Arçelik 6220t Bulaşık Makinesi Çalışmama ve Su Gitmeme Sorunu

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Merhaba. Bahsettiğim marka ve model kayın babam gilin. Geçen hafta çalıştırmışlar. Birinci ağız çalışmış. Daha sonra durmuş. Kapağını açtıkları zaman plastik kokusu gelmiş. Ve makinede ki suyu tahliye etmemiş.

Şuan fişi takip çalıştırdığımız zaman sadece ışıkları yanıyor ama çalışmıyor.Sizce en kötü senaryo ne olabilir, yaptırmak mı yenisini almak mı mantıklı olur?

IMG_20210512_000057.jpg

Gözüken fitil kapının fitili, yerine koymadık o yüzden öyle duruyor.

IMG_20210512_000245.jpg

Son düzenleme:
Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45

6220 F modeli var bende. Fotoğraf benşm makineyle aynı.
Geçen yıl su alıp bekliyordu. Yıkamaya geçmiyordu. İnternette yaptığım araştırmalarda kart problemi olduğuna kanaat getirerek kartı söküp Taksim Tarlabaşı cıvarında beyaz eşya beyinci ve yedek parçacılarının olduğu yerdeki bir kartçıya gösterdim. Tamir olmaz ama çıkması var dediler. (Kontrol edip tamir olabilecekse tamirini yapıyorlar) Yeni kart 270 TL idi. Çıkma olanı 70 TL ye Açalıp taktım 1 yıldır sorunsuz çalışıyor.
Kartı ilk takınca manuel programlama yapmak gerekli sadece. Manuel programlama işlemi de bir forumda anlatılmıştı oradan okuyup yaptım İstanbuldaysanız ya gidip sorun, ya da telefonla sorun. Onlar sorunun kart ile ilgili olup olmadığına dair bilgi verebilirler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bendeki makinede tablet deterjan yerine az bulaşık yazıyor. Tek fark bu

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33

6220 F modeli var bende. Fotoğraf benşm makineyle aynı.
Geçen yıl su alıp bekliyordu. Yıkamaya geçmiyordu. İnternette yaptığım araştırmalarda kart problemi olduğuna kanaat getirerek kartı söküp Taksim Tarlabaşı cıvarında beyaz eşya beyinci ve yedek parçacılarının olduğu yerdeki bir kartçıya gösterdim. Tamir olmaz ama çıkması var dediler. (Kontrol edip tamir olabilecekse tamirini yapıyorlar) Yeni kart 270 TL idi. Çıkma olanı 70 TL ye Açalıp taktım 1 yıldır sorunsuz çalışıyor.
Kartı ilk takınca manuel programlama yapmak gerekli sadece. Manuel programlama işlemi de bir forumda anlatılmıştı oradan okuyup yaptım İstanbuldaysanız ya gidip sorun, ya da telefonla sorun. Onlar sorunun kart ile ilgili olup olmadığına dair bilgi verebilirler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bendeki makinede tablet deterjan yerine az bulaşık yazıyor. Tek fark bu
Ustam bu makine suyu hiç almıyor. Yani şuan ışıkların yanması dışında hayat belirtisi yok gibi. Çalışırken durması ve kapıyı açtıkları zaman plastik kokusuna benzer kokunun çıkması acaba motor vs mi yandı sorusunu getirdi aklıma. Tabi benim bu teknik konular hakkında hiç bilgim yok. Serviste gelmeyince öyle kaldık.

Eğer dediğiniz gibi iş kart ile bitiyorsa büyük ihtimal çıkma bulunur. Ama bu konuda nasıl emin olabiliriz? İstanbul'da ikamet etmiyoruz.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Garantili ise çağrı merkezini arayın. Benim makinenin garantisi yoktu. Elimden geldiği için makinayı tamamen dağıtıp tüm parçaları kontrol ettim yanık kopuk bir yer var mı diye.
Makinenin en altında havuz kısmı var. Orada su olup olmadığına bakılmalı. Oraya su dolunca oradaki emniyet şamandırası makineyi devre dışı bırakıyor. Bu işlere eliniz yatkın değilse bir servisin görmesinde fayda var.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Garantili ise çağrı merkezini arayın. Benim makinenin garantisi yoktu. Elimden geldiği için makinayı tamamen dağıtıp tüm parçaları kontrol ettim yanık kopuk bir yer var mı diye.
Makinenin en altında havuz kısmı var. Orada su olup olmadığına bakılmalı. Oraya su dolunca oradaki emniyet şamandırası makineyi devre dışı bırakıyor. Bu işlere eliniz yatkın değilse bir servisin görmesinde fayda var.
Garantisi yok. 8 yıllık makine. Havuz kısmı dediğiniz yer fotoğraftaki kısım değilmi? Pervanenin olduğu yer. Eğer dediğiniz yer orasıysa şuan orda su var. Gitmedi o su. Yani daha önce beyaz eşyada tecrübem olmadı ama elim yatkındır.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Garantisi yok. 8 yıllık makine. Havuz kısmı dediğiniz yer fotoğraftaki kısım değilmi? Pervanenin olduğu yer. Eğer dediğiniz yer orasıysa şuan orda su var. Gitmedi o su. Yani daha önce beyaz eşyada tecrübem olmadı ama elim yatkındır.
Bahsettiğim yer makinenin yere temas eden ayakları hizasındaki taban sacı. Makinenin altından sökülmekte.
Bendeki makine kart arıza yapınca makineye alınan suyu ölçen su sayacı yanlış ölçüm yaparak fazla su alıp emniyet şamandırasının makineyi devre dışı bırakmadıyla ortaya çıktı.
Sizde durum başka da ola bilir. Yanık kokusunun sebebini bulmak gerek. Baksettiğim taban sacı söküldüğünde yanması muhtemel tüm parçalar görünüyor. Gözle kontrol edilebilir. 12 yıldır kullanmaktayım. Bir daha arıza yaparsa yenileyeceğim zaten. İçindeki plastik parçalar deterjan kutusu falan özelliğini yitirmeye başladı. 3 kez pervanelerini değiştirdim. 200-300 TL üzeri masraf çıkaracak gibi ise kendi makinem için değmeyeceğini düşünüyorum.
İlk olarak makinenin altına ulaşacak şekilde yatırarak alt sacı sökülüp kontrol edebilirseniz bir fikir oluşur. Çamaşır makinesi gibi ağır değil zaten.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Tahliye borusunu kontrol ettiniz mi tıkanmış olabilir. Yada son zamanda cam kırılmış ise pompa motoruna gitmiş olabilir
Az önce inceledik. Önce makineyi çalıştırdık çalıştı. Isıtarak içine su aldı. Ama su aldıktan sonra herhangi bir işlem yapmadı. Ardından bitti düğmesine 3 saniye basıp bitirmek istediğimizde içindeki suyu atarak makine yıkamayı bitirdi.

Bu işlemden anladığımız, motoru sağlam çünkü ısıtıyor. Su alıyor ve suyu tahliye ediyor. Ama yıkama işlemine bir türlü başlamıyor. Y Yusufclp

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Az önce inceledik. Önce makineyi çalıştırdık çalıştı. Isıtarak içine su aldı. Ama su aldıktan sonra herhangi bir işlem yapmadı. Ardından bitti düğmesine 3 saniye basıp bitirmek istediğimizde içindeki suyu atarak makine yıkamayı bitirdi.

Bu işlemden anladığımız, motoru sağlam çünkü ısıtıyor. Su alıyor ve suyu tahliye ediyor. Ama yıkama işlemine bir türlü başlamıyor. Y Yusufclp
Yıkama motoru ile ısıtma aynı işlem değildir. Isıtma rezistans tarafından, yıkama ise motor tarafından yapılır.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Sende su alma var, su boşaltma var, ısıtma da var dedin. Mantık çerçevesinde motor veya motorun kart üzerinden röle si arızalı olabilir.
Sormuştum ama cevap vermedin yada ben girmedim bardak, cam kırılma gibi durum oldu mu motorun pervanesine takılıp dönmeyi engelleyebilir.
Yok hocam dediğiniz herhangi kırılma vs olmamış.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt