığım zaman,açma -kapama anahtarlarından başladığını gördüm,zaten hepsi bir arada anahtarların.Ve çok yağlı olduğunu fark ettim,o gündür bu gündür mutlaka söküp temizlerim ,apartmana da yaydık olayı ki dikkat etsinler diye ,bizim şansımız vardı,başlamadan söndürdük,eğer 3-4 dakika sonra başlasaydı belkide ev yanmıştı maalesef.

Motor kısmında bulunan bobinlere direk yağçöz mü sıkıyorsunuz ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri