Araç iç tesisatında yağ

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Yok sorun ettiğimden değil. Sadece alakasız bir yerde yağ görünce şaşırdım. Yağ olduğuna eminim de nerden geldiği meçhul. Dedim belki teknik bir konudur☺️.Zaten o bölgeyi de sanırım benden başka açan da yoktur. Neyse ben hafiften voltamı alayım. Herkese teşekkür ederim

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
F20D9676-BB02-4825-ACD0-66F0E80C8497.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

85BD076A-39F4-49FF-A26D-FE25F5AD735E.jpg
BDBA1296-B644-4AC1-9AF3-989764949893.jpg

Resimler bu şekilde. Oynak bir yerde değil. Arabanın içi.

Çok ilginç bir durumu yakalamışsınız. Hassasiyetiniz için kutlarım. Resimlerden edindiğim izlenime göre olabileceklerin olasılığından biri de size katılıyorum kabloların dışı yağlı yada yağ taşıyor. Yağlanan kısım kod olarak alçakta kalıyor diğer sağdaki soketlerin kabloları üstte kaldığından temiz duruyor bantlarıyla birlikte.
Yağlanan kablonun araç kaputu içinde kalan ucunu takip etmek ve o bölgeyi kontrol etmek gerekir. Tesisatlar hazır olarak işlendiğinden kabloların dışı bu derece yağlı olamaz. Kaput içinde kalan kabloların koruyucusu yağ geçirgenliğe sahip mi dikkate almak lazım. Koruyucu kısımda çatlama v.b. durumlara da bakmak gerekir. Malum kaputta en çok bulunan çalıştırıldığı ortamdaki doğal kirindenden sonra kendisinden kusan yağ kiridir. Aracın motorunu sık yıkatmıyorsanız kaynağını tespit etme şansınız çok yüksek. Mevcut yağı da serviste yağsız kontak spreyle temizletebilirsiniz.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
Benim gördüğüm şey de yağa benziyor. Fabrikaların kullandığı bantlar elektrik bandı mı ki, ısınınca yapış yapış olsun :) Burada anormal bi ıslaklık var Hele hele fotoğrafta sağda kalan kısımda bariz gözüküyor. Servise götürüp baktırın derim garantiliyse araç.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Araç 10 senelik chevrolet cruze. İlk sahibiyim. Garantisi yok haliyle. Burada iyi bir servis de bulmak zor. Artık iyice kontrol edip iyi bir usta bulursam göstereceğim. Elimle kontrol ettim yağ onda sorun yok. İlk aldığımda 6 aylıkken şanzıman değişmişti haliyle vites bölümünde de işlem yapılmıştı. Acaba o dönemden kalan bir yağ mı bilemedim. O yağ on sene durur mu o da muamma. Araştıracağım bakalım

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim uyarılarınızı dikkate alacağım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Araç 10 senelik chevrolet cruze. İlk sahibiyim. Garantisi yok haliyle. Burada iyi bir servis de bulmak zor. Artık iyice kontrol edip iyi bir usta bulursam göstereceğim. Elimle kontrol ettim yağ onda sorun yok. İlk aldığımda 6 aylıkken şanzıman değişmişti haliyle vites bölümünde de işlem yapılmıştı. Acaba o dönemden kalan bir yağ mı bilemedim. O yağ on sene durur mu o da muamma. Araştıracağım bakalım

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim uyarılarınızı dikkate alacağım
Opel servislerine gidebilirsiniz bildiğim kadarıyla.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Fabrika bantları kuruyor sertleşiyor ama kablonun dışına yapışkanını bırakmıyor :hmm
Her firma aynı malı kullanmayabilir.
Bir de banttan dolayı mı oldu, ortam koşullarından dolayı mı oldu bilmiyoruz.
Fotoğrafta bir şeyler var ama gözle görüp elle bakmak lazım.

Ya da daha basiti, çalışıyorsa kurcalama. :kiskis

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Elle baktım yağ bundan şüphem yok. Ama dediğiniz gibi bulaşma mı yoksa biryerlerden mi geliyor belli değil. Ama damlama şeklinde de değil. Döşemede görünen yağ değil. Sadece bir kısım kablo üzerinde. Bulunduğum yerdeki Opel servisi Chevrolet bakmıyor. İyi bir ustaya denk gelirsem göstereceğim. Bunu benim tespit etmem zor. Burda ustanın iyisine de rastlamadım. Kötüsü de arabayı yeniden yapar☺️. Bir müddet takip etme kararı aldım. Hep benim pinpirikliğim işte. Yoksa o bölmeyi arıza olmadan kimse açmaz. Hayırlısı olsun bakalım. Şimdilik çalışıyor umarım çalışmaya devam eder?.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Elle baktım yağ bundan şüphem yok. Ama dediğiniz gibi bulaşma mı yoksa biryerlerden mi geliyor belli değil. Ama damlama şeklinde de değil. Döşemede görünen yağ değil. Sadece bir kısım kablo üzerinde. Bulunduğum yerdeki Opel servisi Chevrolet bakmıyor. İyi bir ustaya denk gelirsem göstereceğim. Bunu benim tespit etmem zor. Burda ustanın iyisine de rastlamadım. Kötüsü de arabayı yeniden yapar☺️. Bir müddet takip etme kararı aldım. Hep benim pinpirikliğim işte. Yoksa o bölmeyi arıza olmadan kimse açmaz. Hayırlısı olsun bakalım. Şimdilik çalışıyor umarım çalışmaya devam eder?.
Döşemeyi kaldırınca aracı rölantide tutun, yağ gelmesi gibi bir durum var mı gözlemlemeyi deneyin.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
594
Evet bunu yapayım. Bakalım ne olacak.
Bunun bir şeyi göstereceğini sanmıyorum. Ancak o bölgeyi iyi inceleyerek görebilirsiniz. Takip etmeniz lazım kaynağını. Altında veya üstünden geçen kablo hortum ne var görmek lazım. Bantın yapışkanı mı değil mi iyi bakmak lazım. Bir de klima açıkken bakmanızı tavsiye ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt