Araba Camı En İyi Nasıl Temizlenir

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
disardan yeni geldim taze taze konuyu aciyorum
baslik soru olsada aslinda ben kendi yöntemimi anlatmak istedim. Tesadüf ve mantik yürütmeyle araclar icin üretilen silecek suyu (?) nun buz tutmasini engelledigine göre buzu cözmeye de yarayabilecegi aklima gelmisti sonra markette hem bu sivi nin hemde buz cözücü olarak cam temizleyici tarzi sprey in indirimde oldugunu gördüm ikisinind iceriklerine baktim buz cözücü spreyin icinde fazladan 1 kimyasal oldugunu gördüm ve standart cam temizleme sivisinin da is görecegi mantigi kafamda olustu
bu gün is cikisi arabanin camlarinin buz tuttugunu görünce silecekleri kaldirdim silecek suyunu cama püskürttüm 2-3 dk bekledim buzlarin cözülmeye basladigi göründü sonra silecegi calistirdim bisey kalmadi cam tertemiz :hoba1
daha önce bunu denemis duymus görmüs olan varmi benim aldigim üründen dolayimi böyle oldu yoksa bu genel bi durummu? isteyen alternatif fikirleri paylasabilir
not: normalde bunlari soguga dayaniklilik derecesine göre karisim olarak kullaniyorlar ben direkt doldurdum. örnegin -30 derece ye kadar olani %50-50 su ile karistirip koyarsaniz -15 e kadar donmuyor

örnek ürün
1052085.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
onlar zaten vardir fakat baska seylerde var icinde herhalde hatirladigim kadariyla 4-5 farkli kimyasal ismi yaziyordu

Ben genel anlamda konuştum, resimdeki ürün ne içeriyordur onu bilemem.
Özellikle gözlük camları için gliserin tavsiye ediliyordu, otomobil camlarında da alkolü duymuştum.
Otomobillerle ilgilenmediğim için bu konuya uzağım, fikir olsun diye yazdım sadece. :hihi

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Ben genel anlamda konuştum, resimdeki ürün ne içeriyordur onu bilemem.
Özellikle gözlük camları için gliserin tavsiye ediliyordu, otomobil camlarında da alkolü duymuştum.
Otomobillerle ilgilenmediğim için bu konuya uzağım, fikir olsun diye yazdım sadece. :hihi
elinde olan baskalari ayni seyi yaparsa sonuca göre anlariz ürün farki mi genel bi durum mu :dinle
bu arada günes gözlügü aldigim yerdeki satici sade su ve mikrofiber bezle temizlemeyi tavsiye etmisti satilan temizleyicilerdeki maddeler günes gözlügündeki filtre katmanlarini asindiriyormus polarizasyon vs :dinle

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
elinde olan baskalari ayni seyi yaparsa sonuca göre anlariz ürün farki mi genel bi durum mu :dinle
bu arada günes gözlügü aldigim yerdeki satici sade su ve mikrofiber bezle temizlemeyi tavsiye etmisti satilan temizleyicilerdeki maddeler günes gözlügündeki filtre katmanlarini asindiriyormus polarizasyon vs :dinle

Güneş gözlüğünün camı normal camdan farklıdır muhtemelen. :bilmiyom

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,214
yaw Kimya sanayi öyle bir ilerledi ki,herifler artık yüksek maliyetli ham maddeler yerine
sentetik yoldan üretilen bir alay madde buldular!

Gliserin&Alkol v.s yaw bunlar artık çok pahalı ve bence herifler bahsettiğim şekilde
maddeler ile bu işi götürüyorlar!

abi kim tahlil edecek bunları veya ediyor? zaten 3-otuz para çoğu bunların! belli ki ucuz yollu
ve aynı işi yapacak ürünleri çoktan bulmuşlar bunlar

Örnek;"Polymer" bu asrın en değerli ve yeni maddesi gibidir! onu en değerli yapan şey ise
maliyetinin acaip ucuz olmasıdır ve aklınıza gelmeyecek bir dünya yerde kullanılıyor!

Yeğenim var USA da ve bu konuda dünyanın en iyi 3 Üni. den birisin de çok yeni profesör oldu herif
işi "Polymer"(hatta 1 tane kendisine ait Patentli ürünü var! ama Üniversite ile birlikte paylaştılar
ve "1 milyon dolar" lisans bedeli kaptı ödül olarak! Taiwan lı(Çinli) dünyanin en büyük panel
üreticilerindne olan AUO dan! Üniversite de kaç para götürdü bu işten onu bilmiyor:hmm
Lisans süresi bitince geldin yine dolarlar olacak tabiki

onun ifadesiyle,maliyeti bu madde inanılmaz düşürüyor....
onun için 3 kuruşa satılıyor bazı ürünler+yukarıda bahsettiğim diğer yan ürünlerler birlikte
komik rakamlara maliyet olup büyük götürmeler yapıyor bu uyanıklar:kiskis

Aksi halde maliyetler bu devirde Çin hariç her yer de inanılmaz yüksek,ama satış rakamları ise çok çok düşük!
kaldıki alayı da Çin malı bunların,montaj/doldurma v.s işleri oluyor diğer ülkelerde

Şimdi Gliserin/Alkol dedinmi yaw bunlar pahalı işler kardeşim,herifler komik rakamlara düşüren maddeler
buldular artık!

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Propilen glikoldür o zımbırtı, ya da izopropil alkol, her ne halt ise.
Bu arada alkol pahalı da, pahalı olan tarımsal kökenlisi, teknik alkol sentetik olarak üretildiği içün ucuz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bu konuyu unuttum sanmayın :)
Arkadaşımda rakı yapmak için alkol vardı,bana verdi demiştim,hatırlarsanız yukarılarda,camları içten 2 kere bu alkolle sildim, yani 1 kere sildim,ardından ıslak mendille üzerinden geçtim,sonra tekrar alkolle sildim, bu kez benzincinin verdiği gazete ile(aynı zamanda soba yakmak için de birkaç tane aldım ) güzelce temizledim,camları açık bıraktım koku gitsin diye,alkol kokuyordu içi,kediyi de arabanın içine koydum ki fare mare girmesin arabaya :) (sonra ödül olarak a101den aldığım ton balığını verdim kediye- bu arada adı "kedi"dir :) ) ,gerçi pırıl pırıl oldu ama,bu gün yağmur atıştırınca arabayı çalıştırdım,baktım,camlarım süper ama tam arabadan ineceğim bana , "abi biraz daha alkol versene" demezmi :haha1
İşim bitince etil alkolü veren arkadaşımı aradım,"alocum arttıysa bende temizleyeyim"dedi :)
Demiştim ,hatırlarsan sevgili Bratan ,elimde kalan alkolün içine biraz antifriz katayım ,cam suyu için (alkol+su+antifriz) :)

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Demiştim ,hatırlarsan sevgili Bratan ,elimde kalan alkolün içine biraz antifriz katayım ,cam suyu için (alkol+su+antifriz) :)

Aporak+az deterjan+su doldurdum hanımın arabasının silecek su deposuna.
Fışkiyeler her çalıştığında etraftakiler dönüp kokunun kaynağını arıyorlar :hihi
"Pavyona döndürdün arabayı" diye fırça yedim geçende.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Araba Camı En İyi Nasıl Temizlenir
baslik hatali oldu buz nasil temizlenir olacak :slap
bu arada buz cözücüye baktim Metanol ve Etanol varmis icinde sadece

bu farkettigim özellik en pratigi cok pahali degil ise yariyor benim icin anti ile icerik nerdeyse ayni :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri