Anakart BIOS modlama

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
GigaByte M10RDI.
Mini pcie üstüne bootable nvme eklemek
HDD limit kaldırmak
ram limit kaldırmak

ve de
MSI E350IA-E45
Pcie üstüne bootable nvme eklemek
HDD limit kaldırmak
ram limit kaldırmak
Wake on LAN aktivasyon

Son düzenleme:
EFI Shell Çevrimiçi

EFI Shell 

Yeni Üye
7 Eyl 2018
34
33
GigaByte M10RDI.
Mini pcie üstüne bootable nvme eklemek
HDD limit kaldırmak
ram limit kaldırmak

ve de
MSI E350IA-E45
Pcie üstüne bootable nvme eklemek
HDD limit kaldırmak
ram limit kaldırmak
Wake on LAN aktivasyon
HDD Limitten kastınız nedir? Hız ise iki anakartta da bir limit bulunmuyor. Ayrıca RAM limiti de yok her iki cihazda da. Wake on LAN belki hiç yoktur ama gizli ayar olabilir. NVMe ekleyebilirsiniz fakat BIOS'da nasıl yapıldığını bilmiyorum.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
HDD limiti nedir?
BIOS yazılımı derlenirken kullanılalan SATA AHCI modülüne bağlı olarak tek HDD kapasite limiti ve raid modülüne bağlı olarak da sistemdeki toplam HDD kapasite limiti oluşuyor.
RAM limiti ise mesela M10RDI için özeliklerine bakarsanız 4GB'a kadar ram desteği olduğunu görürsünüz. Bu değer E350IA-E45 için ise 8GB oalrak tanımlanmıştır. Ancak bu da bir adresleme meselesi. İlgili modülü değiştirerek bunu da genişletebiliyorsunuz.

Her iki işlemci de BGA formunda yani anakarta çakılı işlemci olduklarından zaten hız konusunda bir şey yapılması mantıksız.
Wake On LAN ise farklı bir durum. MSI E350IA-E45'te kullanılan RTL8111E network kontrolcüsünün WOL desteği var. Ancak anakartın BIOS'unda bunu aktif edebileceğiniz bir ayar bulunmamakta ve WOL paketleri işlenmemekte. Bu durumda bunun kullanıcılara kapatılmış bir özellik olması durumu olasılığı var.

EFI Shell Çevrimiçi

EFI Shell 

Yeni Üye
7 Eyl 2018
34
33
HDD limiti nedir?
BIOS yazılımı derlenirken kullanılalan SATA AHCI modülüne bağlı olarak tek HDD kapasite limiti ve raid modülüne bağlı olarak da sistemdeki toplam HDD kapasite limiti oluşuyor.
RAM limiti ise mesela M10RDI için özeliklerine bakarsanız 4GB'a kadar ram desteği olduğunu görürsünüz. Bu değer E350IA-E45 için ise 8GB oalrak tanımlanmıştır. Ancak bu da bir adresleme meselesi. İlgili modülü değiştirerek bunu da genişletebiliyorsunuz.

Her iki işlemci de BGA formunda yani anakarta çakılı işlemci olduklarından zaten hız konusunda bir şey yapılması mantıksız.
Wake On LAN ise farklı bir durum. MSI E350IA-E45'te kullanılan RTL8111E network kontrolcüsünün WOL desteği var. Ancak anakartın BIOS'unda bunu aktif edebileceğiniz bir ayar bulunmamakta ve WOL paketleri işlenmemekte. Bu durumda bunun kullanıcılara kapatılmış bir özellik olması durumu olasılığı var.
CedarView, 4 GB destekli mimari. Bizzat Lenovo IdeaCentre Q180 ile D2700 kullandım. Onda USB 3.0 ve UEFI'de vardı. SoC'un kontrolcüsü 4 GB. Anakartta öyle. Modül ile genisletildigini hiç duymadım.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Çok bilinen bir kart değil nereden elinize geçti.?
Endüstriyel uygulamalarda kullanılan bir anakart aslında. Tesedafen ikinci el olarak denk gelip aldığım bir anakart. Şu an üstünde Ubuntu Server kurulu. Satadan bağlı bir 64GB SSD ve bir de 1TB mekanik HDD takılı. Görevi müzik arşivimi paylaşmak ve download işlerimi görmek olacak. Kullanma kılavuzunda her ne kadar opsiyonel olarak msata desteği olduğu yazsa da ne yazık ki bendeki desteklemiyor. BIOS'a müdahale ile açılabilir belki emin değilim. Her nekadar mini PCIe ve msata aynı soket yapısında olsa da işlemci ile iletişim yöntemleri farklı. Bazı anakartlarda ortak kullanım olabiliyor. BIOS'tan kullanıcıya kapalı bir ayar olabilir. Bu mini NAS için gerçekten de minik bir kasa da buldum ama içine sadece bir tane 2.5 inç HDD sığıyor. Bu nedenle işletim sistmini küçük bir nvme'ye alıp kasayı kapatacağım.
Sistem komple headless çalışacağı için arayüz olarak SSH'a alternatif olarak webmin kullanacağım. Torrent içinde qbittorent'i headless kurdum. Şimdilik test aşamasında takılıyor sistem.
Kart endüstriyel olduğu için 7/24 çalışmaya uygun. Zaten o yüzden uyguna denk gelince aldım zamanında.

EFI Shell Çevrimiçi

EFI Shell 

Yeni Üye
7 Eyl 2018
34
33
Endüstriyel uygulamalarda kullanılan bir anakart aslında. Tesedafen ikinci el olarak denk gelip aldığım bir anakart. Şu an üstünde Ubuntu Server kurulu. Satadan bağlı bir 64GB SSD ve bir de 1TB mekanik HDD takılı. Görevi müzik arşivimi paylaşmak ve download işlerimi görmek olacak. Kullanma kılavuzunda her ne kadar opsiyonel olarak msata desteği olduğu yazsa da ne yazık ki bendeki desteklemiyor. BIOS'a müdahale ile açılabilir belki emin değilim. Her nekadar mini PCIe ve msata aynı soket yapısında olsa da işlemci ile iletişim yöntemleri farklı. Bazı anakartlarda ortak kullanım olabiliyor. BIOS'tan kullanıcıya kapalı bir ayar olabilir. Bu mini NAS için gerçekten de minik bir kasa da buldum ama içine sadece bir tane 2.5 inç HDD sığıyor. Bu nedenle işletim sistmini küçük bir nvme'ye alıp kasayı kapatacağım.
Sistem komple headless çalışacağı için arayüz olarak SSH'a alternatif olarak webmin kullanacağım. Torrent içinde qbittorent'i headless kurdum. Şimdilik test aşamasında takılıyor sistem.
Kart endüstriyel olduğu için 7/24 çalışmaya uygun. Zaten o yüzden uyguna denk gelince aldım zamanında.
mSATA, PCIe üzerinden normal SATA. Benim eski laptobun Lenovo V570c'de vardı.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,714
Anladığım kadarıyla Msata slotunu aktif etmeye çalışıyorsun.

Elindeki kartla aynı donanım sahip Msata aktif olan kartın bios'unu yükmelemeyi denedin mi.?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
mSATA, PCIe üzerinden normal SATA. Benim eski laptobun Lenovo V570c'de vardı.
Tam olarak öyle değil ne yazık ki. Mekanik olarak iki sokette aynı olmasına rağmen sata arayüze sahip SSD'ler sata kontrolcüsüne bağlıdır. Sata kontrolcüsü eski anakartlarda güney köprüsüne bağlı ike yeni sistemlerde çipsete bağlıdır. Yani işlemciyle haberleşmeleri çipset üzerinden olur ve bu nedenle de yavaştırlar. PCIe bağlantılar ise direkt işlemciye bağlıdır. Bu nedenle veri aktarım hızları birbirlerinden çok farklıdır.

Benzer durum M2 soket yapısında da mevcut. M2 SATA denilen "B+M" key yapısındaki (çift çentikli) SSD'lerin okuma yazma hızlarına bakarsanız normal bir SATA3 SSD'den pek de farklı olmadığını görürsünüz. Çünkü bunlar sata kontrolcüsü üstünden işlemciyle haberleşirler. M2 NMVE denilen ve "M" key (tek çentikli) SSD'ler ise 3500MB okuma yazma hızlarına erişirler. Bunun nedeni PCIe veriyolunu kullanmalarıdır.

mSATA SSD'ler de mini PCIe ile aynı mekanik soketi kullanmalarına rağmen kullandıkları veriyolları farklıdır. Bu nedenle her mini PCIe soket, mSATA SDD çalıştıracağı anlamına gelmiyor. Zaten bu mSATA bir geçiş zamanına denk geldi. Anakart üreticisine bakıyor bu olay.

Anladığım kadarıyla Msata slotunu aktif etmeye çalışıyorsun.

Elindeki kartla aynı donanım sahip Msata aktif olan kartın bios'unu yükmelemeyi denedin mi.?
msata aktif olsa onu kullanacağım zaten. Bu anakart son kullanıcı ürünü olmadığından piyasada BIOS'u da bulunmuyor. Hatta Gigabyte'ın kendi sitesinde bile indirilebilecek BIOS'u yok ne yazık ki.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Hımm, hadi bios modlandı,istediklerin açıldı veya kapatıldı, arka planda destek yoksa bir işe yarar mı :alala , benim tvde BT açtım herşeyi var yazılım olarak ama donanım yok işe yaramadı ,sadece menüde görünüyor BT o kadar,fakat konuyu takip edeceğim :ok

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Hımm, hadi bios modlandı,istediklerin açıldı veya kapatıldı, arka planda destek yoksa bir işe yarar mı :alala , benim tvde BT açtım herşeyi var yazılım olarak ama donanım yok işe yaramadı ,sadece menüde görünüyor BT o kadar,fakat konuyu takip edeceğim :ok
Zaten olay burada başlıyor. Donanımsal olarak destek oluyor. Ama üretici firma planlı eskitme kapsamında desteğini çekiyor. PCIe üstünden nvme disk kullanımı bunun en güzel örneğidir. Nvme ssd'ler diğer PCIe kartlarla aynı veriyolunu kullanır. Mekanik olarak adaptörle nvme SDD'yi pcie yuvaya takabiliyorsunuz. Anakartın modeline ve yaşına göre ya hiç görünmüyor ya da sadece windows açıldıktan sonra görülebiliyor. BIOS ekranında göremediğiniz için boot device olarak tanımlayamıyorsunuz. BIOS'unuza eklediğiniz nvme modülü (bu bir yazılım ve bir nevi nvme'nin sürücüsü diyebiliriz) ile artık BIOS seviyesinde görülebilir oluyor ve boot device olarak tanımlayabiliyorsunuz. Bu bios'a eklenen nvme modülü denilen şey marka ve modelden bağımsız bir yazılım paketi aslında. Bunu üretici firma neden yapmıyor peki? 7 yaşındaki anakart için böyle bir uğraşa gerek yok.

Benzer şekilde LGA775, 1156 ve 1366 soketli anakartlara XEON işlemci takılması. Normal şartlarda taksanız çalışmaz. Ama bios'a o sürücünün de kodunu eklerseniz ve soket yapısı uygunsa (LGA775'in XEON versiyonları LGA771'dir mesela) işlemciyi çalıştırabiliyorsunuz. Hatta hangi marka idi unuttum bir anakarta direkt XEON işlemciyi takıyorsunuz ve çalışıyor. ama işin ilginç yanı işlemcide SSE4 desteği olmasına rağmen SSE3'e kadar kullanıyor. BIOSa güncel modülü yükleyince SSE4ü de aktif olarak kullanmaya başlıyor.

Mesela MSI E350IA-E45'te kullanılan RTL8111E network kontrolcüsünün datasheet'inde WOL desteği var. Ama bios ayarlarında yok. Aktif hale getirebilirsem onun için de güzel bir kullanım alanı belirleyeceğim. Şu an kutusunda boş boş yatıyor.

Mesela başımdan geçen bir örnek vereyim. E350IA-E45 anakartı htpc'de kullanıyordum. O zamanki televizyonum 1920x1080 çözünürlükte idi ve bu anakartın dahili ekran kartı da bu çözünürlükte videoları rahatlıkla oynatıyordu. Hiçbir sıkıntı yoktu. Ne zaman televizyon değişip 4K çözünürlükte oldu dedim ki GT1030 alayım ve yola devam edeyim. Aletin tek görevi windows üstünde KODI çalıştırmak. Videoları ise ekran kartı donanımsal olarak çözeceğinden sıkıntı yok. Ama ne yazık ki öyle olmadı. Her iki kart da MSI olmasına rağmen ekran kartından görüntü alamadım. İkisi ayrı ayrı sorunsuz çalışmalarına rağmen, anakarta 560 GTX TI taktığımda çalışmasına rağmen beraber çalışmadılar. MSI'ın global support'una yazdım. Adamların verdiği cevap BIOS günceşşemesi yapılması gerektiği ama anakart eski olduğu için yapılmayacağı oldu.

Geri
Üst Alt