Arılarla başımız dertte

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
İyi akşamlar.

Evde yatak odasından çıkan insanı ısıran ısırdığı yeri kıpkırımızı yapıp 1 hafta şişirip aşırı kaşındıran bu böcekle nasıl baş edebilirim.

Eczaneden chrysamed genel böcek haşere ilacı aldım aldım her yere sıktım, yetmedi chrysamedin tahtakurusu ve mite ürünlerini aldım üstüne raid aldım sıktım raid böcek yemi koydum bazalarını ters çevirip altını içini dışını gardırobun arkasını süpürgelikleri her yeri ilaçladım, yine ara ara bir iki tane çıkıp insana yataktayken gelip ısırmakta.

Oda da 3 senelik klima takılı ona bile üstten filtresini çıkarıp sıktım, yazın sonunda iç üniteyi açıp temizledim içi tertemiz.

Alt kat soba yakıyor onlara sordum hiçbirşey yok. Bu böcek 2020 yılı yaz ayında bir kere yatak odasında çıkıp ısırdı bir daha gözükmedi şimdi 10 gün önce ortaya çıktı haşladı bizi, diğer odada salonda mutfakta evin başka yerinde yok.

bbbeb47a1b96bb0c107.jpg

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
İyi akşamlar.

Evde yatak odasından çıkan insanı ısıran ısırdığı yeri kıpkırımızı yapıp 1 hafta şişirip aşırı kaşındıran bu böcekle nasıl baş edebilirim.

Eczaneden chrysamed genel böcek haşere ilacı aldım aldım her yere sıktım, yetmedi chrysamedin tahtakurusu ve mite ürünlerini aldım üstüne raid aldım sıktım raid böcek yemi koydum bazalarını ters çevirip altını içini dışını gardırobun arkasını süpürgelikleri her yeri ilaçladım, yine ara ara bir iki tane çıkıp insana yataktayken gelip ısırmakta.

Oda da 3 senelik klima takılı ona bile üstten filtresini çıkarıp sıktım, yazın sonunda iç üniteyi açıp temizledim içi tertemiz.

Alt kat soba yakıyor onlara sordum hiçbirşey yok. Bu böcek 2020 yılı yaz ayında bir kere yatak odasında çıkıp ısırdı bir daha gözükmedi şimdi 10 gün önce ortaya çıktı haşladı bizi, diğer odada salonda mutfakta evin başka yerinde yok.

bbbeb47a1b96bb0c107.jpg

Fotoğraf net değil maalesef. Net bir fotoğrafını çekip "picture insect" ya da benzeri bir böcek tanımlama uygulaması ile taratın. Böceğin türü belli olunca neyin çare olduğunu internette bulabilirsiniz.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Net bir fotoğraf olursa yardımcı olmaya çalışalım.chrysamed değil de farklı alternatif önerebiliriz.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Tekrar çıkarsa net fotoğrafını çekmeye çalışıp yükleyeceğim. Bu böceğin tam adını bilmiyorum ama tahıl ile beslenen kafes hayvanlarının yemlerinin içinden çıktığını biliyorum, 12 sene önce başka şehirdeyken kemirgen guinea pig beslerken bir kutu yem almıştım açar açmaz içinden bir sürü çıkmıştı onunla aynı böcek. Karıncaya benzer ancak dikkat edince daha zayıf ince daha hızlı bir böcek.

K Çevrimdışı

kancasis

Yeni Üye
16 Ara 2017
13
Tarım ilacı satan yerlerde İCON adlı bir ilac var. 10 ml olarak satılıyor haşere ye karşı cok etkili. karınca icin denedim sonuç mükemmel..

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
İyi akşamlar.

bbbeb47a1b96bb0c107.jpg

Gece mi çıkıyor yoksa günün saati farkediyor mu

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Hocam şahsen ben olsaydım bu kadar ağır kimyasalları yattığım yerde denemezdim, yada denedikten sonra belki 1 ay kadar yatmaz havalandırırdım (ki bu mevsimde mümkün değil). Böceğin cinsini öğrenip sevdiği şeyleri tuzak olarak kullanarak yakalar yakalar doğaya salardım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt