Arabam 2 Dakika susuz çalıştı sorun olur mu?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Usta motor blogu içinde kalan soğutma sıvısını bosaltmak istemiş.
eski - yeni antifrizin karşımaması için.
2dk birşey olmaz ama yaptığı işlem hatalı

yedek depo geri dönüş hortumu çıkarılır
biraz gaz verilerek depodan su eksildikçe su eklenir çamurlu,pis soğutma suyu tüm sistemden atılması hedeflenir.
Geri dönüş hortumundan temiz su geldiğinde antifiriz eklenir seviye cizgisine kadar depo boşaltılır son olarak geri dönüş borusu depoya takilir.

sistemde kesinlikle eski soğutma suyu kalmaz, sistem tamamen boşaltılmadığı için hava yapma durumu yaşanmaz.
Eskiden bunu yapıyordum(tam boşaltma) ,2 yıldır yapamadım,gerçi İzmir'de gerek yok ful antifirize ,su ile karıştırıyorum ben devamlı.Ancak bu sene yapacağım muhtemelen,çünkü farklı marka almıştım antifirizi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Usta motor blogu içinde kalan soğutma sıvısını bosaltmak istemiş.
eski - yeni antifrizin karşımaması için.
2dk birşey olmaz ama yaptığı işlem hatalı

yedek depo geri dönüş hortumu çıkarılır
biraz gaz verilerek depodan su eksildikçe su eklenir çamurlu,pis soğutma suyu tüm sistemden atılması hedeflenir.
Geri dönüş hortumundan temiz su geldiğinde antifiriz eklenir seviye cizgisine kadar depo boşaltılır son olarak geri dönüş borusu depoya takilir.

sistemde kesinlikle eski soğutma suyu kalmaz, sistem tamamen boşaltılmadığı için hava yapma durumu yaşanmaz.
Oha yeni bir şey öğrendim :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hiç ama hiç bir şey olmaz kesinlikle emin olabilirsiniz. Aklınızda olsun artık antifriz su karışımı değil full antifriz konuluyor.
Bu konunun, kireçlenmiş ama o kireçlenen yerin oluşturduğu tabaka sayesinde tıkalı olduğu için çalışmaya devam eden radyatörlerde uygulanması neticesi kireçlenmenin temizlenmesinden dolayı deliğin meydana çıktığı ve su akıtma sorunları oluşturduğu bilgisi ne derece doğru?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Eskiden bunu yapıyordum(tam boşaltma) ,2 yıldır yapamadım,gerçi İzmir'de gerek yok ful antifirize ,su ile karıştırıyorum ben devamlı.Ancak bu sene yapacağım muhtemelen,çünkü farklı marka almıştım antifirizi.
Abi benim aklıma hep Çinli atalar geliyor.

Hani diyorlar ya ''Çalışıyorsa Elleme'' diye :kiskis

Şimdi benim arabaya mesela Ahmetin anlattıklarını yapayım diyorum, sonra da yukarıdaki mesajımda yazdığım olay başıma gelirse durup dururken bir de radyatör değiştirmek zorunda kalmayalım diye düşünüyorum :alala

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Abi benim aklıma hep Çinli atalar geliyor.

Hani diyorlar ya ''Çalışıyorsa Elleme'' diye :kiskis

Şimdi benim arabaya mesela Ahmetin anlattıklarını yapayım diyorum, sonra da yukarıdaki mesajımda yazdığım olay başıma gelirse durup dururken bir de radyatör değiştirmek zorunda kalmayalım diye düşünüyorum :alala
Sen su ile karıştır ki bulunduğun ilde sıcak geçer kış.Saf antifriz koymana gerek yok bence ,ben koymuyorum mesela ,12 yıldır böyle kullanmadım ,hatta aldığım öğretmen bana "gerek yok alattin ustam" demişti.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Bu konunun, kireçlenmiş ama o kireçlenen yerin oluşturduğu tabaka sayesinde tıkalı olduğu için çalışmaya devam eden radyatörlerde uygulanması neticesi kireçlenmenin temizlenmesinden dolayı deliğin meydana çıktığı ve su akıtma sorunları oluşturduğu bilgisi ne derece doğru?

Adem abi kullanılan mavi antifriz ise ve kırmızıya geçilirse dediğin şekilde hepsini söküyor. Ama aracın üzerindeki ile devam edersen sorun yok. Aslında antifriz organik ve inorganik diye ayrılıyor. Organik olanlar kırmızı ve pembe renkte ömürleri iki kat daha uzun ve temizleme gücü yüksek. Yani öncekinin kalıntılarını çözüyor. Dediğin olay oluyor. Ben yıllardır tam antifriz kullanıyorum. Bunu eski ve gerçekten usta olan bir ustam söylemişti. Soğutma sistemi çok daha uzun gider, hortumlar patlamaz, radyatör çatlamaz diye. Su karıştırdığın zaman basınç yükselir sistem zorlanır, bir müddet dayanır demişti. Hani bildiğin planlı eskitme işine getirmişti lafı. Ama bu konuda 1:1 olması gerekir diyenler de var. Ben 15 yıldır bu şekilde kullanıyorum bir sorun yaşamadım. Önceden çat pat hortum, klima radyatörü değiştirirdik. Ama tesadüf ama işin nüansı bu bilmiyorum. ?

Marka da çok önemli. Ben iki yılda bir mutlaka değiştiririm. Arkadaşım kendi toptancısından aldığı kırmızıyı koymuş kokudan duramaz hale geldik. İnanılmaz keskin ve berbat bir koku. İki defa su ile iki de antifriz ile devirdaim yaptık. Üçüncüde shell in kırmızıyı koyduk. Anca geçti. Aman zırttırık marka kullanmayın, motorun su bloklarını yiyenler var. Bildiğin eritip geçmiş.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Hiç ama hiç bir şey olmaz kesinlikle emin olabilirsiniz. Aklınızda olsun artık antifriz su karışımı değil full antifriz konuluyor.
En iyi etkiyi %50-50 karışımla elde edersiniz.

image.png.b860800520749e47b2b4728c8892a7a2.png

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İyi ki o kadar akıllı değilim ,taşı çıkartmak için :hihi
Taşı ben çıkartayım bari Emmi :kiskis işte nedeni
Sulu ısıtma-soğutma olan her sistemde silikat zararlıdır. Silikat Sodyumlu bileşikler oluşturarak, kullanılan sistemde camsı bir tabaka oluşturur ve sistemin randımanlı çalışmasını engeller. Tüm mesele budur aslında.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt