Arçelik S6355 YP Trimpot

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54
Selam.

Fotoğraftaki hale geldi. İki parça birbirinden ayrılmış. Ve sanırım üçüncü bacak kopmuş. Butonu döndürünce makinenin çekim hızı azalıp artmıyor.

Kenarında A250K yazıyor. Acaba daha üst değerdeki bir trimpot ile değiştirsem çalışmasında sıkıntı çıkar mı? Ya da daha iyi olur mu?

Şu linkte tek turlu demiş mesela. Bu mu doğru, başka mı var?

Teşekkürler.

2020-10-20-13-37-1302943775cc0a95b8.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Farklı değerde trimpot takmanız, farklı ayar seviyesine getirmenizi gerektirebilir.
Ya da beklediğiniz tepkiyi alamayabilirsiniz.

Aradığınız ürün tipi linkteki tip muhtemelen.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,574
K Krycek Elektronik cihaz parçası satan yerlerden temin edebilirsiniz. Farklı değerde trimpot takılırsa açma ve kısmayı daha kısa veya tam tersi uzun mesafede yapar. Tam hız çalışması isteniyorsa kart üzerinde köprüleme yapılarak trimpotsuz hızlı çalışması sağlanabilir.

R Çevrimdışı

rr2019

Yeni Üye
16 Ağu 2019
6
48
Merhaba By_Trol By_Trol, K Krycek gösterdiği A250k parçası benimde aynı durumda. Rica etsem tam hızda çalışması için kart üstünde trimpotsuz çalışması için köprülemeyi söyleyebilirmisiniz..
Teşekkürler...
K Krycek Elektronik cihaz parçası satan yerlerden temin edebilirsiniz. Farklı değerde trimpot takılırsa açma ve kısmayı daha kısa veya tam tersi uzun mesafede yapar. Tam hız çalışması isteniyorsa kart üzerinde köprüleme yapılarak trimpotsuz hızlı çalışması sağlanabilir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

IMG_20201210_095511.jpg
IMG_20201210_095459.jpg

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54
Siyah tipteki trimpotu piyasada bulamama sebebi nedir? Farklı bir tipte, mavi olanı sıfır kartlarda takılı olarak satılıyor. Tek olarak gene bulunmuyor nedense.

elektronik-kart-3000250200-SM-1.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Siyah tipteki trimpotu piyasada bulamama sebebi nedir? Farklı bir tipte, mavi olanı sıfır kartlarda takılı olarak satılıyor. Tek olarak gene bulunmuyor nedense.

elektronik-kart-3000250200-SM-1.jpg
Önemli olan işlevi, rengine vs takılmayın.
Aynı direnç değerine sahip bir trimpot iş görür muhtemelen.
Motor sürücü kartı galiba bu, transistör ve KN1 gibi çıkışlar var.

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54

Şunlara email atıp sordum. Bir tanesi 70TL'den aşağı sipariş kabul etmiyor. Arayan varsa bir baksın.

Çapı 15mm.

Motor devrini ayarlıyor. Ortasından geçen plastik mil de alttaki switche basıp süpürgeyi kapatıp açıyor.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,574

Şunlara email atıp sordum. Bir tanesi 70TL'den aşağı sipariş kabul etmiyor. Arayan varsa bir baksın.

Çapı 15mm.

Motor devrini ayarlıyor. Ortasından geçen plastik mil de alttaki switche basıp süpürgeyi kapatıp açıyor.
Motor devri ayarlanabilen ürünler de hanımlar genelde ilgili ürünü son devirde kullandığı için trimpotun ilgili bacağına kablo ile köprüleme yaparak son hızda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Son devirde çalışmasını istemiyorsanız orta hıza denk gelecek değerde sabit klasik bir direnç bağlayabilirsiniz.

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54
Son devirde çok gürültülü çalışır. Orta seviyede bırakılıyor genelde

Bu arada ilk mesajdaki hali ile de çalışıyor. Trimpotu topladım. Yanlardan bantladım. Yerine oturttum. Ayarlama yok tabi. Döndürsen de etki etmiyor. Sadece belli bir kademede sabit kalmış gibi çalışıyor. Ama sağlamıyla değiştirmek istiyorum.

@ By_Trol By_Trol hocam ben fazla anlamıyorum. Sadece yerinden söküp, yenisini lehim yapabilirim. Benzer şekilde kendi kullandığım anakart, uydu alıcısı, monitörlerin kondansatörlerini değiştirdim. Çalıştılar.

Bu süpürgenin de kömürlerini değiştirmiştim. Sökerken ya da takarken trimpotu parçalamışım veya zaten öyleydi. Emin değilim.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Son devirde çok gürültülü çalışır. Orta seviyede bırakılıyor genelde

Bu arada ilk mesajdaki hali ile de çalışıyor. Trimpotu topladım. Yanlardan bantladım. Yerine oturttum. Ayarlama yok tabi. Döndürsen de etki etmiyor. Sadece belli bir kademede sabit kalmış gibi çalışıyor. Ama sağlamıyla değiştirmek istiyorum.

@ By_Trol By_Trol hocam ben fazla anlamıyorum. Sadece yerinden söküp, yenisini lehim yapabilirim. Benzer şekilde anakart, uydu alıcısı, monitörlerin kondansatörlerini değiştirdim. Çalıştılar.

Bu süpürgenin de kömürlerini değiştirmiştim. Sökerken ya da takarken trimpotu parçalamışım veya zaten öyleydi. Emin değilim.
Direnc.net ve Kartal Otomasyon'a baktınız mı?
Olmadı elektronikçileri gezin, birisinden çıkacaktır.

H Çevrimdışı

huliki

Aktif Üye
27 Ara 2019
54
41
biraderimde vardı arçelik ama modelini bilmiyorum bende biraz baktım bulamadım trimpot internetten filan baktım. dedim ne zaman bulursak ozaman takarız köprü attım çalıştırdım şimdilik öyle kullanılıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt