Araba iç-dış temizliği, genel bakım,vesaire ...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Farklı yerde sormuştum ama ayrı konu olması açısından yeni konu olarak açtım,hadi bakalım gençler bu konuda bildiklerinizi paylaşın bakayım,aslında bende toyota var (99,otomatik) buna rağmen dün sevgili Domestos Domestos 'un siteye üye olacaktım,bu soruyu sormak için,malum araba forumu onun forum ama son anda vazgeçtim :)

Kod:
Konuyu yukarı alayım bari,görünsün   Soru sormadan da gitmeyeyim,pekiii bunlar arabanın camlarını da temizlermi? ben hata yapıp camları içeriden silikonlu cam suyuyla temizlemiştim,yağmurlu havada önümü hiç göremiyorum,kaç kere sağa çekip cam sildik köye giderken.Gerçi alkol alacağım ama merak ettim cevabı
newrophat' Alıntı:
camlarıda silebilirsin tabiki iz bırakmıyor yağlı bir tabakada oluşmuyor ama araç camları için tavsiyem önce sirkeli su ile güzelce eski deterjan kalıntılarını temizle daha sonra ister bunu istersen buğu önleyici spreylerden kullanabilirsin.

birde araç içinde buğu yapan şeyin önüne geçmek hepsinden daha iyi çözüm oluyor. genelde buğu araç içinde ıslaklıktan ve yeterli havalandırma olmamasından kaynaklanır. araç içi sıcaklık ve nem çoğalınca iç/dış ortam sıcaklık farkından dış yüzeyi soğuk olan cama içeriden nemli sıcak hava çarpınca buğu yapıyor. en kolay ve ekonomik çözüm paspaslara 3-4 kat gazete kağıdı serip 2 günde bir değiştirmek, yüzde 90 sorununa çözüm olacaktır. ayrıca kedi kumu (silica) bir bez içerisinde camlara yakın yerlere koyup haftada bir değiştirebilirsin.

misal ben dış camlarda yağmur kaydırıcı olarak gaz yağı kullanıyorum, fitillere değirmemek kaydıyla üstübüyle bastırarak silip daha sonra kuru bir bezle güzelce silince silecekleri kullanmayı unutuyorsun :sirit

aslında araç bakım konusu açıp pratik bilgileri paylaşabiliriz, ekonomik motor temizleyici, donmayan alkolsüz silecek suyu katkısı, evde lastik yanak parlatıcı yapımı, hızlı cila vs... :)

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Benimki büyük hata,ne yaptıysam camdan çıkmadı silikon artıkları, buğu derken silikon buğusundan bahsettim,neler yaptım neler,hanım ev sirkesi yapar,onunla bile kaç kez sildim ,evvelki gün arkadaş isoprol alkoldu sanırım,eczaneden al süper dedi,bakalım birde onu deneyeyim,cam resmen önde perde oluyor.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
acilen bir cözüm bulmaniz lazim en son care cami degistirin kazaya ve sonucunda yaralanma hatta ölüme kadar gidebilir gecistirilecek birsey degil cözüm önerim yok malesef

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Alkolle de deniyeyim bakalım ne sonuç çıkacak,normal zamanlarda sorun yok ama özellikle soğuk havada buğulandığı zaman resmen perde oluyor,siliyon siliyon gitmiyorda,ne menem bişeymiş keşke yapmasaydım diyorum ama oldu artık,son çare camı değiştireceğim.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
-Alkol
-isopropanol
-Cam parlartici
-Cam seramik temizleyici
bunlarin ise yaradigi yazilmis, ben kendim hazir sirkeli deterjan ile temizlemistim fakat tam temizlik olmadi.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Alkolle de deniyeyim bakalım ne sonuç çıkacak,normal zamanlarda sorun yok ama özellikle soğuk havada buğulandığı zaman resmen perde oluyor,siliyon siliyon gitmiyorda,ne menem bişeymiş keşke yapmasaydım diyorum ama oldu artık,son çare camı değiştireceğim.
umarim sorunu cözersin cam degisimi masrafli olabilir

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
-Alkol
-isopropanol
-Cam parlartici
-Cam seramik temizleyici
bunlarin ise yaradigi yazilmis, ben kendim hazir sirkeli deterjan ile temizlemistim fakat tam temizlik olmadi.
Bunların içinden zaten birtek -isopropanol kaldı kullanmadığım,ama bir arkadaşım rakı yapmak için etil alkol almış beğenmemiş yaptığını,elinde kalmış vereyim işini gör dedi,bakalım.
İspirtoyu denedim,elimde vardı ispirto :)
umarim sorunu cözersin cam degisimi masrafli olabilir
İnşallah ,ama son çare bu olacak,mecburen umarım alkoller işimi görür.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
alkol çok büyük ihtimalle çıkarır , eğer tortu şeklinde kalıntılar varsa alkolle ıslatıp jilet/permatik yardımıyla camı çizmeden kazıyabilirsin , yasak zamanı cam filmini bile alkolle çıkardık arkadaşın aracından . bunun haricinde etiket sökücü spreyler var çok etkili kimsayaldır , ayrıca en güzel temizleyicilerden biriside selülozik tinerdir . unutmadan WD-40 son çare olarak mutlaka aklında olsun ya herro ya merro o cam temizlenecek :hihi

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
burada hazir satiliyor icindeki sirke orani yazmamislar.tr de sirkeli temizleyici diye geciyor sanirim migrosun ilanini gördüm aynisidir byük ihtimalle ernet sirkeli temizlyici isimi..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
alkol çok büyük ihtimalle çıkarır , eğer tortu şeklinde kalıntılar varsa alkolle ıslatıp jilet/permatik yardımıyla camı çizmeden kazıyabilirsin , yasak zamanı cam filmini bile alkolle çıkardık arkadaşın aracından . bunun haricinde etiket sökücü spreyler var çok etkili kimsayaldır , ayrıca en güzel temizleyicilerden biriside selülozik tinerdir . unutmadan WD-40 son çare olarak mutlaka aklında olsun ya herro ya merro o cam temizlenecek :hihi
Hiç sorma,saçma-sapan mal alınırsa böyle oluyor işte,birde üzerinde araç camı için yazı falan da var,olmasa bilmeden aldım diyeceğim ama :)
Birde acaip bir şey,normal-güzel havalarda sorun yok ama kışın habire sağa çek cam temizle,birde nalet çıkmıyorda,siliyosun ardından hemen geri geliyor ,bu gidişle arabayı alkolik yapacağım :haha1
burada hazir satiliyor icindeki sirke orani yazmamislar.tr de sirkeli temizleyici diye geciyor sanirim migrosun ilanini gördüm aynisidir byük ihtimalle ernet sirkeli temizlyici isimi..
Bunu kendimiz yaparmışız :) :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bu konuyu unuttum sanmayın :)
Arkadaşımda rakı yapmak için alkol vardı,bana verdi demiştim,hatırlarsanız yukarılarda,camları içten 2 kere bu alkolle sildim, yani 1 kere sildim,ardından ıslak mendille üzerinden geçtim,sonra tekrar alkolle sildim, bu kez benzincinin verdiği gazete ile(aynı zamanda soba yakmak için de birkaç tane aldım ) güzelce temizledim,camları açık bıraktım koku gitsin diye,alkol kokuyordu içi,kediyi de arabanın içine koydum ki fare mare girmesin arabaya :) (sonra ödül olarak a101den aldığım ton balığını verdim kediye- bu arada adı "kedi"dir :) ) ,gerçi pırıl pırıl oldu ama,bu gün yağmur atıştırınca arabayı çalıştırdım,baktım,camlarım süper ama tam arabadan ineceğim bana , "abi biraz daha alkol versene" demezmi :haha1
İşim bitince etil alkolü veren arkadaşımı aradım,"alocum arttıysa bende temizleyeyim"dedi :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri