Arzum Olivya Ütü Şartel Atma Sorunu

X Çevrimdışı

xxasaxx

Yeni Üye
14 Nis 2022
25
31
Merhaba,

Arkadaşlar Arzum marka Olivya model bir ütü var, ütü evde prize takılınca beş on dakika olmadan direkt şartel attırıyor, üstelik odanın yada prizin değil direkt ana şarteri yani yanlış biliyorsam lütfen düzeltin KAÇAK AKIM denen sigorta atıyor, kaldırıyorum beş dakika olmadan tekrar atıyor...

-Ütünün garantisi var, arzum servise götürdüm, tabanı değişecek dediler, o gün belgem yanımda değildi, sonradan tekrar götürdüm, bir gün sonra sms geldi yapıldı diye gittim aldım bi işlem yapmamışlar sanırım ancak yine olursa başka evde de deneyin dediler.

-Ben başka evde denedim evet gerçekten şartel vs atmadı... ANCAK bizim evde yine atıyordu... yani ütüde kaçak akım vb. yok demekki elektronik bilgim yok...Ancak evde iki klima televizyon buzdolabı vs. bilimum beyaz eşyalar ve elektronik aletler sorunsuz çalışıyor hiç bir şey şarteli attırmadı1 senedir...

İnternette gördüğüm bilgi üzerine evdeki akım korumalı üçlü prize taktım ütüyü yarım saattir harıl harıl çalışıyor hiç bir şartel atmadı...

Sizce sorun üründemi, evdeki tesisattamı ev eskide değil yani bununla ilgili bir önlem almam gerekiyor mu veya elektrikçiye bir şeyleri tamir ettirmem gerekiyor mu yarın bir gün eşyalarım veya tesisatın bir sorun çıkarmaması için yapmam gereken ne var.. ütüyü sürekli akım korumalı prizle kullanmakta mantıksız yani evde herhangi bir prizde kullanmam işçin ne yapmam gerekiyor?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ana sigorta atıyorsa kısa devre vardır.
Ütü değil de buatları vs kontrol ettirdiniz mi?
Acaba kablonun kesiti mi kurtarmıyor?
Daha önce hiç böyle bir şey oldu mu?
Evdeki klima vs kapalıyken test edin derim.
Yine atıyorsa sorun ütüde veya tesisattadır.
Ana sigortayı değişmeyi de deneyebilirsiniz.
Nadir de olsa bozulabilir.

X Çevrimdışı

xxasaxx

Yeni Üye
14 Nis 2022
25
31
kaçak akım rölesi atıyor ...
Farklı prizde denedinizmi farklı odada

gövdeye kaçak var servise ver baksınlar.

Ana sigorta atıyorsa kısa devre vardır.
Ütü değil de buatları vs kontrol ettirdiniz mi?
Acaba kablonun kesiti mi kurtarmıyor?
Daha önce hiç böyle bir şey oldu mu?
Evdeki klima vs kapalıyken test edin derim.
Yine atıyorsa sorun ütüde veya tesisattadır.
Ana sigortayı değişmeyi de deneyebilirsiniz.
Nadir de olsa bozulabilir.

kaçak akım rölesi atıyor ...

Değerli arkadaşlar, başka evde denendiği, başka cihazların kapalı konumdayken denendiğini vs konuda zaten yazmıştım... kendim araştırrken akım korumalı priz ile dene önerisi gördüm denedim. akım korumalı priz ile denediğimde hiç bir sorun olmadan kullanabildim bu da demek oluyorki benim tesisatta bir sıkıntı var. kaçak akım rolesinin amperimi ne düşük onu değiştir gibi şeyler öğrendim ne dersiniz ?

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Değerli arkadaşlar, başka evde denendiği, başka cihazların kapalı konumdayken denendiğini vs konuda zaten yazmıştım... kendim araştırrken akım korumalı priz ile dene önerisi gördüm denedim. akım korumalı priz ile denediğimde hiç bir sorun olmadan kullanabildim bu da demek oluyorki benim tesisatta bir sıkıntı var. kaçak akım rolesinin amperimi ne düşük onu değiştir gibi şeyler öğrendim ne dersiniz ?

Sigorta panosunun resmini koyun. Ama sigortaların ve rölenin yazıları okunabilsin.

Bir de ütüyü buharlı mı kullanıyorsunuz. İçindeki suyu boşaltıp denediniz mi.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kaçak akımda değil de, cihazın topraklamasında bir sıkıntı olabilir. Ya da anlık çektiği kalkış akımı nedeniyle kaçak akım atıyor da olabilir. Yeni röle alıp deneyin.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Kaçak akımda değil de, cihazın topraklamasında bir sıkıntı olabilir. Ya da anlık çektiği kalkış akımı nedeniyle kaçak akım atıyor da olabilir. Yeni röle alıp deneyin.

Aynen, kakr da sorun yok. Ütüde zaten öyle bir demeraj akımı olmaz ki sonradan attırıyor. Muhtemelen ya su, buhar sıkıntısı var veya rezistansı uzadı. Belli bir dereceye ulaşınca kendini bırakıyor, tabana falan değiyor.

Üstad, kör gözüne diyorsun yani :gul

X Çevrimdışı

xxasaxx

Yeni Üye
14 Nis 2022
25
31
Ütü takar takmaz attırmıyor, su var içinde... ÖNEMLİ OLAN ŞUKİ AKIM KORUMALI PRİZE TAKTIĞIMDA ATMIYOR.. SORUN ÜTÜDE DEĞİL SANKİ.. BAŞKA evdede attırmadı

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Ütü takar takmaz attırmıyor, su var içinde... ÖNEMLİ OLAN ŞUKİ AKIM KORUMALI PRİZE TAKTIĞIMDA ATMIYOR.. SORUN ÜTÜDE DEĞİL SANKİ.. BAŞKA evdede attırmadı

Panoyu görmeden bir çıkarımda bulunmak zor. Ütüde sorun yok desek ütü harici attıran cihaz var mı. Başka evde atmıyor derken oradaki kakr ile sizinki aynı tip mi. Ütünün suyunu boşaltıp deneyin bir de. Akım korumalı prizde atmıyorsa bu şundandır demek buradan zor. Ama prizin max gücü ütünün çektiği güçten düşükse sıkıntı. Siz suyu boşaltıp deneyin önce.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt