Arçelik buzdolabı elektrik kesintisi sonrası soğutmuyor

Y Çevrimdışı

yasinc 

Aktif Üye
27 Mar 2019
66
29
Merhabalar, 14.07.2024 gece 04:00 ve 07:00 arasında 8-10 defa kısa süreli elektrik kesildi geldi. Sabah buzdolabını kullandığımda yeterli soğutmadığını gördüm. Normal kendim yapabileceğim kontrolleri yapıp kapağının kapandığından emin olduktan sonra gün içerisinde test ettim, akşam hala sorun devam ettiği için Başkent elektrik 186 ile görüşerek hasar bildirimi yaptım. Bu sabah sorun daha kötü durumda olduğu için acil destek istemek için tekrar 186'yı aradım bana süreç inceleniyor olumlu veya olumsuz sonuçlandıktan sonra bilgi verilip olumlu ise 3 gün içerisinde ekspertiz geleceği söylendi. Az önce tekrar görüştüm ürünlerimin bozulduğunu atmak zorunda kaldığımı bir an önce sorunun çözülmesini istediğimi söyledim ama yine aynı şekilde beklemeniz gerekiyor diye dönüş aldım.

Bu sabah iç sıcaklık yüksek olduğu için uyarı veriyordu dolap, dolabı resetledim ve -27 / 1 derece olarak hızlı soğutma moduna aldım. Normal derecesi -18 / 4 olarak kullanıyordum. Fitilleri kaynar su ile ıslattığım bezi kullanarak sildim. Dolapta bi çalışma sesi var ek olarak telefonu video kaydı açık şekilde içine koyup kapağı kapattım fan açıyor.

Bu tip bir süreç yaşayan bilgisi olan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim gıdalarımız zaten bozuldu attık, şu an 30-35 derece sıcakta soğuk su dahi içemiyoruz.

H Çevrimdışı

haktanbozer 

Aktif Üye
26 Nis 2019
117
23
Kompresör çalışıyor mu hocam? Ses geliyor veya kompresör ısı üretiyor mu? Buzdolabı kompresörünün tart kondansatörü veya rölesi bozulmuş olabilir.

F Çevrimdışı

FlashX

Aktif Üye
16 Haz 2020
155
24
Arka kapak açın motorun yanında kart var elektrikten dolayı(rölesi ) yanmış.Geçmis olsun.Garanti dışında ise tamir var.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
kompresör çalışıyor mu emin olmak için arkasını çevirip koruma saçını sökün

kompresör çalışırken buzdolabının yanların ısınma var mı.?

kompresör çalışırken kompresör çıkışında ki borularda sıcak, soğukluk durumu nasıl.

Y Çevrimdışı

yasinc 

Aktif Üye
27 Mar 2019
66
29
Çok anlamadığım için sökerek kontrol edemedim, şu an ki durumu üst kısım normal çalışıyor ürünleri dondurdu ama alt kısım 14-15 derecelerde kalıyor. Garantisini bitmeden uzatmıştım yarın sabah servis gelecek bakalım ne diyecekler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Çok anlamadığım için sökerek kontrol edemedim, şu an ki durumu üst kısım normal çalışıyor ürünleri dondurdu ama alt kısım 14-15 derecelerde kalıyor. Garantisini bitmeden uzatmıştım yarın sabah servis gelecek bakalım ne diyecekler.
alt kısmın fanı çalışmıyor yada eski tip dolaplar damper termostat kullanılır kapalı kalmış olabilir.

Y Çevrimdışı

yasinc 

Aktif Üye
27 Mar 2019
66
29
Bugün servis geldi, inverter kart yanmış dedi, sipariş ettiler yarın gelip takacaklarmış. Dolapta sesli çalışma ve anlamsız bir şekilde uzun süre aralıksız çalışma da vardı bunlarda bu kart arızasından yapar dedi gelen arkadaş. Bakalım yarın kart değişince ne olacak.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Bugün servis geldi, inverter kart yanmış dedi, sipariş ettiler yarın gelip takacaklarmış. Dolapta sesli çalışma ve anlamsız bir şekilde uzun süre aralıksız çalışma da vardı bunlarda bu kart arızasından yapar dedi gelen arkadaş. Bakalım yarın kart değişince ne olacak.
Buzdolabı yeni model miydi.?
Eski modelse diye yazdım siz cevap vermeyin eski tip diye düşündüm.

Y Çevrimdışı

yasinc 

Aktif Üye
27 Mar 2019
66
29
Servis inverter kart değiştirdi sorun bundan değildir ama bunun da durumu kötü "hafif yanık var" dedi. Dolap derecesi 4 olarak ayarlı ama içine koyduğum derece 7-8 derecelerde gösteriyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Dolap yüklü olduğu için soğutması için biraz zaman tanıyın.

Y Çevrimdışı

yasinc 

Aktif Üye
27 Mar 2019
66
29
Dolap yüklü olduğu için soğutması için biraz zaman tanıyın.
Hocam zaten ürünlerimin çoğunu atmak zorunda kaldım dolap yüklü değil aslında. Parça değişeli yaklaşık 17-18 saat oldu ki parça değişmeden önce ki gün soğutmaya başlamış yine 8 derece civarında kalıyordu. Yani 2 2.5 gündür 7-8 derece yapıyor.

Geri
Üst Alt